میراث فرهنگی

جدیدترین اخبار میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران را در سایت پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

ماجرای تخریب بافت تاریخی شیراز، برگزاری جشنواره صنایع دستی فجر، لزوم تدوین سند صنایع دستی و تعطیلی کاخ موزه ها به دلیل بارش برف از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
عزت الله ضرغامی با اشاره به نگرانی برخی از افراد درباره طرح مولد سازی و واگذاری اموال مازاد دستگاه‌های دولتی گفت: بناهای تاریخی به هیچ وجه امکان واگذاری به غیر را ندارند نظارت ما بر آنها وجود دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: معاونت میراث فرهنگی نسبت به تشکیل و فعال سازی راهیان میراث فرهنگی مشابه راهیان نور و راهیان پیشرفت باید اقدامات لازم را انجام دهد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: آیین چوب زنی محرم دزفول به عنوان اثر غیرملموس در لیست آثار ثبت ملی کشور قرار گرفت.
در حالیکه طبق گفته مسئولان، پرونده ثبت جهانی هگمتانه قرار است طی روزهای آینده به یونسکو ارسال شود چند روز قبل شاهد شاهکاری از بی توجهی در محدوده این پرونده بودیم.
محققانی از مرکز تحقیقات آکادمی علوم و هنر‌های اسلوونی، دانشگاه آریزونا و دانشگاه کولگیت در مقاله‌ای که در مجله Science Advances منتشر کرده‌اند، توضیح داده‌اند که دوربین لایدار روی یک هواپیما چگونه توانسته است این سازه‌های باستانی را پیدا کند.
از آنجا که مجوز برگزاری حراج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدت سه ماه اعتبار دارد و بستر قانونی به تعویق انداختن آن نیز وجود دارد، به نظر می‌رسد زمان برگزاری دور جدید حراج تهران، به باز شدن گالری‌ها و جریان اقتصاد هنر بستگی دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر از تلاش برای ثبت جهانی هنر ملی "مرواربافی ملایر" خبر داد.
ضرغامی گفت: یلدا متعلق به همه مردم دنیاست و ثبت جهانی یلدا در یونسکو دنیا جایگاه آن را تقویت و تحسین کرد.