مهمترین اخبار

یک تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه مذاکرات منطقه‌ای و وین بر یکدیگر اثر متقابل دارند، گفت: یعنی هم مذاکرات برجام بر روابط منطقه‌ای ایران تاثیر دارد و هم روابط منطقه‌ای ایران بر روی پیشرفت مذاکرات وین تاثیرگذار است.
نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی با بیان اینکه گفت‌وگوها در وین درخصوص چگونگی احیای برجام ادامه دارد، تصریح کرد: روند تهیه پیش نویس در جریان است.

سخنگوی وزارت خارجه پاسخ داد:

انگیزه ظریف از لغو سفر وین چه بود؟

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با علت لغو سفر ظریف به وین گفت: آقای ظریف، سفر به وین را در این شرایط به مصلحت ندانست.
منابع اتریشی به نقل از وزارت امور خارجه این کشور اعلام کردند که محمد جواد ظریف به خاطر بر افراشته بودن پرچم رژیم صهیونیستی روی بناهای مقر نخست وزیری و وزارت امور خارجه اتریش، سفرش خود به وین را لغو کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: فردوسی نه تنها باعث می‌شود که نام پهلوانان و بزرگان ملی ایران در تاریخ ماندگار شود بلکه با نفوذ کلامش در دیگر ملت‌ها باعث ترویج روح آزادی‌خواهی و نجات از حقارت در میان آنان می‌شود.
رییس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که آنچه در ⁧‫فلسطین‬⁩ اشغالی در حال روی دادن است مصداق عینی نسل کشی علیه بشریت است و سکوت کنندگان هم شریک این جنایات هولناک هستند.
روسای هیات‌های چین و ایران در ادامه رایزنی‌ها در وین، در دیداری دوجانبه به بحث و بررسی وضعیت گفت و گوها و موضوعات حائز اهمیت پرداختند.

دیپلمات سابق ایران در گفتگو با پرسون:

شخصیت سردار سلیمانی برآیند سه مؤلفه کلیدی دیپلماسی بود

ارتباط نزدیکی بین مأموریت‌های وزارت خارجه در حوزه پیرامونی با سپاه قدس وجود دارد. بنابراین به دلیل مأموریت ذاتی که این دو بخش دارند، نمی‎توان فاصله‌ای بین دیپلماسی و مأموریت‌های سازمانی قائل شد یعنی فردی که فرماندهی و مسئولیت سپاه قدس را داشت و دارد با تمامی بخش‌ها و ظرافت‌هایی که دستگاه‌ وزارت خارجه دنبال می‌کند هم آشنایی دارد و هم درگیر است. حتی جلسات آن‌ها مشترک است چرا که صحنه، صحنه میدانی است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در پی وقوع حادثه تروریستی در کابل، ضمن ارسال پیام کتبی، در تماس تلفنی با سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در مسکو مراتب تسلیت خود و جمهوری اسلامی ایران را به دولت و ملت افغانستان ابراز کرد.
«محمدجواد ظریف» پس از دیدار با وزیر امور خارجه سوریه در جمع خبرنگاران گفت: از دولت و مردم سوریه برای مهمان‌نوازی گرم و صمیمانه‌شان تشکر می‌کنم. همچنین پیشاپیش فرارسیدن عید سعید فطر را به مردم این کشور تبریک عرض می‌کنم.

کارشناس روابط بین المللی تشریح کرد

اهمیت رویکرد آینده شناسی در ارتباطات آتی ایران و چین

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: باید ابعاد مختلف توافقنامه بررسی شود و به سوالات بسیاری پاسخ داد. جایگاه ایران در جهان و دیدگاه چین به ایران بسیار مهم و موثر است.
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: اهمیت انتخابات آینده در سوریه موضوع مشتر ک ایران و سوریه است که ما اعتقاد داریم این انتخابات برای صلح و امنیت و ثبات و پیشرفت در سوریه اهمیت بسیار زیادی دارد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روند مذاکرات وین و تلاش ایران برای احیای برجام گفت: از همین فردا آماده‌ایم که اگر تحریم ها به شکلی که قابل راستی آزمایی باشد برداشته شوند، به اجرای کامل برجام برگردیم.
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در گفت و گویی با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران و نقش آن در منطقه، از سیاستی که دولت جو بایدن در قبال ایران اتخاذ کرده است، انتقاد کرده و گفت که این موضوع به افزایش تنش کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی منجر خواهد شد.
نزدیکی تمدن‌های اسلامی و کنفوسیوسی به یکدیگر که منشأ اصلی نگرانی مقامات آمریکایی و غربی از دهه‌های قبل به‌شمار می‌آید، متاثر از الزامات نظام بین‌الملل در حال گذار و در پی وابستگی متقابل چین و ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی به‌خصوص تکمیل راه ابریشم جدید و تامین پایدار نیاز انرژی، در حال تحقق و عینیت‌یافتگی است.
وزیر خارجه به شلیک ۳۰ تیر هشدار به قایق‌های تندروی سپاه پاسداران از سوی ناوهای آمریکایی واکنش نشان داد.