مهمترین اخبار

تنش‌ها میان تهران ـ واشنگتن و فرایند بازگشت به برجام به مثابه گام برداشتن بر لبه تیغ است. محمد جواد ظریف گفته است: صدور قطعنامه شورای حکام می‌تواند سبب به‌هم ریختگی اوضاع شود.
مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری تاکید کرد: هرگونه صدور بیانیه و قعطنامه احتمالی علیه ایران در نشست اخیر شورای حکام سیگنال منفی به تهران است و حسن‌نیت طرف‌های اروپایی و آمریکایی را زیرسوال برده و بر دیواری بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا و اروپا می‌افزاید.
رئیس امور توافق های بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری معتقد است: متاسفانه در دوسال اخیر رسانه ها به غلط اینطور وانمود کردند که مجلس و متعاقبا مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال تصمیم گیری در خصوص موضوع پذیرش ساز وکارهای FATF توسط جمهوری اسلامی ایران هستند .
اگر فشارهای امریکا علیه ایران بخواهد بیشتر شود بعید نیست که ایران هم در تشدید فعالیت‌های خود شتاب بخشد. تهران در مقابل سیاست‌های هویج‌گونه کاخ سفید هم تاکنون رویکرد و واکنش منطقی و معقول بروز داده است یعنی تأکید کرده که ایران از برجام خارج نمی‌شود و سیاست اقدام در برابر اقدام را دنبال می‌کند.
شرط ایران در لغو یکباره همه تحریم‌ها برای بازگشت آمریکا به برجام، با وجود حقانیت حقوقی این خواسته‌، امری نامحتمل در شرایط کنونی است. از سوی دیگر استمرار وضعیت کنونی به نفع ایران نیست. هنر دیپلماسی می‌تواند به «بن‌بست اولویت مرغ و تخم‌مرغ» پایان دهد. راهکار شاید همان رویکرد منتهی به برجام در سال 1391 و گفت‌وگوهای مستقیم است.

سخنگوی سابق وزارت خارجه در گفتگو با پرسون مطرح کرد:

فصل جدیدی از توافقات ایران و آژانس/ مهلت سه ماهه به اعضای 1+5

نتیجه سفر دبیرکل آژانس به ایران و مذاکراتی که انجام شد این بود که ایران مصوبه مجلس شورای اسلامی را عملی خواهد کرد و پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند اما برای این‌که آن‌ها بهانه‌ای نداشته باشند و زمینه کافی برای هماهنگی‌های لازم برای لغو تحریم‌ها را فراهم کنند سه ماه به آژانس مهلت داده شد. در طی این مدت جمهوری اسلامی ایران کار نظارت را بر عهده می‌گیرد و دوربین‌ها این نظارت را انجام می‌دهند اما اطلاعات آن را در اختیار آژانس قرار نخواهیم داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما هیچ گفتگوی دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم و تا زمانی که آنها مسیر غلط خود را اصلاح نکنند، تغییری در سیاست ایران اتفاق نمی‌افتد.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث بهم ریختگی شرایط کنونی می‌شود، گفت: توضیحات لازم را درباره این شرایط به همه اعضای شورای حکام داده‌ایم. امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.
رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ، بخشی از مانیفست سیاست خارجی کشورش را در دوران پساترامپ به جهان اعلام کرد. بازگشت آمریکا به همکاری نزدیک با اروپا به‌عنوان متحد استراتژیک، یکی از این موارد است.

سفیر سابق ایران در مکزیک و ایتالیا؛

آمریکا به تعهدات خود در برجام عمل نخواهد کرد

یک تحلیلگر سیاسی گفت: سرنوشت برجام قبل از اجرای پروتکل الحاقی مشخص بود. غربی ها به هیچ وجه حاضر به انجام تعهدات خود که نسبت به امتیازهایی که گرفته اند اندک است نیستند. بایدن نیز مانند ترامپ و اوباما به تعهدات خود عمل نخواهد کرد و تحریم ها را افزایش می دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توئیتی به زبان چینی نوشت: همکاری برای مهار کرونا، بار دیگر اهمیت روابط راهبردی ایران و چین را تایید کرد. از اهدای ۲۵۰ هزار واکسن کرونا توسط دولت چین به عنوان نماد جدیدی از دوستی دو ملت قدردانی می کنیم.
رسانه های ترکیه مدعی شدند در پی اظهارات سفیر ایران در عراق، سفیر ایران در آنکارا به وزارت امورخارجه این کشور فراخوانده شد.
رییس سازمان انرژی اتمی در مجلس گفت: در صورتی که در شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود واکنش مناسبی نشان خواهیم داد.
مخالفان دولت باید توجه داشته باشند که عرصه دیپلماسی جای شعار دادن نیست؛ بلکه جای محاسبه سود و زیان است. در واقع توافق با آزانس اقدامی حساب شده است که می تواند راه را برای سوءاستفاده محافل ضدایرانی در منطقه و آمریکا ببندد.