علم پزشکی

جدیدترین اخبار روز دنیا در حوزه پزشکی را در سرویس فناوری پرسون بخوانید.

رئیس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت گفت: افزایش توده بدنی، مصرف کم میوه و سبزی، عدم فعالیت بدنی مناسب، مصرف سیگاربه عنوان عوامل خطر ساز برای شیوع و ابتلای مردان به سرطان های پروستات، روده بزرگ، مثانه، ریه و معده شناخته شده است.
استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:‌پیر چشمی کم شدن دامنه تطابق انسان برای کارهای نزدیک است.

در این مقاله ابتدا مقدماتی را درباره‌ عصب کشی دندان، علائم آن و مراحل درمان ریشه شرح خواهیم داد، سپس هزینه های عصب کشی را بررسی می‌کنیم، در انتهای مقاله نیز روش های مدرنی مثل سدیشن (دندانپزشکی در خواب) را برای غلبه بر ترس از دندانپزشکی معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
سرطان خون به بافت های سازنده خون آسیب می رساند و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع به سرعت پیشرفت می کند.چقدر با سرطان خون ، روشهای تشخیص و درمان آن آشنایی دارید؟
کم شنوایی، اگرچه اغلب در انسان به کندی رخ می‌دهد، اما بسیار شایع است و هرچند بیشتر در کهنسالی رخ می‌دهد، اما امروز جوانان را نیز درگیر کرده است.
دبیر انجمن رادیوانکولوژی ایران، بر اهمیت بهداشت دوران قاعدگی به منظور پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان تاکید کرد.
سقط جنین چه با تجویز پزشک و چه به صورت غیرقانونی، عوارض روحی و روانی بسیاری را برای مادر به دنبال دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: در فشارخون بالای شدید علائم سردرد، خواب آلودگی، طپش قلب، تاری دید، خستگی، سرگیجه، گیجی، احساس زنگ زدن در گوش، تنفس مشکل، ضربان قلب نامنظم نیز نشان داده شده است که حتی ممکن است منجر به کما شود.
استاد بیماری‌های عفونی کودکان گفت: بیشتر موارد بیماری آبله میمون خودبه‌خود خوب می‌شود اما گاهی ممکن است شدید شود. کودکان، زنان باردار و افراد دارای نقص ایمنی از گروه‌‌های پرخطر در این خصوص هستند.

غربالگری فرایندی است که سرطان را در افرادی که هیچ نشانه‌ای از بیماری ندارند بررسی می‌کند. آزمایش‌های متعددی هم برای فرایند غربالگری در سرطان وجود دارد که بهتر است نسبت به انجام به موقع آن اقدام شود.
کمای دیابتی یکی از عارضه‌های خطرناک بیماری دیابت است که باعث بیهوشی می‌شود. در افراد مبتلا به دیابت، قند خون به طور خطرناکی افرایش یابد (هیپرگلیسمی) یا قند خون به طرز غیرمعمولی افت کند (هیپوگلیسمی)، منجر به کمای دیابتی می‌شود.
محققان می‌گویند یک عمل پمپاژ توسط سلول‌های کلیه انجام می‌شود که تاکنون مشاهده و کشف نشده بود. به گفته آنها، سلول‌های پوشاننده لوله‌های داخل کلیه‌ها دارای این عملکرد پمپاژ هستند.
سازمان غذا و دارو آمریکا درمان جدیدی برای دیابت نوع ۲ تایید کرده است. این درمان شامل تزریق دارویی به نام Mounjaro (tirzepatide) یک بار در هفته است.
رییس انجمن گوارش و کبد ایران گفت: ابتلا به سرطان روده به دلیل مصرف زیاد فست فودها در ایران و سایر کشورها رو به افزایش است، بطوریکه سالانه ۲ میلیون نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.
براساس اعلام سازمان دامپزشکی کشور از ابتدای امسال تاکنون ۳ بیمار مبتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شناسایی شده‌اند که هر سه مورد درمان شده و بهبود یافته‌اند.