عذرخواهی از کودک و آنچه مادران باید بدانند

اگر شما با کودکان رفتار بدی داشته اید موظف هستید از فرزندتان معذرت خواهی کنید زیرا معذرت خواهی شما تاثیر بسیار زیادی در تربیت و آینده کودکتان خواهد داشت.
تصویر عذرخواهی از کودک و آنچه مادران باید بدانند

به گزارش سایت خبری پرسون، بسیاری از والدین برخی از اوقات به دلایل مختلف رفتارهای تندی با فرزندشان دارند و موجب ناراحتی و دلخوری فرزندشان می شوند اما متاسفانه هرگز از فرزند خود عذرخواهی نمی کنند و می پندارند که عذرخواهی کردن موجب کاهش ابهت و قدرت و نفوذ آنها می شود اما والدین عزیز، مادران ایرانی پذیرش اشتباهات، اعتراف کردن و عذرخواهی پر از نکات تربیتی است که در ادامه این بخش به آنها می پردازیم.

چرا باید از فرزند خود عذرخواهی کنیم؟

همانطور که گفتیم عذرخواهی والد از فرزند در مواقع درست، پر از نکته های تربیتی است. در ادامه با این نکات آشنا می شویم.

پذیرش اشتباهات

وقتی از کودکتان عذرخواهی می کنید، او می آموزد که هیچ کس بدون عیب و نقص نیست و بزرگترها همه کامل نیستند و آنها نیز ممکن است که اشتباه بکنند پس وقتی آنها نیز بزرگ می شوند، بهتر می توانند عیب ها و اشتباه های خود را بپذیرند و در صدد جبرانشان برآیند.

تربیت کودک

دفاع از حقوق خود

وقتی از کودکتان عذرخواهی می کنید، بچه ها یاد می گیرند، اگر کسی از مرزهایشان عبور و حقشان را ضایع کند، باید عذرخواهی کند. اینگونه به کودکتان می آموزید که همیشه حق با دیگران نیست و او نیز باید از حقوق خود دفاع کند و دیگران در صورت اشتباه باید با احترام عذرخواهی کنند.

آموزش مهارت بخشیدن

عذرخواهی کردن باعث می شود که کودکان بخشش و گذشت را بیاموزند. وقتی والدین از کودک عذرخواهی می کنند در واقع هم خودشان و هم کودک را در حالت بخشیدن متقابل قرار می دهند و کودک می آموزد که باید ببخشد. این موضوع سبب بهبود روابط اجتماعی او در آینده می شود.

با ارزش بودن

وقتی باعث رنجش فرزندتان می‌شوید با عذرخواهی کردن می‌توانید احترام او را مجددا ارزشمند اعلام کنید،در نتیجه احساس بهتری پیدا می‌کند و احترام و وجهه‌ی خودتان نیز حفظ می‌شود.

ترمیم روابط

زورگویی، سرزنش کودک و عذرخواهی نکردن از او سبب دوری فرزندتان از شما می شود. عذر خواهی کردن به ترمیم روابط والد و فرزند کمک می‌کند، باعث می‌شود مجددا نسبت به هم احساس صمیمیت کنید.

آموزش نکات مثبت شخصیتی

با عذر خواهی کردن به فرزندتان القاء می‌کنید که شما کسی هستید که مراقب است به دیگران آزاری نرساند و روی نقاط مثبت شما بیشتر تمرکز خواهند کرد تا روی اشتباهات‌تان.

ناراحتی فرزند

تواضع و فروتنی

اگر شما بعد از ارتکاب اشتباه از فرزندتان عذرخواهی کنید، به او نشان می دهد که چقدر تواضع دارید و برایتان فرقی ندارد که شخص مقابلتان چه کسی باشد، اینگونه تواضع را در فرزند خود تقویت می کنید و باعث می شوید که به او غرور بی جا دست ندهد.

چگونه از فرزند خود معذرت خواهی کنیم؟

 • اجازه دهید عصبانیتتان فروکش کند و در فضایی آرام با فرزند خود صحبت کنید.
 • با توجه به شرایط و سنی که فرزند شما دارد روش را انتخاب کنید.
 • خودتان را به جای او تصور کنید، دوست داشتید چگونه ناراحتی شما را رفع کنند؟
 • مسئولیت رفتار یا صحبت خود را بپذیرید.
 • فرزندتان را مسئول رفتار خود معرفی نکنید و مسئولیت رفتار زشت خود را بر دوش کودک نیاندازید.
 • برای فرزند خود توضیح دهید تا او این عذرخواهی را جدی برداشت کند.
 • مسئله را کوچک نشان ندهید و اگر فرزندتان از شما خیلی ناراحت است با او همدردی کنید.
 • احساسات فرزندتان را مد نظر بگیرید.
 • متناسب با سن فرزندتان از او عذرخواهی کنید و کلمه بخشش را به زبان بیاورید.
 • فرزند خود را مجبور به آشتی نکنید.
 • فاصله عاطفی را با محبت و بغل کردن فرزند از بین ببرید.
 • اگر فرزندتان تمایلی به آشتی ندارد؛ علت را بیابید و سعی کنید احساس او را با روش مناسب تغییر دهید.

منبع: نمناک

705613