ایران؛ چهارمین کشور حادثه خیز آسیا

معاون سازمان مدیریت بحران گفت: بر اساس مطالعات جهانی خسارات ناشی از حوادث طبیعی و انسان ساخت در ایران، به طور متوسط سالانه ۵ میلیارد دلار است که بدین ترتیب ایران را جزء ۱۰ کشور حادثه خیز جهان و چهارمین کشور آسیا می‌شناسند.
تصویر ایران؛ چهارمین کشور حادثه خیز آسیا

به گزارش سایت خبری پرسون، حسین ظفری، سخنگو و معاون هماهنگی پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیرت بحران عنوان کرد: با وجود آنکه ایران حدود ۱% درصد جمعیت جهان را دارد اما ۶% خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود بر اساس مطالعات جهانی خسارات ناشی از حوادث طبیعی و انسان ساخت در ایران، سالانه به طور متوسط ۵ میلیارد دلار است که بدین ترتیب ایران را جزو ۱۰ کشور حادثه خیز جهان و چهارمین کشور آسیا می‌شناسند. این موضوع به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص ایران است که دارای مخاطرات متنوع و متعدد طبیعی و انسان ساخت است از سوی دیگر آسیب پذیری های مختلف، موجب افزایش ریسک بروز بحران در کشور عزیزمان شده است.

این عضو شورای عالی مدیریت بحران کشور ادامه داد: رویکرد جدید سازمان مدیریت بحران به سمت هوشمندسازی مدیریت بحران سوق داده شده است.در این راستا طراحی و معماری سامانه های جامع، با لایه‌های گوناگون اطلاعاتی و اطلس مخاطرات طبیعی در دستور کار سازمان مدیریت بحران قرار گرفته است.

وی گفت: استفاده کار آمد و ساماندهی ظرفیت عظیم و پای کارِ نیروهای جهادی و مردمی، با فعال نمودن حلقه های میانی و کارگروهای میدانی و ظرفیت بخشِ خصوصی شامل شرکت های صنعتی ، معدنی ساختمانی، خدماتی و کشاورزی و نیز بهره گیری از نیروهای مردمی و خیرین با راه اندازی قرارگاه مردم یاری بحران در تمامی استانها در دستور کار قرار دارد.

ظفری بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، تنها راه مقابله موثر با این مخاطرات انجام اقدامات پیشگیرانه که با برنامه های آموزشی، فرهنگ سازی و هوشمندسازی بحران و همچنین آمادگی از طریق برگزاری مانور است موجب کاهش ۱۲ تا ۲۴ برابری هزینه های ناشی از خسارات خواهد شد. بر این اساس از سال ۱۴۰۰ تا سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۵۲۱۸ مانور در سراسر کشور در سطوح ملی ، استانی و شهری و روستایی و محله‌ای برگزار شده است که موجب ارتقاءآمادگی دستگاههای ماده ۲ قانون مدیریت بحران کشور شده است.

معاون هماهنگی پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان افزود: تقویت سامانه‌های هشدار سریع از جمله لرزه نگارها، شتاب نگارها، هشدار سیلاب، آتش سوزی،طوفان و... موجب کاهش قابل توجه تلفات جانی و خسارات مالی شده است به گونه ای که از سال ۱۴۰۰ تاکنون با حمایت سازمان مدیریت بحران کشور، تعداد ۱۵ ایستگاه به شبکه لرزه‌نگاری و ۱۷۷ ایستگاه فعال به شبکه شتابنگاری کشور اضافه شده است.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه حوزه مدیریت بحران فرابخشی است لذا تحقق جامعه‌ای ایمن و تاب آور نیازمند مشارکت جمعی و هم افزایی بین دستگاه ها و آحاد مردم است.

منبع: فارس

599381