صنایع دستی

مهمترین اخبار

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از توسعه صنایع دستی استان به صورت دانش بنیان‌ با ایجاد خانه‌های خلاق صنایع دستی خبر داد.
نمایشگاه «۵۰ سال هنر فلزکاری» با آثاری از هنرمندان فقید، پیشکسوت و معاصر رشته قلمزنی در پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گشایش یافت.
دست‌بافته‌های منحصربه‌فرد مردمان خراسان شمالی به‌عنوان هنری وصف‌ناپذیر مطرح است که نمادهای اشتیاقی و ذوق و احساس آنان نسبت به طبیعت و تاریخ قومی و فرهنگی را در خود جای داده است و نقش‌های بافته‌شده نشان از عظمت فرهنگ، هنر، باورها، آداب‌ورسوم، و تاریخ پر فراز و نشیب این دیار را با خود به یدک می‌کشد.
معاون صنایع‌دستی اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: «در سه ماهه نخست امسال برای ۱۶۵ نفر از صنعتگران استان از محل صدور مجوزهای صنایع‌دستی اشتغال ایجاد شده است.»
سفالگری از صنایع دستی استان سمنان است که به نحو شایسته شناخته نشده است. در این عکس‌ها که از خبرگزاری مهر گرفته شده است شما را با این آثار زیبا آشنا می کنیم
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از تمدید بیمه هنرمندان صنایع دستی استان خبر داد و گفت: بیمه هنرمندان صنایع دستی گیلان که از سال ۹۸ تحت پوشش قرار گرفته اند، تا پایان سال ۱۴۰۰ معتبر است.
یادداشت/ حیات صنایع دستی وابسته به فعالیت‌های دیگر به خصوص گردشگری شده است که از قضا صنعتی بسیار وابسته به اوضاع سیاسی و احوال اجتماعی است و در نتیجه دارای اقتصادی به شدت ترسو است. به سخن دیگر پیوند زدن صنایع دستی با گردشگری سبب شد تا کل تجربه صنعتی تاریخی این سرزمین به فعالیتی دست چندم در مجاورت جاذبه‌های گردشگری تنزل یابد و تابع نوسانات شدید آن شود.
زیلو بافی از هنرهای با ارزشی است نشان از دقت نظر و نگاه ظریف و زیبا پسند ایرانیان دارد. این که خواستگاه زیلو بافی کدام نقطه از ایران به درستی مشخص نیست.
صنایع‌دستی استان هرمزگان عمدتاً فصلی است و جنبه مصرفی دارد. نزدیک به ۷۶هزار هنرمند و صنعتگر صنایع‌دستی در استان شناسایی‌شده که همگی دارای مجوز هستند. بیشتر این صنعتگران در رشته‌های گلابتون‌دوزی، خوس‌دوزی، گلیم‌بافی، حصیربافی، صنایع‌دستی دریایی، سفالگری و… فعالیت دارند.
پیشران رشته‌ گلیم‌بافی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی استان اردبیل از تولید بزرگ‌ترین گلیم کشور با مساحت 24 متر مربع در شهرستان نمین خبر داد.
مجید اسلام‌دوست

سفره قلمکار اصفهان

قلمکاری (یا چیت سازی) هنر چاپ یا نقش زدن روی پارچه است. این هنر در دوره شاه عباس در قرن ۱۱ قمری به علت علاقه درباریان و توجه خاصی که به این صنعت داشتند، به کمال رسید.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان از رونمایی اثر فاخر ملیله استاد لطفی‌رضایی در نمایشگاه آثار شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی همزمان با هفته جهانی صنایع‌دستی، خبر داد.
می‌گویند کسی که با دستش کار می‌کند کارگر است، کسی که با دست و عقلش کار می‌کند پیشه ور است و کسی که با دست، عقل و احساس کار می‌کند، هنرمند است. صنایع دستی هنری است که رنگ‌ و روح را منتقل می‌کند، وقتی دستی روی جاجیم هزار رنگ ترکمن می‌کشی، هر تار و پودش قصه ای دارد، و دریغ از غصه دست هنرمندان این هنر پارسی.
آزاده عزیزیان

صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان را در عکس‌های این آلبوم می‌بینید