عمومی

پرسون با نگاهی تحلیلی به تمام مسائل حوزه عموم جامعه می پردازد.

گفتارهای عاشورایی دکتر محمد صادق محفوظی

اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید

تمام یارانش شهید شده اند … دشمن قصد خیمه ها را داشت و … امام، خسته و در حالی که آماج تیر ها و نیزه ها بودند… بر شمشیر خود تکیه دادند و فرمودند: “ اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید”… قرن ها گذشت و این کلام هنوز برای زندگان یک زنهار است یک تذکار است، یک نکته ی عرشیه و یک راه آسمانی…کمی درنگ، پژواک آسمانی آن نیوشیدنی است برای آنان که اسیرند، بنده ی طمع ها، کینه ها و حقد ها، اسیران دنیا و تمناهای آمیخته به رذیلت ها … که رها شوید، درنگ کنید، زندگی کوتاه و گذرا، با انواع ابتلاء و بیماریها، حرمان و ناکامی ها، “ نمی ارزد “.
دکتر محمد صادق محفوظی در سیر سلوکی دیگر به یک مقاله خود آورده است:

فریاد ها و ضجه ها بدون دانایی و دقت به تحریف می انجامد

استاد دکتر محمد صادق محفوظی محقق، نویسنده، رئیس مرکز دایرة المعارف انسان شناسی، موزه ی نسخ خطی، آثارفرهنگی و هنری، بار دیگر بخشی از یک مقاله خود را در اینستاگرام منتشر کرده اند که غنی از تدبر راستین و متوقف بر تفکر و تدبر و برشی از سخنان بلیغ و نکات موعظه آمیز ایشان است.
اختلاف نظر راجع به مصرف دود و دَم به سبک قهوه خانه های قجری در مجالس حسینی که حرمت دارد با هر دلیل و منطقی که برگزار می شود، جامعه، خانواده و به ویژه نسل جوان را با بلاتکلیفیِ مصرفِ دخانیات روبرو می کند که نباید از آن غافل شد.
از این به بعد امکان دریافت گذرنامه به صورت اینترنتی وجود خواهد داشت. به دلیل درخواست‌های فراوان برای گرفتن گذرنامه در ایام منتهی به اربعین سامانه نوبت‌دهی اینترنتی به منظور تسهیل گرفتن گذرنامه ایجاد شده است.
سروش محلاتی در آخرین گفتار، از سلسله گفتارهای خود با موضوع «جامعه منکرزده»، حذف تصویر سنگ قبر زنان بدپوشش در بهشت زهرا را مطابق با موازین شرع ندانست و گفت: برخوردهای خارج از موازین شرع سبب گسترش فساد در جامعه می شود.
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، بزرگراه‌های نواب، بابایی، همت، زین الدین، حکیم، آزادراه، نیایش، و خیابان آزادی را جز پر تردد ترین معابر صبحگاهی شهر تهران شمرد.
شاید برخی از مردم تصور می‌کنند مداحان و ذاکران اهل بیت با روضه‌خوانی در مجالس مختلف پول‌های کلانی می‌گیرند. تصوری که حتی از آن به عنوان پاکت پول یاد می‌شود و می‌گویند بعد از پایان مراسم پاکت پول به مداح داده می‌شود، اما هستند مداحان و ذاکرانی که کار اقتصادی می‌کنند و هیچ‌گاه از راه مداحی و روضه‌خوانی امرار معاش نمی‌کنند. آنها خودشان را وقف امام حسین(ع) کرده‌اند و در کنار آن با کار و فعالیت اقتصادی در کنار امرار معاش، دستگیر افراد نیازمند هم می‌شوند.
به دلیل وقوع سیل، کلیه ادارات دولتی یزد به غیر از دستگاه‌های امدادرسان فردا (شنبه، ۸ مرداد) تعطیل شد.
کلیه مشمولان غیرغایب در ماه های محرم و صفر به ویژه در ایام اربعین حسینی می توانند بدون نیاز به پرداخت وثیقه برای زیارت عتبات عالیات اقدام کنند.
نماشویی روشی عالی برای زیبا سازی ساختمان ها به شمار می رود. در واقع در تعریف آن باید بگوییم که نماشویی یکی از خدمات تخصصی به شمار می رود که سبب زیبایی بیشتر ساختمان های تجاری و مسکونی و… می شود.
آن دسته از مشمولان سهام عدالتی که پیش از این سود سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ این سهام را دریافت نکرده و به تازگی شماره شبای خود را ثبت یا اصلاح کرده‌اند، تا پایان امشب سود خود را دریافت خواهند کرد. در واقع طبق آخرین اخبار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سودهای مذکور را برای بانک ارسال کرده است و تا پایان امشب به حساب مشمولان واریز خواهد شد.