راه و شهرسازی

گزارش و اخبار حوزه راه و شهرسازی و مسکن و ... را در سرویس اقتصادی پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به وضعیت جوی ناپایدار و بارش برف و باران در ارتفاعات طی هفته جاری از کوهنوردان خواست در این مدت از صعود به ارتفاعات خودداری کنند.
بسیار تصور دارند که مهندسان ناظر که در پروژه های عمرانی از جمله ساخت و ساز خانه حضور فعال دارند تنها مسئولیت تطابق قرار دادن نقشه با بنای در حال ساخت را دارند، در حالی که مهندسان ناظر نقشی فراتر از این موضوع دارند.
مدیرکل بحران سازمان راهداری گفت: به دلیل بارش سنگین و سیل آسا از شب گذشته و جاری شدن روان آب، آزادراه خرم آباد به پل زال در کیلومتر ۹۰ این مسیر دچار آسیب و خسارت بسیار شدید شد.
براساس اطلاعات رسمی در سال 1390 در حدود 26.6 درصد خانوارهای کشور در خانه‌های استیجاری اقامت داشته‌اند. این رقم در سال 1395 به 30.7 درصد رسید‌ و اینک متولیان امر آن را در حدود 40 درصد می‌دانند. طبعا این ارقام نشان‌دهنده وضعیت تمکن مالی و خانه‌دار‌بودن یا نبودن خانوارهای کشور نیست.
سازمان هواشناسی از بارش برف، باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی طی امروز تا سه‌شنبه آینده در اکثر مناطق کشور خبر و برای ۲۲ استان هشدار صادر کرد.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از احیای فرصت‌های مغفول‌مانده اقتصادی کشور سوریه برای ایران خبر داد و گفت:‌ تعلل دیگر جایز نیست.
بند4 تبصره 11 لایحه بودجه در شرایطی جریمه 18 درصدی شدن نرخ سود واحدهای مسکن مهر تحویل گرفته نشده را تعیین کرده است که بیش از 10 هزار مسکن مهرِ فروش اقساطی شده، هنوز قابلیت سکونت ندارند.

مسئول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌های کشور از ترافیک سنگین در مسیر برگشت محورهای شمالی از فردا خبر داد و افزود: پیش بینی می‌شود که همراه با بارش سنگین برف و باران خواهد بود.
بررسی‌‌ها درباره روند بلندمدت قیمت ملک در «پرطرفدارترین استان شمالی کشور به لحاظ مسافرت تفریحی و سرمایه‌‌گذاری ملکی» نشان می‌دهد، شرایط بازار زمین و ویلا در این استان از اواخر دهه 90 تاکنون به سمت «نقطه جوش» در حرکت بوده است.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور با اشاره به ارزان فروشی بلیت هواپیما توسط برخی از آژانس‌های هوایی افزود: فروش ارزان بلیت هواپیما در صورتی که باعث ایجاد رقابت سالم بین شرکت‌های هواپیمایی شود، ممنوعیتی ندارد.
مقام مسئول سازمان هواشناسی از بارش‌های شدید برف و باران در مناطق غربی کشور خبر داد و افزود: زمستان ۱۴۰۰ انباشت برف نسبت به زمستان گذشته افزایش می‌یابد.
در حالی که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده بود ثبت‌نام مجردان متقاضی مسکن حمایتی از ۲۰دی ماه شروع می‌شود، برخی خبر دادند که گزینه ثبت‌نام مجردها همچنان غیرفعال است.
در روزهای اخیر پیامکی با مضمون فراخوان مالکان خانه‌های خالی برای تکمیل اطلاعات خود در سامانه ملی املاک و اسکان (سامانه شناسایی خانه‌های خالی) به برخی از مالکان واحدهای مسکونی ارسال شده است.
در چندین حوزه باید اصلاحات ساختاری را داشته باشیم که یکی از این حوزه‌ها، حوزه مالیاتی است که باید شفافیت سامانه املاک را در کنار آن داشته باشیم. موضوع واسطه‌های حوزه املاک و مستغلات باید تغییر پیدا کند و به‌روز شود.
یک عضو شورای شهر تهران عنوان کرد؛

گرانی قیر عامل آسفالت نشدن معابر شهری

یک عضو شورای شهر تهران گفت: قیمت آزاد هر تن آسفالت یک میلیون و 300 تا 400 هزار تومان است که شهرداری توان این هزینه بالا را ندارد، زمانی شهرداری هر تن آسفالت را 150 هزار تومان تهیه می کرد.