سیاست خارجی

مهمترین اخبار

آخرین اخبار

در پی درخواست از ایران صورت گرفت؛

ماموریت ویژه سپاه برای ترکیه

در پی آتش سوزی گسترده در ترکیه نیروی هوافضای سپاه پاسداران یک فروند هواپیمای «ایلوشین ۷۶»و دو فروند بالگرد «ام آی ۱۷۱» را عازم ماموریت کرد.
دستیار وزیر امور خارجه خبر داد؛

ورود 1.1 میلیون دزُ واکسن چینی به کشور

دستیار وزیر امور خارجه با بیان اینکه بر اساس برنامه، ۱.۱ میلیون دُز از بسته ۲ واکسن چینی وارد شد، نوشت: پیش بینی بسیار خوبی برای تأمین واکسن شده که امیدوارم بدون حادثه غیرمترقبه عملی بشود.
اگر جو بایدن مخالف سیاست فشار حداکثری ترامپ است نباید بر اعمال دوباره تحریم‌ها آن هم در شرایطی که کشورهای دیگر از ادعاهای آنها مبنی بر نقص توافق برجام توسط ایران حمایت نمی‌کند پافشاری کند.
یک کارشناس مسائل خاورمیانه با تأکید بر عدم اعتماد به آمریکا گفت: ایالات متحده صرفا یکی از کشورهای طرف مذاکرات در برجام است و رفتار مقامات این کشور به معنای پایان گفت‌وگو‌ها نیست. 
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا و ساخت واکسن 20میلیون دوز وارد کشور شده گفت: وزارت خارجه در زمینه همکاری با کشورهای مختلف در تولید واکسن داخلی نقش موثری داشته است.
18 اردیبهشت سال 97 زمانی‌که ترامپ از برجام خارج شد تا امروز، کشور معطل مذاکرات نماند؛ یعنی در طول سه سال گذشته، کشور در ابعاد مختلف از جمله بخش صنعت، خدمات، کشاورزی و... به کار خودش ادامه داد. اینگونه نبود که همه‌چیز متوقف و دست‌ها بالا باشد تا ببینیم در مذاکرات و برجام چه می‌شود.
در نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح شد؛

تحریم‌های آمریکا خللی در برنامه های ما ایجاد نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه عدم ایجاد خلل در برنامه‌های مشروع ایران در حوزه‌های دفاعی و توسعه‌ای.گفت: ایران بیش از چهاردهه است مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفته است و همواره نشان داده است که هر آنچه آن ها انجام داده‌اند، نمی تواند اراده ایران را بشکند.
ظریف در حاشیه جلسه دولت:

ندامت ظریفانه!

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت با بیان اینکه تلاش ما در حوزه دیپلماسی به سر انجام نرسید گفت : بسیاری از خواسته های ما توسط عوامل بیرونی محقق نشد وبا توصیه های مکرررهبری مبنی بر عدم اعتماد باز ما به همسایه، دوست ، متحد و غرب اعتماد کردیم.
در تشریح دستاوردهای سفر به کشور سوریه؛

قالیباف از لزوم حل مشکلات شرکت‌های بخش خصوصی گفت

رئیس مجلس شورای اسلامی از وظیفه‌اش مبنی بر حل مشکلات شرکت های بخش خصوصی در سفر سوریه گفت و دلیل این موضوع را وجود فرصت‌های اقتصادی مناسب در سوریه عنوان کرد.
وزیر امورخارجه کشورمان در 29 نیرماه به مناسبت سالگرد تصویب قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل نوشت و جمع بندی از مجموع بدعهدی‌های طرف‌های غربی را به عنوان سند در دبیرخانه ملل متحد ثبت کرد.
خطیب زاده در توصیه به دولت های آذربایجان و ارمنستان:

خویشتنداری کنید

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز نگرانی از تداوم درگیری‌های مرزی میان نیرو‌های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بر خویشتنداری طرفین و لزوم حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات مرزی دو کشور تاکید کرد.
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ممکن است حاکمیت برای حفظ و مصلحت نظام تصمیم گیرد که تنش با غرب و کشورهای همسایه را رها کند و از این طریق از سرمایه‌های خود در خارج از کشور استفاده کند. 
مذاکرات ایران و کشورهای 1+4 در وین به نقطه‌ای قابل اتکا رسید؛ ولی به‌ دلیل فرآیند انتقال قدرت در جمهوری اسلامی ایران و اینکه همه نگاه‌ها متوجه کابینه آقای ابراهیم رئیسی است، لذا این مذاکرات به خروجی قابل قبولی نرسید.
اظهارات سفیر ایران در سازمان ملل در نشست بررسی برجام در شورای امنیت و سخنان مدیرکل حقوقی وزارت خارجه در همایش سالروز «انجمن دیپلماسی ایران» تردیدی باقی نگذاشته که یکی از مطالبات ایران از امریکا ارایه تضمین مبنی بر عدم خروج مجدد از برجام است.
ایران به دنبال تضمینی است تا آمریکا دوباره نتواند از توافق برجام خارج شود و زیر قول‌های خود بزند و قصد دارد تا توافق خود با آمریکا را مشروط به موافقت سازمان ملل کند. که این امر باعث واکنش مقامات آمریکایی شد. نماینده جمهوری‌خواه آمریکا مدعی شد«هر توافقی که معاهده نباشد، دولت بعدی آن را پاره خواهد کرد.»
حضور قدرتمندانه ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران در رژه دریایی روسیه، خط و نشانی دیگر برای دشمنان و آنانی است که با تحریم و تهدید نظامی به دنبال اعمال تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران هستند.
دوشنبه ۲۱ تیر محمدجواد ظریف با ارسال آخرین گزارش خود به مجلس، با شرح جزئیاتی از مذاکرات وین درباره احیای برجام ابراز امیدواری کرد «آنچه تاکنون امکان تحقق آن فراهم شده» در دولت حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابراهیم رئیسی «تکمیل شود».
اقتصاد ایران به‌شدت از بی‌انضباطی اقتصادی رنج می‌برد و این بی‌انضباطی اقتصادی شامل سه بی‌انضباطی است. یک؛ بی‌انضباطی پولی که در سیستم بانکی داریم و شاخص آن حجم بدهی‌های معوق بخش خصوصی به سیستم بانکی است که رقم بسیار بالایی است.