سیاست خارجی

آخرین و مهمترین خبر ها از تحولات جهان و خبرهای سیاست خارجی را در صفحه سیاسی پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

پیوستن ایران به سازمان شانگهای در جریان نشست اخیر سران کشورهای عضو این سازمان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان یک پیروزی راهبردی و استراتژیک برای ایران تلقی می‌شود.
مقتدایی با اشاره به بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران؛

شورای همکاری خلیج فارس پایش را از گلیمش درازتر نکند/ از سرنوشت حسنی مبارک عبرت بگیرید!

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر مالکیت قطعی ایران بر جزایر سه گانه گفت: از شورای همکاری خلیج فارس انتظار داریم تا از طرح اظهارات مخرب خودداری کنند و از سرنوشت افراد چون حسنی مبارک و دیکتاتورهای منطقه که حرف های فراتر از حقوق خود مطرح می‌کردند درس عبرت بگیرند.
در خلال بیست و یکمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد، پس از ۱۴ سال کشورهای عضو با تبدیل وضعیت ناظر ایران به عضویت دائم موافقت کردند. ایران از سال ۲۰۰۶ به عنوان عضو ناظر در این سازمان پذیرفته شده بود و پیش ‌از این چند مرحله تلاش برای عضویت دائم در این سازمان بدون نتیجه مانده بود. نخستین تلاش‌های ایران در دوره دولت‌های نهم و دهم به دلیل اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ناکام ماند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه «امیرعبداللهیان» فردا عازم نیویورک می‌شود، گفت: او در این سفر، با همه وزرای خارجه ۱+۴ ملاقات‌های دوجانبه خواهد داشت.
آنچه مسلم است عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای برای هرکشوری به‌لحاظ سیاسی و اقتصــادی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند به افزایــش مبادلات تجاری و همچنین مناسبات دیپلماتیک وسیاسی منجــر شود اما در موضوع پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای با توجه به‌حضور کشورهایی که ایران سهم نه چنـدان بالائی در مبادلات اقتصادی و روابط سیاسی دارد برخلاف آنچه این سازمان را ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها و ایستادگی در برابر محدودیت‌های اروپا و آمریکا می‌دانند به نظر می‌رسد در راستای سوق دادن جمهوری اسلامی ایران به سمت انجام مذاکرات برجامی است.
خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیانگر آغاز دوران جدیدی از سیاست امریکا در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه پس ‌از واقعه یازده سپتامبر بود.
ایران سرانجام به عضویت دایمی پیمان شانگهای درآمد. این اقدام موفقیتی استراتژیک برای ایران و پیمان مذکور است. این سازمان در ابتدا برای پرهیز از رقابت‌های درونی شوروی و چین برنامه‌ریزی شده بود .اما به تدریج منافع و اولویت‌های ژئوپلیتیک، زمینه حضور برخی از کشورهای آسیای میانه را هم فراهم آورد.
رئیسی در نشست مشترک هیات های عالیرتبه تاکیدکرد؛

افغانستان باید توسط افغان ها اداره شود؛ بدون دخالت بیگانگان

رئیس جمهوردر نشست مشترک هیات‌های عالیرتبهایران و تاجیکستان ضمن تاکید بر اینکه تنها راه حل و فصل مشکلات افغانستان تشکیل دولتی فراگیر بدون دخالت دولت خارجی است، گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران، افغانستان باید توسط افغانستانی ها اداره شود و هیچ دولت خارجی نباید در امور آن مداخله کند.
وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار با سراج‌الدین مهرالدین وزیر امورخارجه تاجیکستان با اشاره به اشتراکات دینی، تاریخی، فرهنگی و زبانی دو کشور بر لزوم توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.
با حضور روسای جمهور دو کشور صورت گرفت؛

امضای 8 سند همکاری میان ایران و تاجیکستان

مقامات ایران و تاجیکستان ۶ یادداشت تفاهم همکاری، یک توافق نامه و یک پروتکل فنی همکاری های گمرکی به امضا رساندند.
رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه دو کشور ایران و تاجیکستان ظرفیت های مناسبی برای گسترش روابط و همکاری ها دارند، افزود: تقویت مناسبات، زمینه ای برای ارتقای سطح همکاری های منطقه ای دو کشور نیز خواهد بود.
رئیس جمهور ضمن دوستانه و برادرانه و فراتر از روابط دو همسایه خواندن رابطه ایران و ترکمنستان گفت: تهران و عشق آباد ظرفیت‌های خوبی برای تقویت تعاملات و تعمیق روابط دوجانبه دارند.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد: رئیس جمهور صبح سه شنبه ۳۰ شهریور به وقت محلی در اجلاس سران هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد بصورت مجازی سخنرانی خواهد کرد
روابط عمومی وزارت امور خارجه در خصوص خبری مبنی بر موافقت دولت عراق با توافق لغو روادید دو کشور ایران و عراق و یا عزیمت زوار اربعین حسینی از مرز‌های زمینی به عراق اطلاعیه‌ای منتشرکرد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: هیچکدام از همکاران سازمان انرژی اتمی قصد آزار بازرسان آژانس را ندارند و اگر موردی باشد و بازرسی شکایت دارد اعلام کند ما آن را بررسی خواهیم کرد. همانطور که اگر ما از رفتار بازرسان شکایتی داشته باشیم شکایت خود را نزد آژانس مطرح خواهیم کرد.