محیط زیست

با پرسون از مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری سرویس محیط زیست باخبر شوید.

مهمترین اخبار

مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب استان تهران گفت: در ۵۰ سال اخیر هنواره پس از دو سال خشکسالی شاهد ترسال در استان تهران بودیم اما برای نخستین بار سومین سال آبی خشک را در تهران پشت سر گذاشتیم.
طی این سال‌ها و حتی دهه‌ها هرگاه وارونگی هوا اتفاق می‌افتاد و کیفیت هوا به مرز هشدار می‌رسید مثل اکثر موارد دیگر، چند روزی بحث‌ها داغ می‌شود و از ضرورت انجام اقداماتی سخن به میان می‌آید، اما پس از آنکه اندکی از گره آسمان باز و چند متری به افق دید افزوده می‌شود دوباره آش همان است و کاسه همان.
پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد از امروز تا سه‌شنبه در اکثر مناطق کشور جو آرامی حاکم است و با توجه به پایداری و سکون هوا،‌ غلظت آلاینده‌های جو در شهرهای صنعتی و ‌پرجمعیت افزایش می‌یابد.
بر اساس پیش‌بینی سامانه‌های جهانی ۶ استان و 16 شهرستان طی ۵ روز پیش رو بارش برف را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تجربه خواهند کرد.
رئیس مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با بیان اینکه در سال 1401 تعداد 138 روز آلوده را سپری کردیم، گفت: از این تعداد 120 روز آلوده مربوط به آلودگی‌های گردوغبار و 18 روز آلوده نیز مربوط به آلایندگی‌های دی‌اکسیدگوگرد بوده است. البته باید در نظر داشت که بیشترین آلودگی‌ها از سوی نیروگاه حرارتی شازند به دلیل مازوت‌سوزی اتفاق افتاده است.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست کشور بر لزوم افزایش منابع اعتباری محیط زیست در بودجه سال ۱۴۰۳ تاکید کرد و گفت: افزایش ضریب حفاظت محیط زیست نیازمند رشد منابع اعتباری و بودجه است.

واقعیت آن است که مساله بحران‌ها و نگرانی‌های محیط‌زیستی در نهایت زمانی حل خواهند شد که سیاست‌های حفاظت از محیط‌زیست متضمن حداکثرسازی مطلوبیت افراد و بنگاه‌ها باشد. این امر نیز تنها زمانی ممکن می‌شود که سطح تکنولوژی تولیدی ارتقا پیدا کند. ارتقای سطح تکنولوژی درست همان چوب جادویی است که در دو قرن اخیر معجزات اقتصادی را ممکن کرده ‌است. همان معجزاتی که دو قرن پیش تنها در داستان‌های تخیلی ممکن بود و اکنون به‌عنوان داشته‌های بدیهی بشر قلمداد می‌شود.
یک قلاده گرگ خاکستری که در استخر ذخیره آب کشاورزی شهر مریانج، همدان سقوط کرده بود، از مرگ نجات یافت و به زیستگاه خود بازگشت.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نهاوند با بیان اینکه مورد مثبتی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان نهاوند مشاهده نشده است، گفت: لازم است دستگاه‌های عضو ستاد پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شهرستان برای مقابله با این بیماری در آمادگی کامل باشند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از احتمال هجون ملخ‌های صحرایی خبر داد و گفت: در این راستا ضمن دیده‌بانی و ردیابی این آفت تامین تجهیز ادوات، سموم و سمپاش در دستور کار قرار گرفته است.