مجلس

همراه با نمایندگان مردم از تمام خبرهای مهم و به روز پارلمان در سرویس مجلس پرسون مطلع شوید.

مهمترین اخبار

علی بابایی کارنامی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس، خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: از رئیس مجلس تشکر می کنیم که دستور رسیدگی به مصوبه هیات دولت در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را دادند و هیات تطبیق قوانین و مقررات عدم مطابقت آئین نامه را با قانون مصوب مجلس اعلام کرد.
کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گزارش مربوط به بررسی سانحه قطار مسافری مشهد - یزد، ضمن بیان عوامل مرتبط با این حادثه همچون عوامل سازمانی، فنی‌، محیطی و انسانی و عدم انجام وظیفه درست محافظین راه‌ها، به این موضوع اشاره کرد که «هرچند حضور بیل مکانیکی یکی از عوامل اصلی حادثه محسوب می‌شود ولیکن سوال اصلی این است که چرا بیل مکانیکی متعلق به پیمانکار خط در حریم خط ریلی قرار می‌گیرد و چرا کسی از این امر جلوگیری نمی‌نماید؟»‬
رئیس مجلس از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
نماینده مردم زابل با اشاره به متن گزارش کمیسیون عمران در خصوص سانحه ریلی قطار مسافری مشهد - یزد تاکید کرد: اگر جای وزیر راه بودم ابتدا خودم استعفا می دادم و یا مسئولین مربوطه را برکنار می کردم.
هنوز یک ماه از تذکر رهبر انقلاب مبنی بر عدم دخالت نمایندگان در انتصابات دستگاه‌های اجرایی نگذشته که اخباری درباره فشار 2 نماینده به وزیر صمت برای انتصاب یکی از گزینه‌های‌شان در یک شرکت شنیده شد که پیگیری این موضوع، آزمون مهمی برای مجلس انقلابی است.
یکی از طراحان استیضاح وزیر صمت با اشاره به اینکه اطلاعات آقای حسینی‌کیا دقیق نبوده است، گفت: استیضاح فاطمی امین در سامانه نمایندگان هنوز نصاب دارد.
رئیس کمیسیون بهداشت اخیرا از داروخانه‌های زنجیره‌ای که باعث مافیای دارو شده سخن گفت. طبق اعلام یک منبع موثق ۷۰ درصد داروخانه‌ها در تهران و ۵۰ درصد در شهرهای بزرگ به صورت مافیای زنجیره‌ای فعالیت می‌کنند. این اتفاق چه تبعاتی برای کشور خواهد داشت؟
نماینده مردم گرمسار در نامه ای خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی نوشت: دو نفر از استیضاح کنندگان وزیر صمت در خواست معامله شخصی و انتصاب افراد خود در برخی شرکت های وابسته به وزارت صمت را داشتند جهت صیانت از جایگاه مجلس این موضوع شفاف سازی شود.
لطف الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بررسی موضوع استیضاح وی در جلسه این کمیسیون حضور یافت.
هر چند اقتصاد و بهبود آن متاثر از مولفه‌های متنوع و متکثری است اما با مهیا بودن تمام مولفه‌های لازم ولی بدون داشتن روابط دیپلماتیک مناسب و مطلوب با سایر کشورها، امکان تفوق در حوزه اقتصاد و تحقق رشد اقتصادی مورد انتظار طبق سند چشم‌انداز وجود ندارد و نمی‌توان به بهبود اوضاع اقتصادی امیدوار بود.
رئیس مجلس با یادآوری نقش موثر مردم در پیشبرد امور مختلف گفت: لازم است مبارزه با فساد نیز مردمی سازی شود تا با اتکا به نقش و اطلاعات مردمی بتوانیم ریشه‌های فساد را کشف کرده و بخشکانیم.
براساس شنیده‌ها استیضاح رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم در اواسط اردیبهشت ماه امسال با امضاء تعدادی از نمایندگان به هیئت رئیسه مجلس ارجاع شده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: تجربه در حوزه‌های مختلف نشان داده که قیمت‌گذاری دستوری نمی‌تواند مانع رشد چشمگیر اجاره‌بهای مسکن شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در واکنش به خبرها در خصوص تهدید پیامکی وزیر صمت توسط برخی از نمایندگان گفت: اگر مدارکی دال بر ذی نفع بودن تعدادی از نمایندگان در استیضاح وزیر صنعت موجود است، باید اسامی آن‌ها اعلام شود. چرا در پشت پرده صحبت می‌شود و حیثیت نمایندگان به بازی گرفته می شود؟