علم پزشکی

جدیدترین اخبار روز دنیا در حوزه پزشکی را در سرویس فناوری پرسون بخوانید.

شرکت آسترازنکا اعلام کرد که کوکتل آنتی‌بادی پیشگیرانه آن ۸۳ درصد محافظت در برابر علائم بیماری کووید ۱۹ را حداقل به مدت ۶ ماه ارائه می‌دهد و آن را از واکسن تولید شده توسط این مجموعه موثرتر می‌داند.
اخیرا ۲ واکسن برای بیماری آلزایمر در آزمایش‌های اولیه موفق بوده‌اند؛ نخستین مورد مربوط به یک واکسن استنشاقی است که به‌زودی روی انسان آزمایش می‌شود و آزمایش‌های دومین واکسن روی موش موفق بوده است.
بیمارستان بریگهام و زنان در بوستون ایالات متحده اولین آزمایش بالینی انسانی واکسن استنشاقی آلزایمر را راه‌اندازی می‌کند و هدف آن پیشگیری و کند کردن پیشرفت بیماری آلزایمر است.
نتایج اولین تحقیقات در دنیای واقعی که توسط آژانس سلامت همگانی بریتانیا انجام شده، نشان می‌دهد با دریافت دوز تقویت‌کننده واکسن کرونا محافظت قابل‌ توجهی در برابر بیماری علامت‌دار در افراد بالای ۵۰ سال ایجاد شده است.
بررسی‌های یک مطالعه بر روی بیش از ۲۱ هزار خانوار ایرانی نشان داده که مصرف فست فود در دوران قرنطینه در خانوارهای ایرانی به شدت کاهش یافته است. اگرچه ممکن است که این اتفاق را خوشایند بدانیم؛ اما این‌که چه غذاهایی جایگزین فست‌فودها در خانوارهای ایرانی شدند و همچنین پیامدهای کلی سلامتی آن، نیازمند مطالعات بیشتری است.
براساس رکوردهای جهانی گینس یک نوزاد که در ۲۱ هفتگی متولد شده، لقب نارس‌ترین کودک جهان که زنده مانده را دریافت کرده است.

محققان دانشگاه آکسفورد در حال انجام آزمایشی هستند تا دریابند که اسپری‌های بینی واکسن کرونا چه میزان در انسان موثر هستند و کارشناسان امیدوارند که این اسپری‌ها حتی موثرتر از تزریق باشند.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در کرونا درمان سرپایی خاصی نداریم و درمان‌ها بیشتر علامتی است یعنی مریضی که دچار کرونا می‌شود و نیاز به بستری ندارد، فقط در حد برطرف شدن علایمی مانند درد و تب و سرفه است و می‌توان از مکمل‌هایی که در طب ایرانی وجود دارد برای درمان استفاده کرد که انواع اینها مورد بحث است، مانند استفاده از عناب، زعفران، سیر و شیرین بیان و موارد دیگری که انشالله به زودی اعلام خواهد شد که البته قسمتی از آن‌ها را مردم نیز استفاده می‌کنند.
نتایج یک پژوهش نشان داد افرادی که دچار زخم های کبدی پیشرفته ناشی از چاقی، دیابت و اختلالات مربوط به آن هستند، در اثر بیماری کبدی، جان شان را از دست می دهند.
نتایج پژوهشی بین المللی نشان داد خطر مرگ بر اثر سکته مغزی، حمله قلبی و سایر بیماری های عروقی در افرادی که دچار بیماری چشمی آب مروارید می شوند، بیش از یک سوم افزایش دارد.
یک متخصص زنان و زایمان در سنندج با تاکید بر اینکه واکسن کرونا آسیبی به جنین وارد نمی‌کند؛ گفت: در حال حاضر آسیبی از واکسن کرونا به جنین گزارش نشده است.