راهنمای انتخاب رنگ مو برای عید 1402

برای انتخاب بهترین رنگ موی عید 1402 با ما در این گزارش همراه شوید.
تصویر راهنمای انتخاب رنگ مو برای عید 1402

به گزارش پرسون، چه بخواهید خودتان رنگ مو انتخاب کنید چه به سراغ آرایشگرتان بروید، حتما انتخاب شماره رنگ مو برایتان به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود. هرچند اغلب مواقع آرایشگر شما می‌داند درباره چه رنگ مویی صحبت می‌کند اما گاهی ممکن است گفتن کد و شماره رنگ مو شما را گیج کند و ندانید دقیقا چه رنگی را انتخاب کرده‌اید. برای اینکه بیشتر با این کدها و حروف آشنا شوید ما تصمیم گرفتیم تا برایتان توضیح دهیم شماره رنگ مو چیست و چطور می‌تواند به انتخاب رنگ مطلوبتان کمک کند.

شماره رنگ مو چه چیزی را مشخص می‌کند؟

اغلب رنگ موها با یک حرف انگلیسی و یک عدد مشخص می‌شوند. هرچند همیشه نام رنگ نیز در کنار آن نوشته شده است اما این اعداد و حروف چطور مشخص می‌کنند رنگ انتخابی شما چه رنگی است؟

درجه رنگ مو

چه رنگ موهایتان طبیعی باشد چه رنگ شده، در هر حال رنگ موی شما درجه‌ای از روشنایی یا تیرگی دارد. به همین منظور یک درجه بندی استاندارد برای رنگ مو مشخص شده است که با اعداد ۱ تا ۱۰ تعریف می‌شوند. این استاندارد مشخص می‌کند رنگی که با شماره ۱ مشخص شده است تیره‌ترین رنگ و شماره ۱۰ روشن‌ترین رنگ است. درجه بندی رنگ مو به شرح زیر تعریف می‌شود:

۱- مشکی

۲- قهوه‌ای خیلی تیره (که بیشتر به مشکی شبیه است)

۳- قهوه‌ای خیلی تیره

۴- قهوه‌ای تیره

۵- قهوه‌ای

۶- قهوه‌ای روشن

۷- بلوند تیره

۸- بلوند متوسط

۹- بلوند

۱۰- بلوند روشن

اگر بخواهید رنگ موی خیلی روشن انتخاب کنید که به بلوند پلاتینی شبیه باشد درجه بندی ۱۱-۱۲ و ۱۳ نیز در برخی از برندها موجود است.

تناژ رنگ مو

حالا که متوجه شدید درجه رنگ مو چطور مشخص می‌شود و شماره رنگ مو چه تعریفی دارد، زمان آن رسیده تا به تناژ رنگ مو بپردازیم. تناژ یا حروفی که کنار شماره رنگ مو دیده می‌شود مشخص می‌کند رنگ موی شما گرم، سرد یا خنثی است. وقتی که آرایشگرتان درباره رنگ کردن موهایتان صحبت می‌کند احتمالا رنگ مویتان را با یک حروف انگلیسی معرفی می‌کند. هنگام انتخاب رنگ مو از کاتالوگ رنگ‌ها نیز حتما شماره و حروف انگلیسی را کنار هم دیده‌اید. این حروف نیز یکی دیگر از استانداردهای تعریف رنگ مو هستند که اغلب برندها از همین قاعده استفاده می‌کنند.

طیف رنگی سرد

A – دودی (Ash)

B: بژ (Beige)

B: آبی (Blue)

G: سبز (Green)

V: ارغوانی (Violet)

طیف رنگی گرم

C: مسی (Copper)

G: طلایی (Gold)

O: نارنجی (Orange)

R: قرمز (Red)

W: گرم (Warm)

RB: قهوه‌ای/قرمز (Brown/Red)

RO: قرمز/نارنجی (Red/Orange)

طیف خنثی

N: خنثی (Neutral) – نه گرم و نه سرد

با دانستن اینکه تناژ و روشنی یا تیرگی هر رنگ مو چیست، آرایشگران می‌توانند نسبت به ترکیب رنگ مو اقدام کرده و رنگ‌های جدیدتر و جذاب‌تری برایتان ایجاد کنند. هرچند اغلب برندهای آرایشی، رنگ‌های ترکیبی از پیش آماده شده نیز دارند.

با توجه به شماره رنگ مو و حروف آن می‌توانیم تشخیص بدهیم برخی از کدهای رنگ مو چه معنایی دارند. با هم چند نمونه کد رنگ مو را مرور می‌کنیم:

۸A: رنگ موی بلوند دودی متوسط

۶G: رنگ موی قهوه‌ای طلایی روشن

۵N: رنگ موی قهوه‌ای خنثی

۹W: رنگ موی بلوند گرم روشن

چه رنگی مناسب موهای ماست؟

دانستن اینکه رنگ طبیعی موهایتان چه درجه‌ای دارد می‌تواند در انتخاب رنگ مو به شما کمک کند. وقتی بدانید درجه رنگ موهایتان روشن است یا تیره بهتر می‌توانید تشخیص دهید رنگ انتخابی شما روی موهایتان چه رنگی خواهد شد. چرا که اغلب رنگ‌های روشن نیاز به روشن کردن موها با دکلره یا کرم‌های رنگ بر مو هستند، بنابراین اگر بدانید رنگ موی طبیعی خودتان درجه چند است بهتر می‌توانید تشخیص دهید آیا بدون دکلره کردن نیز می‌توانید به رنگ موی دلخواهتان برسید یا خیر.

برای اینکه بدانید درجه رنگ مویتان چیست می‌توانید رنگ مویتان را با رنگ‌های کاتالوگ رنگ قیاس کنید. طبیعتا تیره یا روشن بودن آن یا حتی طیف رنگی موهایتان چیزی شبیه به یکی از رنگ‌های کاتالوگ رنگ خواهد بود. آرایشگرهای باتجربه و خبره سمپل‌هایی برای مشخص کردن درجه و طیف رنگ موهای طبیعی دارند که می‌توانند خیلی دقیق‌تر تشخیص بدهند رنگ موی شما چه رنگیست و چطور می‌توانید رنگ دلخواهتان را به روی این رنگ اعمال کنید.

سخن پایانی

دانستن اینکه چه رنگی به موهایتان می‌زنید می‌تواند به شما این ذهنیت را بدهد که چه انتظاری از نتیجه این رنگ زدن باید داشته باشید. اگر موهایتان روشن است راحت‌تر از موهای طبیعی تیره می‌توانید از رنگ‌های روشن و بلوند استفاده کنید. در غیر این صورت باید چند درجه موهایتان را روشن کنید تا رنگ دلخواهتان روی موهایتان دیده شود. این بار که برای خرید رنگ مو به فروشگاه‌ها مراجعه کردید، با دانستن کد رنگ و شماره رنگ مو می‌توانید رنگ موی بهتری برای خودتان انتخاب کنید.

منبع:ostadkar

460788