رفتارهای مخرب و اشتباه والدین بعد از طلاق برای کودک

کودکان بعد از طلاق والدین دچار مشکلات روحی می شوند که والدین باید با رفتارهای مناسب با همسر سابق و کودک اثرات منفی طلاق بر کودک را کاهش دهند.
تصویر رفتارهای مخرب و اشتباه والدین بعد از طلاق برای کودک

به گزارش سایت خبری پرسون، پدر و مادر در حال دعوا و مشاجره هستد و فرزندشان سکوت کرده است نه به دلیل آنکه متوجه نیست بله برای چیز دیگری است که کودک بعد از طلاق به این سکوت فرو می رود. طلاق برای تمام اعضای خانواده دشوار است، اما زمانی که کودکان درگیر این کار هستند، ممکن است سخت تر باشد.

به عنوان یک والد که اخیراً طلاق گرفته اید، ممکن است شما با احساس رنجش و تنفر نسبت به همسر سابق خود رها شوید، اما مهم است که این احساسات به رابطه با کودک شما کشیده نشود. به یاد داشته باشید زمانی را که با کودکان خود پس از جدایی طلاق می کردید، چند قانون ساده را دنبال کنید ، قوانینی مهم برای جلوگیری از عوارض بیشتر طلاق روی فرزندتان که در این بخش به آنها خواهیم پرداخت.

کودک بعد از طلاق

چگونه بعد از طلاق با کودک رفتار کنیم؟

مراقب این رفتارهای خود بعد از طلاق در مقابل کودکتان باشید

هرگز با همسر سابق خود در مقابل فرزندتان بحث نکنید:

حرف زدن در مقابل کودک می تواند باعث آسیب عاطفی او شود، حتی اگر بحث ربطی به او نداشته باشد. زمانی که کودکان این احساسات را تجربه می کنند، علائم منفی ویژه ای از جمله پرخاشگری، اضطراب، خصومت و افسردگی را نشان می دهند.طبق مطالعات اخیر، بحث هایی که به صورت فیزیکی یا شفاهی وجود دارند، اغلب برای کودکان بدترین شرایط هستند.

به فرزند خود اجازه دهید از زمانی که با پدر یا مادرشان هستند، لذت ببرند:

کودک شما مشتاق تماس با پدر و مادر خودش است و مهم است که رابطه مثبتی بین او و همسر سابق تان برقرار کنید. زمانی که کودک کاملاً درک می کند که هر دوی والدینش او را خیلی دوست دارند - با وجود اینکه شما به طور جداگانه زندگی می کنید - روند طلاق برای او راحت تر خواهد بود.

از بددهنی یا سخن چینی کردن در مقابل فرزندتان خودداری کنید، زیرا او هر دوی شما را به اندازه هم دوست دارد:

صحبت های بد در مورد والد دیگر باعث می شود که کودک شما احساس کند که باید بین شما و او، یکی را انتخاب کند. بسیاری از کودکان نیز این انتقاد را درونی می کنند و ممکن است نظرات منفی و توهینی را که به عنوان بازتاب خود بر روی خودش نوشته شده را بپذیرد. هر بار که به کودکتان می گویید که چقدر آن یکی والد بد است، شما اساساً به کودک خود می گویید که نیمی از او نیز بد است.

هرگز درباره دوستان و خانواده والد دیگر بد صحبت نکنید:

این می تواند شامل پدربزرگ و مادر بزرگ، خاله ها، عمه ها و دایی ها هم باشد، چون آن ها احتمالاً قسمت بزرگی از زندگی کودک شما هستند، حتی بعد از طلاق. با بدگویی کردن از والد دیگر، می توانید منجر به آسیب درونی کودک شوید. کودک شما همچنین از نظر فکری و یا عاطفی توانایی محرمانه عمل کردن را ندارد، پس نظرات منفی را در مورد خانواده او را نزد خودتان نگاه دارید.

مشکلات روحی کودک

بدگویی کردن از والد دیگر بعد از طلاق

اشتباهات رفتار والدین با کودک بعد از طلاق

هرگز از فرزندتان نخواهید که بیشتر از آن یکی والدش، شما را دوست داشته باشد:

بسیاری از والدین اشتباه می کنند که از کودک خود می پرسند او بیشتر دوستش دارد یا آن یکی را، این می تواند از نظر احساسی مخرب باشد. زمانی که زمان خود را با والد دیگر سپری می کند احساس عذاب و گناه می کند. منصفانه نیست که فرزندتان را در طلاق خود بردارید. در عوض، تلاش های خود را بر روی اطمینان از اینکه کودکتان بداند که چقدر دوستش دارید، متمرکز کنید.

درباره مسائل مالی و یا حمایت از او با فرزندتان صحبت نکنید:

صحبت کردن با کودک در مورد این مسائل مالی می تواند باعث شود او احساس کند که صاحب اختیار است و یا اینکه این گناه او است که بین شما و والد دیگر وجود دارد. کودک شما به اندازه کافی برای جداییتان نگرانی دارد، و آوردن او به بحث های مالی تنها باعث می شود که احساس بدتری پیدا کند. در مورد حمایت کودک از وکیل قانونی طلاق خود صحبت کنید.

رفتار با کودک طلاق

چیزهایی که بعد از طلاق به کودک نباید گفت

از جزئیات طلاق و جدایی زناشویی به فرزندتان نگویید:

کودک شما احتمالاً سوالات زیادی درباره تغییراتی که در زندگی او جریان دارد خواهد داشت.مهم است که در مورد طلاق صحبت کنید، اما فقط اطلاعات را به شیوه ای مناسب به اشتراک بگذارید که او درک کند.

اجازه دهید با والد دیگر از طریق اینترنت و یا شبکه های ارتباطی نامحدود صحبت کند:

بعد از جدایی یا طلاق، برای کودک شما طبیعی است که دلش برای والد دیگرش تنگ شود. این به این معنا نیست که او نمی خواهد با شما باشد و یا ترجیح می دهد با همسر قبلیتان باشد. اجازه دادن به او برای داشتن ارتباط ساده با والد دیگر از طریق تلفن یا اینترنت می تواند به او کمک کند احساس بهتری داشته باشد.

دلتنگی کودکان طلاق

کاهش اثرات طلاق با ارتباط تلفنی کودک با والد دیگر

رفتارهای نامناسب والدین با کودک بعد از طلاق

همسر سابقتان را به خاطر طلاق سرزنش نکنید:

کودک شما نمی خواهد در تبادل آتش دو والد گرفتار شود. اگر او طرف شما را باور کند، می توانید او را به والد دیگر برگردانید و به طور بالقوه به رابطه شان کمک کنید. کودک شما مستحق داشتن دو والد دوست داشتنی در زندگی خود است و اگر شما او را قانع کنید که والد دیگر خانواده اش را از بین ببرد، شما می توانید او را از این رابطه محروم کنید.

فرزندتان را پیام رسان نکنید:

برخی والدین از فرزند خود به عنوان نوعی خدمات تحویل یادداشت ها و حرف ها استفاده می کنند، تا از صحبت کردن با یکدیگر اجتناب کنند. این به معنای واقعی کلمه کودک شما را در وسط دعوا قرار می دهد.به جای این کار، یک رویکرد درست اتخاذ کنید، یک مکالمه با همسر سابق خود داشته باشید و فرزندتان را از تعاملات خود خارج کنید.

عوارض طلاق بر کودکان

رفتارهای غلط والدین بعد از طلاق

هرگز از کودک تان درخواست نکنید که جاسوسی کند:

درخواست از کودک خود برای جاسوسی چیزی است که باعث دلسردی آن ها می شود. از او تقاضا نکنید که اطلاعاتی را به شما بدهد که باعث احساس نادرستی و بی وفایی او شود.

بعد از ملاقات با والد دیگر از فرزند خود سوال نکنید:

زمانی که کودک شما از ملاقات با همسر سابقتان به خانه می رسد، فضولی نکنید. زمان ملاقات او با والد دیگرش به خودش تعلق دارد و سوال پرسیدن باعث می شود او احساس معذب بودن کند. به جای آن، به کودک خود اعتماد کنید تا هر اطلاعاتی را که مهم است فاش کند و به طور تصادفی زمانی که اطلاعات داوطلبان کودک شما اطلاعات می دهد، گوش دهید.

منبع: نمناک

611759