بهداشت و درمان

آخرین و مهمترین خبرهای پزشکی را در صفحه بهداشت و درمان پرسون بخوانید.

دانشمندان به تازگی واکسنی تولید کرده‌اند که می‌تواند به همه‌گیری‌ها با منشا بیماری‌های حیوانی پایان دهد. در آزمایش‌های انجام شده در کارایی این واکسن مشخص شد که این نوع واکسن پنج گونه مختلف از کروناویروس ازجمله کووید ۱۹ را در مسیر خود متوقف کرد.
شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۴۰ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۶۳۲ نفر رسیده و مرگ چهار میلیون و ۹۰۵ هزار و ۱۱۲ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است و ۲۱۸ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۷۶۸ نفر از مبتلایان نیز بهبود یافته‌اند.
معضل تمام نشدنی قاچاق دارو؛

دولتی‌ها مجوز گرفتند؛ بقیه در نوبت...

در شرایطی که کشور با کمبود منابع دارو و سودهای نجومی در ارتباط با ارز دو نرخی 4200 تومانی برای واردات دارو و متریال آن روبه‌رو است، یکی از راه‌های کسب سود در این روزها، موضوع واردات و خرید و فروش دارو است. هنوز موضوع انحصاری مجوز تاسیس داروخانه، یکی از موارد پرچالش در میان پزشکان و داروسازان است که در این شرایط خبر می‌رسد که مسئولان دولتی، بیش از 1000 داروخانه در سراسر کشور دارند.
ایران در هفته ای که گذشت؛

شمیم مهر در آذر

واکسیناسیون دانش آموزان و بازگشایی مدارس، دغدغه خانواده های ایرانی در فصل پاییز 1400 شده است. حالا خبر بازگشایی مدارس از همه جا به گوش می رسد. خانواده ها هم با مشاهده واکسیناسیون دانش آموزان بیشتر از 12 سال، آموزش حضوری را بر آموزش آنلاین مقدم گرفته اند.
آخرین آمار کرونا در ایران؛

امروز 197 نفر از هموطنان جان باختند

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، در طول شبانه روز گذشته، ۱۹۷ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۳ هزار و ۶۹۵ نفر رسید.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: در چهار یا پنج سال اخیر سطح معیشتی پزشکان به شدت پایین آمده است. میزان تعرفه و دستمزد پزشکان به نسبت تورم مملکت بسیار پایین است. ویزیت ما براساس قیمت جهانی چیزی در حدود ده دلار بود. درصورتی که این قیمت در کشورهایی مانند ترکیه بین ۷۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در جلسه خود با مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با تاکید براین که باید از ورود افراد غیر متخصص و غیر علمی به این حوزه جلوگیری کرد؛ گفت: طب سنتی باید براساس سیاست های ابلاغی سلامت شکل گرفته و از به حاشیه رفتن آن پیشگیری کرد.
بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال گذشته؛

مؤسس ۱۰۰۰ داروخانه کشور، مقامات دولتی هستند

بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال گذشته، مؤسس ۸۱۲ داروخانه از کارکنان بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی بوده و مؤسس ۲۲۱ داروخانه نیز از کارمندان شاغل در پست‌های حاکمیتی سیاست‌گذاری، صدور مجوز و نظارت بر امور دارو است.
آخرین آمار مبتلایان، فوتی‌ها و بهبود یافتگان کرونای جهان _ پنجشنبه ۲۲ مهرماه_ منتشر شد.
پویش جهادی واکسیناسیون شهروندان تهرانی در پایگاه‌های ثابت و سیار شهرداری تهران که با شعار «تهران دوباره جان می‌گیرد» از ابتدای مهرماه آغاز شده بود پس از پایان مرحله نخست وارد مرحله دوم اجرایی شد.
وزیر بهداشت گفت: سفرهای استانی دولت هر هفته انجام می شود و بنده به نمایندگی از دولت به جنوب فارس سفر کردم تا مشکلات و مسائل این منطقه را مشاهده، جمع بندی و در جلسه شورای اداری استان، مطرح کنم.
مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: رتبه ایران در تولید علم در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی در سال قبل در دنیا پنجم و امسال در رتبه چهارم بعد از هند، چین و امریکا قرار دارد که در ۱۰ سال گذشته به شکل صعودی در سطح کشور این شرایط اتفاق افتاده است.
از آنجا که ویروس کرونا سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مصرف‌کنندگان دخانیات نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری هستند و در صورت ابتلا بیماری شدیدتری را تجربه می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد احتمال بستری یا فوت سیگاری‌ها از افراد دیگر بیشتر است.
رییس جمعیت هلال احمر از ورود ۶ میلیون دز دیگر واکسن کرونا خبر داد و گفت: بیست وششمین محموله واکسن کرونا، امروز (پنجشنبه) در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت بهداشت تحویل داده شد.
دارو ساز و فعال حوزه سرطان گفت: چندروز حیاتی را که پزشکان می‌توانند از آن به بهترین نحو برای مهار ویروس کرونا در بدن استفاده کنند، بیماران به خوردن داروهای خانگی بسنده می‌کنند که همین موضوع ممکن است برای درمان دیر باشد.

یک روانشناس در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

لزوم توجه بیشتر به رفاه سبزپوشان

بر کسی پوشیده نیست که مدافعان امنیت نقش بسیاری در آرامش جامعه دارند، نیروهای انتظامی با تلاش و ایثار و از خودگذشتگی که دارند موجب ایجاد امنیت و آرامش در سرتاسر میهن اسلامی مان شده اند.
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: تزریق انواع واکسن کرونا از جمله واکسن برکت به مردم، در تمام مراکز واکسیناسیون کشور رایگان است و مردم هیچ‌گونه‌ هزینه‌ای بابت دریافت واکسن کرونا نباید پرداخت کنند.