صنعت معدن تجارت

آخرین و مهمترین خبرهای حوزه تجارت داخلی و خارجی، صادرات و واردات، صنایع و معادن را در سرویس اقتصادی پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

آمارها نشان می‌دهد در هفت ماهه امسال عمده کشورهای هدف صادرات کالاهای استان تهران، ۱۷ کشور بوده که ترکیه، عراق، افغانستان، پاکستان، امارات، ترکمنستان، هند، روسیه و قزاقستان جزو کشورهای اصلی هدف صادرات هستند.
ناظر گمرک‌های استان و مدیرکل گمرک بوشهر گفت: در هشت ماه نخست امسال، ۴۱۴ هزار تن کالا از گمرکات این استان به کشور قطر، میزبان جام جهانی صادر شده است.

نایب رئیس دوم اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران گفت: ا توجه به اینکه سالانه حدود ۴ و نیم میلیون تن میگو در سراسر جهان تولید می‌شود، سهم ایران در بازار صادراتی کمتر از یک درصد خواهد بود، درصورتی که ما بسترهای لازم را برای افزایش این میزان داریم.
بندر سیریک به دلیل موقعیت قرارگیری و نزدیکی به کشور عمان و امارات، می‌تواند سهم بالایی در توسعه ترانزیت و صادرات و واردات کالا به ویژه در حوزه خودرو داشته باشد و از همین رو چشم‌انداز استراتژیک ایران محسوب می‌شود.
اجرای طرح واردات خودرو مدت‌هاست به دلیل شروط وزارت صمت به تعلیق افتاده است. آخرین ممنوعیتی که برای واردکنندگان در نظر گرفته شد، واردات خودرو از فرانسه بدون جبران زیان است. اما آیا فرانسوی‌ها حاضر به جبران زیان و بازگشت دوباره به ایران هستند؟
پس از افزایش قیمت در یک مدت اخیر، قیمت خودرو هم افزایشی شد اما کاهش جزئی قیمت دلار نتواست قیمت خودرو کاهش کند.

جدیدترین داده‌های بنادر نشان از صف بیش از 3.6 میلیون تنی کالاهای اساسی می‌دهد که در انتظار ترخیص هستند. در این بین بیشترین کالای رسوبی از آن بخش دولتی با بیش از میلیون و 897 هزار تن است.
آمار هفت ماه نخست صادرات محصولات پتروشیمی امسال در قیاس با سال گذشته حکایت از رشد ۱۳ درصدی دارد، رشدی که تا ماه هشتم نیز ادامه داشته و وزیر نفت از آن به عنوان ثبت رکورد یاد می کند.
گروه صنعتی ایران‌خودرو دور جدید فروش محصولات خود را به صورت فوری و فوق‌العاده با موعد تحویل ۳۰ روزه و ۹۰ روزه از امروز سوم آذرماه آغاز می‌کند.
از ابتدای عرضه نخستین خودرو در بورس‌کالا، تاکنون ۴هزار و ۸۰دستگاه خودرو معامله شده. مزیت این نوع عرضه این است که مصرف‌کننده با قیمت کمتر و شفاف‌تری نسبت به بازار، خودرو خریداری می‌کند؛ رانتی که نصیب واسطه‌گر می‌شد به خزانه خودروساز می‌رود و از زیان‌دهی خودروسازان کاسته می‌شود.