سیاست خارجی

آخرین و مهمترین خبر ها از تحولات جهان و خبرهای سیاست خارجی را در صفحه سیاسی پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

با افزایش احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای، بار دیگر این پرسش در کانون توجهات قرار گرفته که تصویر اقتصاد ایران پس از رفع تحریم‌ها چگونه است؟ غیبت ده‌ساله اقتصاد ایران در میدان جهانی باعث ایجاد مشکلات فراوانی شده بود. حال لغو احتمالی تحریم‌ها باعث «به‌روزرسانی شبکه بانکی و افزایش روابط فرامرزی»، «بهبود جریان سرمایه‌گذاری برای بهبود رشد اقتصادی»، «کاهش انتظارات تورمی» و «بازگشت ثبات به اقتصاد در جهت انجام اصلاحات اقتصادی» می‌شود. این تحولات باعث ترمیم تولید خواهد شد.
سلیمی نمین درباره لزوم حمایت از توافق احتمالی در داخل کشور، گفت: نظام این مجوز را به تیم مذاکره کننده ما داده است که اگر پیشنهادات طرف مقابل منافع ما را تامین کرد، توافق را امضاء کنند.
حریف اصرار دارد تحریم‌های اصلی باقی بماند و حتی حاضر نیست تضمین بدهد که بعد از انجام توافق به تعهدات برجامی خود وفادار باشد! ‬‬
پایان دور جدید مذاکرات وین در روز دوشنبه (17) مرداد و بازگشت هیات‌ مذاکره کننده کشورمان به تهران، بیش از هر زمان دیگری موضوع برجام و نتیجه این دور از گفت‌وگوها را به کانون توجهات رسانه‌‎‌ها و ناظران سیاسی بازگردانده است. هر چند تا کنون شفاف‌سازی دقیقی پیرامون متن توافق و خواسته‌های ایران در وین از سوی مسئولان کشورمان ارائه نشده اما مسئولان ایرانی و کشورهای مختلف نسبت به این موضوع اظهارنظر کرده و واکنش نشان داده‌اند.
مشاور تیم مذاکره کننده ایران تاکید کرد: بارها به‌ خاطر حقوق مردم و منافع بلند مدت کشور به تهدیدها و ضرب‌الاجل‌های توخالی بی اعتنایی شد تا امتیازات کلیدی به دست آوریم.
ابراهیم رئیسی در یک سال گذشته 6 سفر خارجی داشته است و این سفر ها نشان دهنده این است که دولت سیزدهم برنامه خود را در حوزه سیاست خارجی دنبال می کند.
روزنامه کیهان مدعی شد: برخی حامیان سیاسی روحانی تصریح کرده‌اند روحانی حتی در دوره ترامپ، هرکاری که می‌توانست انجام داد و تشنج و بی‌ثباتی در کشور درست کرد تا بتواند (به هر قیمت) با آمریکا مذاکره کند.​
با پایان دور اخیر گفت‌وگوهای رفع تحریم در وین، اخباری مبنی بر آماده شدن «متن نهایی» نحوه بازگشت امریکا به برجام در رسانه‌های غربی منتشر شد.
از آنجا که اخبار دقیقی از روند مذاکرات نداریم و اخباری هم که بیرون داده می‌شود، بیشتر از سوی رسانه‌های آمریکایی و اروپایی است و بعضی از مقاماتی هم که در مذاکرات حضور دارند، اظهارنظرهایی کرده‌اند و نظر نهایی و رسمی ایران هم مبنی بر این است که هنوز از رسیدن به متن نهایی فاصله داریم، هنوز باید درباره مواردی که مورد اختلاف هست بحث شود و از طرف دیگر هم متنی توسط اروپایی‌ها آماده شده که بحث‌ها عمدتا پیرامون آن است.
مذاکرات ایران و آمریکا بر سر دو سه موضوع باقی مانده در رابطه با رفع تحریم‌ها، مسایل پادمانی میان ایران و آژانس و تضمین عدم خروج یک جانبه آمریکا از پنجشنبه هفته گذشته در هتل کوبورگ وین پس از پنج ماه به طور حضوری و مستقیم آغاز شد.
پس از پنج ماه تعلیق مذاکرات وین، مرحله جدید گفت‌وگوها از پنجشنبه (4 آگوست / 13 مرداد) با حضور هیات‌های سیاسی ایرانی، اروپایی، روسی، چینی و آمریکایی از سر گرفته شد و پس از روز گفت‌وگو دیروز -دوشنبه- پایان مذاکرات اعلام و هیأت مذاکره کننده کشورمان به تهران بازگشتند. با این وجود، بنابر اعلام وزارت امور خارجه، و رایزنی‌ها با مورا و سایر طرف‌ها ادامه خواهد داشت.
در چهارمین روز از مذاکرات احیای برجام علی باقری و انریکه مورا در هتل کوبورگ با یکدیگر دیدار کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: شورای معاونان وزارت امور خارجه در دولت جدید تغییر یافته است و حدود ٤٠ سفیر نیز تعیین یا جابجا شده اند.
العربی الجدید به نقل از منابع آگاه نوشته که ایران اگرچه به طور علنی با مساله کنار گذاشتن موضوع سپاه از مذاکرات موافقت نکرده است، اما تایید تعویق مذاکرات در این زمینه به معنای آن است که پرونده سپاه دیگر مانعی در مذاکرات احیای برجام نیست.
امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان با ارایه گزارشی از روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، گفت: برای تیم مذاکره کننده انتفاع اقتصادی ایران از توافق، رعایت خطوط قرمز و حفظ توان و دانش و فناوری بومی صلح‌آمیز هسته‌ای مورد توجه جدی است.