مهمترین اخبار

سرپرست روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان:

حیات‌وحش عاری از شکارچی شد

سرپرست روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، از نبود هیچگونه شکاری در حیات‌وحش این استان طی نیمه دوم فروردین ماه امسال تا ۲۰ اردیبهشت ماه خبر داد.
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به رهاسازی قسمتی از آب تالاب بین المللی آلاگل برای مصارف آبزی پروری و مزارع کشاورزی پایین دست آن تصریح کرد که این رهاسازی نه تنها مشکلی برای تالاب ایجاد نمی‌کند بلکه حق آبه زیست محیطی آن نیز محفوظ است.
هوای شهرهای اراک و زابل امروز (دوشنبه) با شاخص های ۱۰۲ و ۱۳۶ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و هوای شهرهای یزد و کرمان با شاخص های ۱۵۱ و ۱۸۰ در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار دارد.
سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال بارش تگرگ تا سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) در ۲۱ استان و افزایش ارتفاع موج در دریای خزر و خلیج فارس هشدار داد.

فیروزآبادی؛ کارشناس منابع طبیعی در گفتگو با پرسون:

«تنش آب» به یکی از نزاع‌های اصلی در خاورمیانه تبدیل می‌شود

فیروزآبادی؛ کارشناس منابع طبیعی و کارآفرین برتر گفت: «تنش آب» دیر با زود به یکی از موضوعات و حتی نزاع‌های اصلی در منطقه ای همانند خاورمیانه تبدیل می‌شود به طوری که از هم‌اکنون شاهد این دست از تنش بین کشورهای منطقه هستیم که بهترین و ساده‌ترین نمونه آن را می‌توان تنش آبی بین ایران با کشور افغانستان بر سر رودخانه «هیرمند» دانست.

عضو انجمن مخاطرات محیطی از بحران آب می گوید:

محیط زیست، با تعارف و عشوه حل نمی شود! (بخش اول)

برخلاف سال های گذشته، مساله آب قبل از فرا رسیدن فصل گرما سروکله اش پیدا شد. پیش بینی های ترسناک متخصصین علوم طبیعی آنقدر نزدیک شده است که با نگاهی به اطرافمان به راحتی آن را درک خواهیم کرد.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: به رغم تلاش نیروهای این یگان و مردم منطقه، آتش‌سوزی در کوه‌های باغ تاژ شهرستان دشتستان این استان که از ساعت ۶ بامداد روز گذشته (شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه) آغاز شده‌است، همچنان ادامه دارد.
مردم شیراز که زمانی شهرشان از هر سو با درختان بلند قامت و باغ‌های نشاط انگیز، احاطه شده بود و هوایش به همین واسطه اعتدال داشت و تا چندسال قبل، رنگ کدورت را ندیده بود، اکنون دغدغه حفظ باقیمانده باغ‌های اندک و پراکنده را دارند و مدام با دیدن جایگزینی بتن به جای درخت، دست بر زانوی حسرت می‌کوبند و چشم به راه ذره‌ای عمل از سوی مسئولانشان هستند.
همیشه در نشست‌های خصوصی با مدیران و معاونان و همکارانم روی این نکته تاکید دارم که کار ما گله و شکایت نیست، ما حق نداریم مرثیه بخوانیم، ما حق نداریم ناامید بشویم و این ناامیدی را به جامعه، به ویژه علاقه‌مندان به محیط‌زیست توزیع و تکثیر کنیم.
ماهی سفید یکی از مهم‌ترین ماهیان استخوانی دریای خزر است که تنها در این دریا و آن‌هم در سواحل ایرانی آن وجود دارد اما در سال های اخیر صید بی رویه و نسل کشی این گونه ارزشمند باعث شده تولیدمثل طبیعی ماهی سفید در دریای خزر دچار اختلال شود و تعداد ماهی سفید در این دریا بشدت کاهش یابد.
مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان با اشاره به تشکیل توده گرد و خاک روی کشور عراق از بعد از ظهر امروز پنج شنبه و تاثیر آن بر استان خوزستان، هشدار سطح زرد صادر کرد.
معاون پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در چند روز آینده در اغلب نقاط کشور به دلیل بارش های بهاری احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها و آب‌گرفتگی معابر وجود دارد بنابراین از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود.
صادق ضیاییان ضمن بیان اینکه امروز (۱۶ اردیبهشت) در ۱۴ استان کشور رگبار باران و رعد و برق رخ خواهد داد، از تداوم این وضعیت جوی تا فردا خبر داد.
کارشناسان حیات وحش در مطالعات جدید دریافته‌اند که چگونه دمای محیط، نر یا ماده شدن جنین گونه‌ای مارمولک موسوم به "اژدهای ریش‌دار" را تعیین می کند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خبر داد

نجات محیط‌بان مازندرانی از قصاص

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از رضایت اولیای دم در پرونده محیط بان مازندرانی در سوادکوه خبر داد.
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا، هم اکنون شاخص آلودگی هوای پایتخت بر روی عدد ۶۶ یعنی بازه قابل قبول قرار دارد.
یک فعال گردشگری گفت: با مشاهده تصاویر زیبای کاربران فضاهای مجازی از دریاچه مهارلو متوجه می‌شویم این دریاچه بدون هیچ امکاناتی مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی زیادی قرار می‌گیرد، اما با توجه به اینکه هیچ مکانی برای استراحت و هیچ سرگرمی خاصی برای بازدیدکنندگان وجود ندارد این توجه به گرفتن چند عکس و تماشای منظره دریاچه محدود می‌شود.