انرژی

سرخط مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری سرویس نفت و انرژی و نیرو را در سرویس انرژی پرسون بخوانید.

مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر گفت: قبض ۱۲ درصد مشترکان خانگی صنعت برق رایگان شده است و این میزان تنها شامل مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیست و کل مشترکان را دربرمی‌گیرد.

قیمت نفت اوایل معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر پیشرفت مذاکرات نهایی برای احیای توافق هسته‌ای که راه را برای افزایش صادرات نفت ایران هموار می‌کند، اندکی کاهش پیدا کرد.
رفع حداکثری تحریم‌ها و کوچک کردن لیست تحریم‌ها، دریافت ضمانت‌های کافی برای خارج نشدن دوباره آمریکا از برجام و اعلام خاتمه سوالات و ابهامات آژآنس درباره موضوعات پادمانی، سه موضوع مهمی هستند که در دور تازه مذاکرات در وین میان ایران و آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا مورد بحث است.
مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه امسال برای اینکه بتوانیم شبکه برق پایداری را داشته باشیم اظهار کرد: برنامه ۶۰۰۰ مگاواتی افزایش ظرفیت تولید برق تعریف شد که تاکنون بیش از ۴۲۰۰ مگاوات از طریق احداث نیروگاه جدید افزایش ظرفیت و ارتقای نیروگاه‌های موجود به ظرفیت تولید کشور اضافه شده است.

حرکت به سمت انرژی­ های پاک، کلید مبارزه با تغییرات اقلیمی است؛ اما در پنج سال گذشته، انتقال انرژی به سمت منابع پاک رشد قابل توجهی نداشته و بسیار کند بوده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به شایعات اخیر در مورد نیاز کشور به سوخت گفت: به میزان کافی و حتی بیش از نیاز کشور گازوئیل تولید می شود.


فقدان سرمایه‌گذاری کافی و لازم برای توسعه صنایع گازی، فرسودگی تأسیسات و تجهیزات، نبود مدیریت صحیح و مصرف بی‌رویه گاز، به ویژه در فصول سرد، از جمله چالش‌های قابل توجه در صنعت گاز ایران است.

داده‌های ضعیف اقتصادی چین موجب شد تا نگرانی‌ها مبنی بر کاهش قیمت نفت افزایش یابد. به طوریکه قیمت نفت خام آمریکا پس از کاهش نزدیک به ۷ درصدی در ماه ژوئیه در اولین کاهش ماهانه متوالی از اواخر سال ۲۰۲۰، امروز نیز بیش از ۴ دلار کاهش یافت و به ۹۳.۷۲ دلار در هر بشکه رسید.


معاون خدمات شهری شهردار تهران با تاکید بر اینکه شهرداری در تلاش است برای توسعه ظرفیت بهره گیری بهینه از روان آب‌ها در تهران اقدام کند از ذخیره ۱.۵ میلیون مترمکعبی آب باران در تهران خبر داد.

روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران نوشت: این تحریم‌های احتمالی، «یک تاجر مستقر در امارات متحده عربی» و «شبکه‌ای از شرکت‌های مظنون به همکاری‌ با تهران» در ارتباط با صادرات و حمل‌ونقل دریایی نفت ایران را هدف قرار خواهد داد.
سخنگوی صنعت آب کشورگفت: سامانه مونسون جنوب و جنوب شرق کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما امسال بارش‌ها تا البرز هم رسید، این سامانه ناپایدار و بارش رگباری منجر به سیلاب شد.
پرسون گزارش می دهد؛

راهکارهای صحیح مصرف برق

هر ساله با شروع فصل گرما، مصرف برق به اوج می‌رسد، اما مشترکان برق می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود با انجام راهکارهای ساده در مصرف برق صرفه کنند.
عقد تفاهم‌نامه ۴۰میلیارد دلاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه ظرفیت‌های بالقوه بسیاری را در دل خود دارد که با بالفعل شدن این ظرفیت‌ها که نیازمند عزم جدی مسئولان صنعت نفت است، اقدامات مهمی در صنعت نفت و گاز کشور به انجام می‌رسد.
برخی فروشندگان جایگاه‌های پمپ بنزین تمایلی به فروش ریالی جایگاه خود ندارد و فقط برای فروش تقاضای ارز کرده است. همچنین مشاهده می شود برخی از فروشنده ها با رمز ارز هم معامله می کنند.
سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری چهارم مرداد، در خصوص سرنوشت این طرح گفت: "مکررا عرض می کنم دستور کاری برای افزایش قیمت بنزین در سال جاری وجود ندارد."


شرکت دولتی گازپروم روسیه اعلام کرد جریان گاز در نورد استریم ۱ روز چهارشنبه به ۳۳ میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا خواهد کرد که نصف جریان فعلی است زیرا بر اساس دستورالعمل یک دیده بان صنعتی، لازم است فعالیت یک توربین گازی زیمنس در یک ایستگاه تقویت فشار متوقف شود.

افت یکباره قیمت جهانی بنزین در دو هفته گذشته، به سود پالایشگرها لطمه زده و آنها را وادار می‌کند برای اجتناب از ضرر بیشتر، تولید بنزین را کاهش دهند.