میراث فرهنگی

مهمترین اخبار

در یک برنامه ویدئوکنفرانسی، با حضور استاندار همدان، علاوه بر حمام کبابیان همدان، ۵۷ پروژه‌ حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در حوزه مرمت، فروشگاه‌ها و کارگا‌های صنایع‌دستی و زیرساختی با اعتبار ۲۳ میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
فرماندار رشت در بازدید از روستای گلسرک تأکید کرد؛

ضرورت ثبت ملی تونل‌های جنگی شاه عباسی سنگر

فرماندار رشت در بازدید از تونل‌های جنگی شاه عباسی واقع در روستای گلسرک بخش سنگر بر ثبت فوری این ابنیه به عنوان یک اثر ملی تآکید کرد.
«پرسون» از کمپین اهالی بخش سنگر، برای نجات یک اثر تاریخی می گوید:

تقاضای مردمی؛ تونل شاه عباسی را دریابید!

تونل تاریخی بخش سنگر از شهرستان رشت در خطر تخریب قرار دارد. تونلی با ویژگی های منحصر به فرد که به تونل شاه عباسی معروف است.
محققان باستان‌شناس در مکزیک اعلام کردند ناگزیرند یک اثر تاریخی مهم را که در حومه مکزیکوسیتی کشف شده تا زمانی نامعلوم در آینده دوباره مدفون کنند.
محققان به کمک فناوری‌های روز به مجموعه‌ای از بقایای باستان‌شناختی و سازه‌های باستانی در بستر کانال ترپورتی در شرق جزیره مرکزی ونیز دست یافتند.
استاندار کرمانشاه ثبت جهانی اورامانات را اقدامی بسیار ارزشمند برای توسعه صنعت گردشگری دانست و گفت: منطقه اورامانات با ثبت جهانی تبدیل به چاه نفتی دائمی برای درآمدزایی مردم منطقه شد.
کمیته میراث جهانی در چهل و چهارمین جلسه خود، اماکن فرهنگی جدیدی را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرد.
با تلاش مسئولان فرهنگی کشور؛

«اورامانات» ثبت جهانی شد

پرونده منطقه اورامانات در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو مورد تایید اعضا قرار گرفت و به ثبت جهانی رسید.
مسؤول آزمایشگاه فرسودگی زیستی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی از مطالعات ژنتیک و تعیین هویت و اصالت قومیت‌ها در بقایای استخوانی به‌دست‌آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی سراسر کشور خبر داد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه خبر داد؛

خبر نهایی ثبت جهانی اورامانات در نشست سالیانه یونسکو

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از پایان انتظار برای خبر نهایی ثبت جهانی اورامانات در نشست سالیانه یونسکو خبر داد.
از آنجایی که در ۵۰ سال گذشته لیورپول سومین عضو فهرست میراث جهانی است که جایگاه خود در این فهرست را از دست می‌دهد، این روزها ۳۱ میراث جهانی دیگر انگلیس زیر ذره بین یونسکو قرار گرفته‌اند.