ترفندهای آشپزی ساده و مفید از زبان سرآشپزان حرفه ای

پختن غذا به هر نحوی نشانه بلد بودن آشپزی نمی باشد، بلکه خانم ها باید از ترفندهای مهم آشپزی برای از بین بردن سوختگی، تندی و ترشی و ... هم مطلع باشید.
تصویر ترفندهای آشپزی ساده و مفید از زبان سرآشپزان حرفه ای

به گزارش سایت خبری پرسون، آشپزی تنها بلد بودن طریقه طبخ هر غذا نیست، سرآشپزان بزرگ دنیا با استفاده از مواد غذایی مختلف و ترفندهای آشپزی طعم و عطر بی نظیری به غذا می بخشند. آشپزان حرفه ای اغلب هنگام سوختن یا ترش و تند شدن غذاها خونسردی خود را حفظ می کنند و با انجام ترفندهایی بوی سوختگی و طعم ترشی و تندی را از بین می برند. در این بخش ترفندهای آشپزی را آورده ایم که بسیاری از آشپزان حرفه ای از آن استفاده می کنند.

از بین بردن شوری سوپ

اگر سوپ شما شور شده است، برای از بین بردن شوری آن راه های زیادی وجود دارد، مثلا می توانید یک حبه قند را با قاشق غذا خوری داخل سوپ فرو ببرید و زمان ذوب شدن قند قاشق را بردارید و همین فرآیند را با حبه قندی دیگر تکرار کنید یا یک توری به همراه مقدار کمی غلات را داخل قابلمه سوپ قرار دهید و بجوشانید تا توری نمک اضافی را به خود جذب نماید.

سوپ

نرم کردن گوشت

خوش طعم تر و نازک تر کردن گوشت آشپزان حرفه ای از ترفندهایی استفاده می کنند و گوشت را نرم تر می کنند تا بافت گوشت در هم شکند و راحت تر جویده شود و طعم آن لذت بخش تر گردد. برای نرم کردن گوشت می توانید قبل از پخت گوشت را در سس ماینوز بخیسانید تا نرم شود. یا می توانید از کیوی استفاده نمایید. برای این کار کیوی را تکه تکه کنید و تکه های کیوی را روی گوشت بمالید و بگذارید عصاره و آب کیوی به خورد گوشت برود. با اینکار گوشت هم آبدارتر می شود هم خوشمزه تر.

جدا کردن دانه های بلال

اگر بلال را آب پز کرده اید می توانید با یک چاقو تیز ذرت ها را از رویش جدا کنید و از بلال آب پز در سالاد استفاده کنید.

حفظ طعم قوی یک غذا

برای کمک به حفظ طعم قوی و تازگی غذا قبل از سرو یک غذای گرم بشقاب را گرم کنید و قبل از سرو یک غذای سرد آن را خنک کنید.

طعم غذا

جدا کردن زرده تخم مرغ

برای جدا کردن راحت زرده تخم مرغ از سفیده لازم نیست از وسایل مختلف استفاده نمایید بلکه می توانید با یک بطری پلاستیکی ساده این کار را بکنید. کافیست ورودی بطری را روی زرده نگه دارید و با کمی فشار به اطراف بطری و سپس رها کردن زرده را از روی سفیده به داخل بطری بکشید.

از بین بردن بوی ظروف

برای از بین بردن بوی ماهی یا پیاز ظروف آنها را با آب و سرکه بشویید تا بویشان از بین می رود.

ته نشین شدن خرده های قهوه در جذوه ( نوعی قهوه جوش)

برای ته نشین شدن خرده های قهوه در جذوه، به قهوه یک قاشق چای خوری آب سرد اضافه کنید و نیم دقیقه صبر کنید. سپس قهوه را داخل فنجان بریزید.

تهیه قهوه

تازه نگه داشتن نان

برای اینکه نان خریداری شده شما بیات نشود و ترد و تازه بماند، یک قطعه سیب داخل جای نگه داری نان ها قرار دهید.

خوشمزه و ترد شدن سیب زمینی

برای اینکه سیب زمینی سرخ کرده شما خوش طعم و ترد شود، سیب زمینی ها را پس از خرد کردن و شستن ابتدا با دستمال کاغذی خشک کنید و یا مدتی داخل مایکروفر قرار دهید و سپس سرخ کنید.

عوض نشدن رنگ پوره سیب زمینی

برخی افراد به پوره سیب زمینی شیر سرد می افزایند. افزودن شیر سرد به سیب زمینی له شده سبب تغییر رنگ آن می شود پس بهتر است شیر سرد به پوره سیب زمینی اضافه نکنید. شیر را بجوشانید و همانطور داغ به پوره اضافه کنید تا رنگ پوره خاکستری نشود.

رنگ پوره سیب زمینی

خوش طعم نمودن حبه های یخ

برای خوش طعم کردن قطعه های یخ به آنها لیمو، پرتقال، توت و برگ نعناع اضافه کنید. اضافه کردن این حبه های یخ به نوشیدنی ها هم ظاهری زیبا ایجاد می کند و هم طعم اضافه می کند.

نگهداری طولانی مدت از سبزیجات

برای اینکه بتوانید از سبزیجاتی مانند کرفس و بروکلی به مدت طولانی تری استفاده نمایید، آنها را در فویل بپیچید.

تازه کردن غذاهای پخته شده

برای گرم کردن پیتزای سرد و افزودن طعم و بویی تازه به آن می توانید به جای مایکروفر در یک ماهی تابه پیتزا را گرم کنید.

گرم کردن پیتزا

لیز نخوردن چاقو

اگر در حین بریدن گوشت با چاقو مدام چاقو هنگام بریدن از دستتان لیز می خورد، چند کش پلاستیکی را در چند نقطه دسته چاقو بپیچید.

تهیه مایونز

شما می توانید با خامه ترش به سادگی یک سس شبیه به مایونز درست کنید. پس اگر مایونزتان تمام شده بود، نگران نباشید. خامه ترش را با زرده تخم مرغ آب پز شده ترکیب کنید و یک قاشق سس خردل نیز به آن اضافه کنید.

تازه نگه داشتن پیاز خرد شده

برای تازه نگه داشتن پیاز خرد شده، پیاز را اگر داخل یک ظرف نمک زده شده قرار دهید. شما می توانید به پیاز کمی روغن گیاهی بزنید و داخل یک ظرف دربسته نگهداری کنید.

پیاز خرد شده

از بین بردن بوی سوختگی برنج

برای رفع بوی سوختگی از برنج فورا یک پیاز را پوست بکنید و برش دهید و آنرا داخل قابلمه لابلای برنج ها قرار دهید و مجددا برای 10 دقیقه در قابلمه را بگذارید. پیاز بوی سوختگی را به خودش جذب می کند و برنج شما دیگر بوی سوختگی نخواهد داد.

برای رفع بوی سوختگی از برنج می توانید نان را داخل برنج یا لابلای برنج ها قرار دهید فقط تکه نان را روی سطح برنج قرار داده و دم کنی را بگذارید. علاوه بر این لازم نیست که پس از چند دقیقه تکه نان را از قابلمه خارج کنید. اجازه بدهید تا موقع سرو برنج نان داخل قابلمه بماند. نان بوی سوختگی را جذب می کند و شما با خیال راحت می توانید برنج را داخل دیس بکشید و از طعم و بوی آن مثل گذشته لذت ببرید.

به محض احساس بوی سوختگی برنج تان در قابلمه را برداشته و چند حبه قند را لابلای برنج ها قرار دهید. حبه قندها پس از چند دقیقه بوی سوختگی برنج را به خود جذب کرده و شما دیگر بوی سوختگی برنج را احساس نخواهید کرد.

خنک کردن نوشیدنی ها

برای خنک تر کردن سریع نوشیدنی یک دستمال کاغذی خیس دور قوطی/بطری نوشیدنی بپیچید و سپس آن را درون یخچال بگذارید.

از بین بردن تندی غذا

اگر در حین پخت غذا متوجه شدید غذا خیلی تند است و وقت کافی داشتید مقداری از مواد غذایی اولیه برای پخت را به نسبت غذا به آن اضافه کنید یا مواد غذایی جدید که به طعم غذا آسیب نرساند مانند اضافه کردن سبزیجات، حبوبات و یا گوشت میتواند تندی غذا را از بین ببرد. اگر هم با شیرین شدن غذا مشکل ندارید میتوانید به آن مقداری عسل و یا شکر اضافه کنید.

حین پخت غذا

تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات

برای تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات و حفظ آنها به مدت طولانی تر میوه و سبزیجاتی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، موز و سیب را خارج از یخچال نگه دارید.

باز شدن یخ گوشت

برای اینکه یخ گوشت ذوب شود، گوشت را در آب گرم نگذارید زیرا این کار ظاهر و طعم آن را خراب می کند و گوشت منجمد را در یک کاسه مناسب قرار دهید و آن را در یخچال قرار دهید تا به مرور یخ آن باز شود.

له کردن سیب زمینی

برای له کردن سیب زمینی آب پز یک گوشت کوب ساده استفاده کنید که ظاهر سیب زمینی را جذاب تر می کند و کمک می کند غذا خوشمزه تر شود. برای این کار از مخلوط کن استفاده نکنید زیرا باعث می شود که سیب زمینی ها چسبناک شوند.

له کردن سیب زمینی

بلند تر نمودن عمر شیر

بسیاری از ما شیر را در درب یخچال نگه می داریم، این مکان برای نگهداری شیر مناسب نیست زیرا باز کردن درب منجر به جهش درجه حرارت و کوتاه شدن عمر شیر می شود.

پف کردن کیک

برای اینکه شیرینی و کیک شما بهتر پف کند، درب فر را زیاد باز نکنید زیرا با باز نمودن درب فر درجه حرارت آن را کاهش می دهید و این کار باعث می شود نان و یا شیرینی شما به خوبی پف نکند. اگر میخواهید شیرینی خود را بررسی کنید، نور را درون اجاق را روشن کنید.

ترد کردن پیتزا

اگر در خانه پیتزا می پزید و می خواهید یک پوسته ترد و طلایی روی آن باشد، قبل از پخت خمیر را به مدت 2-3 دقیقه در فر قرار دهید یا خمیر را روی یک ورق گرم قرار دهید و سپس مواد را روی آن بریزید.

ترفند آشپزی

کش آمدن پنیر پیتزا

عوامل زیادی وجود دارد که باعث کشدار شدن پنیر پیتزا می شود که مهم ترین آن ها مرغوبیت و مارک پنیر، مدت زمان قرار گرفتن پیتزا در فر و پاشیدن آب سرد روی پنیر است. برای کشدار شدن پنیر پنیر پیتزا را در 2 مرحله اضافه کنید یعنی ابتدا روی خمیر را با سس و پنیر بپوشانید تا مواد روی خمیر بچسبند. بعد از اینکه مواد را روی خمیر ریختید مجدد کمی پنیر روی مواد بریزید و پیتزا را داخل فر بگذارید. 5 دقیقه آخر پیتزا را از فر خارج کنید و مجددا روی آن پنیر بریزید و داخل فر قرار دهید. این پنیری که در انتها میریزید موجب بیشتر کشدار شدن آن می شود. شما می توانید قبل از قرار دادن پیتزا یا لازانیا در فر، روی پنیر را با مقدار کمی آب سرد خیس کنید تا رطوبت پنیر بیشتر شود و بهتر کش بیاید.

سرخ کردن بادمجان و جذب کمتر روغن

بادمجان تازه تهیه کنید چون بادمجان کهنه روغن بیشتری جذب می کند. قراردادن بادمجان ها در آب نمک نیز به جذب کمتر روغن در بادمجان و تردشدن بافت آن هنگام سرخ شدن کمک می کند، شما می‎توانید یک شب تا صبح بادمجان را داخل آب نمک قرار دهید. قبل از سرخ کردن بادمجان سطح آنها را به ماست یا سفیده تخم مرغ آغشته کنید. ماست و سفیده تخم مرغ تاثیری بر طعم بادمجان ندارد و فقط جذب روغن را کاهش می‎دهد.

منبع: نمناک

706279