ارتباط خواب با کمبود ویتامین ها

ما می‌دانیم که رژیم غذایی و خواب ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. اما حقیقت این است که ما هنوز به خوبی نمی‌دانیم که مواد مغذی چگونه بر خواب فرد تاثیر می‌گذارند. در این مطلب، ویتامینی که نقش مهمی در میزان خواب ما، میزان آرامش و کیفیت خواب دارند را بررسی می‌کنیم.
تصویر ارتباط خواب با کمبود ویتامین ها

به گزارش پرسون، بدن ما به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد تا سلامت بدن حفظ شده و عملکرد اندام‌های مختلف به‌ درستی انجام شود. کمبود هر کدام از این ترکیبات با بروز علائمی همراه است که از جمله آن می‌توان به "بی‌خوابی" اشاره کرد. کمبود برخی ویتامین ها علاوه بر اینکه ممکن است باعث بروز مشکلات جسمی و سلامتی شود، بر روی نظم خواب هم تاثیر می گذارد که در این مطلب به این ویتامین ها اشاره می کنیم.

شاید عجیب باشد اما دریافت ناکافی 4 ریزمغذی مهم تاثیر جدی بر بدن دارد و افرادی که از اختلالات خواب رنج می‌برند حتما این موضوع را باید جدی بگیرند.

1. ویتامینB12

آنچه در مورد ارتباط بین اختلالات خواب و ویتامینB12 مطرح است اینکه کمبود این ویتامین می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌هایی نظیر افسردگی شود که تاثیر جدی در بروز اختلالات خواب و تشدید علائم افسردگی دارد.

در صورت احساس مداوم بی‌حالی، بی‌حوصلگی و افسردگی توصیه می‌شود کمبود این ویتامین مدنظر باشد. از آنجا که انواع گوشت‌‌ها، لبنیات و تخم‌مرغ مهم‌ترین منابع ویتامینB12 هستند، افرادی که رژیم گیاهخواری دارند این کمبود را باید جدی بگیرند.

2. ویتامینD

دریافت ناکافی نور خورشید یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود ویتامینD است که زمینه‌ساز مشکلات مختلف از جمله اختلالات خواب می‌شود. البته به‌نظر می‌رسد دریافت زیاد این ویتامین نیز می‌تواند با بروز خواب‌آلودگی همراه شود.

بعضی مطالعات نشان می‌دهد هرچه بدن مقدار کمتری ویتامینD دریافت کند، مشکل برای به خواب‌رفتن افزایش می‌یابد. برای دریافت کافی این ویتامین توصیه می‌شود تحت‌نظر پزشک از مکمل‌های غذایی استفاده شده و 20 دقیقه حضور در معرض نور خورشید نیز در برنامه روزانه جای داده شود.

3. آهن

کم‌خونی ناشی از فقر آهن با بروز علائم متعددی همراه است. این حالت موجب سندرم پاهای بیقرار می‌شود که در نتیجه به‌دلایل حرکات غیرعادی پاها، فرد به‌طور مکرر از خواب بیدار می‌شود. همچنین، در صورت کمبود آهن، بدن قادر نیست به مقدار کافی اسیدآمینه تریپتوفان تولید کند که برای تولید ملاتونین و سروتونین ضروری است.

سروتونین تاثیر مستقیم بر خلق‌وخو، عملکرد شناختی و رفتار دارد و ملاتونین نیز بر ریتم خواب تاثیر مستقیم می‌گذارد. گوشت قرمز بهترین منبع غذایی آهن است اما اسفناج و عدس نیز در تامین این نیاز بدن موثر هستند. برای جذب آهن نیز بهتر است همراه منابع آهن از خوراکی‌های حاوی ویتامینC استفاده شود.

4. منیزیوم

منیزیوم به تنظیم ریتم خواب و بیداری کمک می‌کند. مطالعات بسیاری حاکی از آن است که منیزیوم در شل‌شدن عضلات نقش دارد و منجر به خواب عمیق‌تر می شود. به‌علاوه، منیزیوم به مغز در تولید ملاتونین و یکی دیگر از ناقل‌های عصبی به‌نام GABA کمک می‌‌کند که در تنظیم زمان استراحت بدن نقش دارد.

منبع: بهداشت نیوز

463450