انرژی

دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز اندکی کاهش یافت.
هند وچین برای کنترل بازار جهانی نفت از دو رویکر استفاده می‌کنند: ذخایر نفت خود را به بازار تزریق می‌کنند و انبارهای ذخیره کننده نفت خود را توسعه می‌دهند.
نماینده مردم خوزستان در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

مطالبه جدی مردم؛ استمرار جریان آبی پایدار در رودخانه‌های استان

مطالبه جدی که هم نمایندگان و خادمان مردم در مجلس دارند و هم مطالبه عمومی است، این است که در سال‌های گذشته طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های رودخانه‌های استان به ویژه رودخانه کارون بزرگ را داشته‌ایم که قطعاً تکرار و طرح کردن چنین برنامه‌هایی به ضرر جریان آبی پایدار در استان خواهد بود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران:

برق ۲۱۰ اداره به دلیل عدم رعایت تعدیل مصرف انرژی برق قطع شد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران خبر داد: برق ۲۱۰ اداره دولتی و نهاد عمومی پر مصرف در مناطق تحت پوشش شرکت توزیع نیروی برق استان تهران به دلیل عدم رعایت تعدیل مصرف انرژی برق قطع شد.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تاکید بر اینکه مجلس با احدی از پایمال‌کنندگان انفال و بیت‌المال رودربایستی ندارد گفت: ترک فعل وزیر نفت منجر به عدم‌النفع چند ده میلیارد دلاری برای کشور شده است که به سرعت پیگیر آن هستیم.
بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان بازرسی کل کشور گفت: کم‌بارشی و تأثیر آن در عملکرد نیروگاه‌های برق‌آبی، افزایش استخراج غیرمجاز رمزارز‌ها و تعمیرات نیروگاهی از علل قطعی برق در ماه گذشته است و در بحث تعمیرات نیروگاه‌ها، به‌ واسطه اینکه این نیروگاه‌ها سال گذشته با کمبود سوخت گاز مواجه شدند دیرتر وارد مدار تعمیرات اساسی شده بودند و تعمیرات تا اواسط خرداد طول کشید.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: برای نجات استان تهران از بحران آب باید پساب در بخش‌های کشاورزی، صنعت و آبیاری فضای سبز جایگزین آب‌های زیرزمینی شود، اگر این اقدام رخ ندهد در آینده با خالی‌شدن سفره‌های زیرزمینی تهران و وقوع فرونشست روبرو خواهیم شد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

جداسازی برق صنایع از عموم مردم با طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق

زمانی که برق کارخانه‌ها از برق عموم مردم جدا شود، یک تولید پایدار در حوزه برق آن‌ها به وجود می‌آید و نتیجه آن تولید پایدار در محصول خواهد بود که برای ما بسیار حائز اهمیت است. این طرح نقطه عطفی در صنعت برق است.
قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۰.۵۰ درصد افت کرد و به ۷۳.۷۳ دلار بازگشت.
براساس تفاهمی که بین وزارت نیرو و وزارت صمت انجام شد، قرار بر این شد که برای 13 واحد بزرگ صنعتی کشور تسهیلگری شود که حدود ۱۰ هزار مگاوات واحد نیروگاهی جدید که آن هم نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان بالا هستند، احداث کنند. در حال حاضر حدود ۸۵ هزار و ۶۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های کشور است و با این ۱۰ هزار مگاوات بیش از ۱۰ درصد به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود.
اگر پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه کم‌بارشی درمناطق غرب کشور محقق شود، تبعات کم‌آبی در استان خوزستان تا انتهای پاییز ادامه خواهد داشت و احتمالاً بخش مهمی از کشت پاییزه‌ی استان با محدودیت آبیاری مواجه خواهد شد.
بحران آب در خوزستان و رخداد‌های اخیر در این استان، آینده‌ای است که تا چند سال دیگر تمام فلاتِ مرکزی ایران (در استان‌هایی نظیر اصفهان، فارس، یزد، کرمان و...) را در بر می‌گیرد. این در حالی است که آمار‌ها نشان می‌دهند بیش از ۹۰ درصد از منابعِ آب قابل استحصال در ایران در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. به این ترتیب، راه حل تا حدی روشن است و از مسیر تعطیلی کشاورزی در بخش‌هایی از ایران می‌گذرد. در مقابل، دولت می‌تواند با «کشاورزی فراسرزمینی» و کسب سود از آن محل، بابت تعطیلی کشاورزی به کشاورزان ایرانی یارانه بدهد.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید فرهنگ تولید و تامین برق را تغییر داد. ما نباید صرفا به سمت ایجاد نیروگاه های برق آبی یا سیکل ترکیبی برویم.
مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: حجم آب ذخیره شده فعلی سدهای امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به ترتیب 165، 50، 120، 273 و 98 میلیون متر مکعب است که متاسفانه این حجم نسبت به سال گذشته خصوصا در سدهای ماملو و طالقان با کاهش چشمگیری مواجه شده‌ است.