مهمترین اخبار

معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی گفت: با توجه به پیش‌بینی کارشناسان هواشناسی مبنی بر وقوع بارش باران و برف‌ در روزهای آینده، آثار و بناهای تاریخی استان حفاظت و پایش شد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از وجود و در دسترس بودن ۴ هزار جلد کتاب و مجله در حوزه‌های باستان‌شناسی، تاریخ، حفاظت، مرمت، هنر و معماری با تمرکز بر دوره‌های هخامنشیان، ساسانی و اسلامی، در کتابخانه تخصصی میراث جهانی تخت جمشید، خبر داد.
چند روزی است زمزمه حصارکشی به دور تئاترشهر را می‌شنویم. واقعا کار عاقلانه‌ای نیست و به دور از هر گونه تفکر مردم‌مدار و شهرسازانه‌ای است. کجای دنیا برای ورود به تئاترشهر باید از نرده و حصار رد شد. کجای دنیا قسمتی از یک پارک عمومی را حصار می‌کشند؟
موزه بریتانیا یک متصدی برای تحقیق درباره تاریخچه آثار این موزه که آثار بحث‌برانگیزی با تاریخچه مرتبط با برده‌داری و دوران استعماری را شامل می‌شوند، تعیین کرده است.
محققان می‌گویند شواهد جدید نشان می‌دهد فرعون مصری که با نام تائو دوم شناخته می‌شود در میدان نبرد کشته شده است.
مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مانه و سملقان از همکاری مشترک با بنیاد علوی در راستای اجرای طرح‌های زیرساختی و توسعه‌ای در حوزه میراث‌فرهنگی این شهرستان خبر داد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از اتمام مرمت خانه حاتمی بروجرد بااعتباری بالغ‌بر یک‌میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال خبر داد.
معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به ثبت هفت اثر میراث ناملموس خوراک و غذاهای محلی آذربایجان‌غربی در فهرست آثار ملی گفت: اخیرا در جلسه شورای ثبت ملی وزارت میراث فرهنگی، هفت اثر در فهرست ملی قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی از ثبت هفت اثر ملی منقول آذربایجان‌غربی در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: یکی از این آثار،«منبر مسجد جامع ارومیه» بوده که قدمت آن به دوران قاجاریه بر می‌گردد.
پدیده آلود‌‌گی‌هوا و معضلات آن پدیده‌‌ای نو‌‌ظهور نیست، اما به دلیل پیشرفت و تغییر سبک زندگی شهر‌ی و گسترش صنایع، مشکلات ناشی از آن چند برابر شده و بیشتر به چشم می‌‌آید و تبعات آن دامنگیر همه اقشار اجتماع نیز شده است. بنا‌بر‌این با توجه به شرایط موجود و زندگی ماشینی، قرار گرفتن در معرض آلود‌گی‌‌ هوا اجتناب‌‌نا‌پذیر است.
پروژه حفاظت و مرمت اضطراری ایوان قدمگاه، واقع در کوه مهر (رحمت) و در محدوده جغرافیایی شهرستان ارسنجان، از آثار تاریخی برجای مانده دوران تمدنی هخامنشیان با هدف صیانت از این اثر ارزشمند، آغاز شده است.