صنعت معدن تجارت

آخرین و مهمترین خبرهای حوزه تجارت داخلی و خارجی، صادرات و واردات، صنایع و معادن را در سرویس اقتصادی پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

ایران به دلیل داشتن منابع طبیعی، چهار فصل بودن در یک بازه زمانی برای تولید محصولات کشاورزی، نیروی انسانی جوان، موقعیت جغرافیایی با 15 کشور و... بستر مناسبی برای صادرات کالا در اختیار دارد؛ اما این امر به شکل واقعی به وجود نیامده است.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با پرسون؛

کاهش 70 درصدی مبادلات تجاری ایران و چین طی 7 سال / کرونا مانع سفر مقامات دو کشور شده است

در دو دهه اخیر روابط سیاسی بین ایران و چین به قدری به یکدیگر نزدیک شده است که چینی ها توانستند شریک نخست اقتصادی ایران شوند.
روز آخر تابستان ۱۴۰۰، سخنگوی شورای نگهبان گفت: بنابر گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام، موادی از مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو مغایر با قانون شناخته شد.
به اطلاع عموم متقاضیان محترم و نمایندگیهای مجاز می رساند شرایط فروش فوق العاده رانا پلاس سقف شیشه ای با موتور TU۵P و گیربکس شش سرعته دستی با موعد تحویل (حداکثر۳ ماهه) به شرح ذیل ارائه میگردد.

مسیر واردات از طریق ارز حاصل از صادرات خودرو و قطعه در حالی مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفته که آمارهای گمرک در دو بخش صادرات و واردات نشان‌دهنده عدم سنخیت صادرات با واردات خودرو به کشور است. به عبارت دیگر مسیر صادرات خودرو و قطعه نمی‌تواند آن طور که باید و شاید بار تامین ارز مورد نیاز برای واردات خودرو را به دوش بکشد.
با حضور نمایندگان نهادهای نظارتی برگزار شد؛

قرعه‌کشی طرح پیش فروش خودروی "تارا"

مراسم قرعه کشی میان متقاضیان محصول تارا با حضور نمایندگان نهادهای نظارتی در سالن کنفرانس معاونت بازاریابی و فروش برگزار شد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بنابر گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام، موادی از مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو مغایر با قانون شناخته شد که ما در شورای نگهبان بر اساس مقررات موظف هستیم آن‌ها به مجلس منعکس کنیم.
مشاور فرمانده هوافضا در افتتاحیه نمایشگاه هفته دفاع مقدس مطرح کرد؛

مقبولیت محصولات ایران خودرو در بازار داخلی و بین المللی

دستاوردهای همکاری مشترک صنعت هوا فضا و بسیج مهندسان گروه صنعتی ایران خودرو در زمینه داخلی سازی قطعات خودرو، در نمایشگاه دفاع مقدس به نمایش گذاشته شده است.

رئیس سابق سازمان توسعه تجارت درگفت وگو با پرسون مطرح کرد؛

تجارت خارجی در حاشیه اقتصاد/ درآمد اندک صادرات به همسایگان

یکی از راهکارهای صادرات کالای پر سود تجارت با کشورهای همسایه است، چرا که برای انتقال و بازاریابی در کشورهای همسایه نیازی نیست هزینه بالایی پرداخت شود و از سوی دیگر به دلیل رابطه حسنه بین کشورهای همسایه همواره روند تجاری به راحتی امکان پذیر است.
شرکت فولادمبارکه به عنوان یکی از مهمترین پیشتازان عرصه صنعت توانسته است سال گذشته با ایجاد ارتباط با دانشگاه ها و شرکتهای دانش بنیان تعداد ۱۵۸۹ قطعه و تجهیزات را برای نخستین بار بومی سازی کند و صرفه جویی دو هزار و ۶۱۶ میلیارد تومانی برای کشور به ارمغان بیاورد.
تقوامنش در گفت و گو با پرسون تشریح کرد:

راهبردهای مهم دولت سیزدهم در حوزه صنعت و تجارت

فرهاد تقوامنش در خصوص راهبردهای ساماندهی برخی چالش‌های کنونی صنعت و تجارت بیان داشت: اگرچه همسو بودن سیاست‌های تجاری و صنعتی در اولویت قرار دارد اما باید در این مسیر به اجرای صحیح استراتژی میان مدت، کوتاه مدت و بلند مدت توجه ویژه داشت.
رییس اداره پیش توسعه و طرح ریزی محصول ایران خودرو گفت: شتاب صفر تا ۱۰۰ یکی از شاخص های استاندارد مقایسه خودروهاست که ارتباط مستقیمی با وزن خودرو، قدرت موتور و شرایط آیرودینامیکی دارد. برای ایجاد شرایط کنترل شده یکسان در این مقایسه، اندازه گیری شتاب خودرو استانداردسازی شده است.

مدیر اجرای پروژه‌های جنبی و پشتیبانی فولاد مبارکه مطرح کرد؛

احداث پل روگذر راه‌آهن مجتمع فولاد سبا برای حمل مواد اولیه و ارسال محصولات به تمام کشور

مدیر اجرای پروژه‌های جنبی و پشتیبانی فولاد مبارکه گفت: پل روگذر راه‌آهن مجتمع فولاد سبا در راستای اهداف لجستیک شرکت فولاد مبارکه و فولاد سبا برای حمل مواد اولیه و ارسال محصولات به تمام کشور با ضریب ایمنی بالا احداث گردید که گامی در جهت توسعه حمل‌ونقل ریلی کشور محسوب می‌شود.

رئیس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت افزار از رکود در کسب و کار این صنف با آغاز سال تحصیلی جدید خبرداد، گفت: در دو سال اخیر آموزش و پرورش در اقدام خلاف قانون اساسی کتاب های درسی دانش آموزان را خودش توزیع و به فروش می رساند و این موضوع ضرر مالی برای کتاب فروشان و لوازم التحریران و نوشت افزار فروشان به وجود آورده است.