صنایع دستی

جدیدترین اخبار میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران را در سایت پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

رئیس مرکز ملی فرش اظهار کرد: به دنبال این هستیم تولید فرش دستباف صنعتی شود تا کارفرماها ملزم به بیمه قالیبافان باشند و مشکل بیمه آن‌ها حل شود. از طرف دیگر تامین بازار جهانی نیز راحت‌تر و سریع‌تر انجام خواهد شد.
مروری بر صنایع دستی در نیمه اول دولت سیزدهم؛

از گردش مالی ۹ هزار میلیارد تومانی تا صادرات ۴۶۱ میلیارد دلاری

صنایع‌دستی با ظرفیت‌های ویژه برای اقتصاد درون‌زا توانسته در ۲سال گذشته از محل اعطای مجوزهای کارگاهی و تولیدی۱۸۱ هزار و ۱۵۰ اشتغال در کشور ایجاد کند، حوزه‌ای که گردش مالی سالانه آن سالانه ۹هزار میلیارد است و ارزش صادرات محصولات آن از ۴۶۱ میلیارد دلار عبور کرده است.
با نیمه تمام ماندن یک پروژه عظیم موزه‌ای صورت گرفت؛

ورود بنیاد مستضعفان برای تکمیل موزه فرش تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی از ورود موسسه موزه‌های بنیاد مستضعفان به پروژه تکمیل موزه فرش خبر داد و گفت: این موسسه فرش‌های نفیس زیادی دارد که می‌تواند در اختیار موزه قرار گیرد.
روایت خدمت، دو سال با دولت مردمی؛

ثبت ۱۸۰۰ اثر در فهرست ملی؛ راه‌اندازی ۵۳ موزه

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی دو سال اول دولت سیزدهم در مجموع ۱۸۰۰ اثر منقول، غیرمنقول، طبیعی و ناملموس را در فهرست آثار ملی ثبت کرده است.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تهدید میراث فرهنگی ناملموس در بحران‌ها سخن گفت و تاکید کرد: ملت‌هایی که رجوع به گذشته را چراغ راه آینده نسازند، در ظلمت بی‌هویتی محو خواهند شد و گنجینه‌ای از تعامل پیروز انسان و زمین را در اعماق تاریخ مدفون خواهند ساخت.
معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با بیان اینکه توسعه صنایع دستی استان نقش موثری در پویا کردن اقتصاد منطقه دارد، بر لزوم استفاده از شایستگی‌های جوانان در زمینه کسب و کارهای صنایع‌دستی تاکید کرد.
معاون صنایع‌ دستی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان همدان گفت: تبدیل پیاده‌راه اکباتان به مرکز یا بازار صنایع‌ دستی یک گام مثبت در ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» خواهد بود.
یک مسئول در استانداری فارس اعلام کرد:

ثبت ملی ۵ تابلوی نقاشی در شیراز

مدیرکل فرهنگی معاونت امور زائرین و گردشگری استانداری فارس اعلام کرد که ۵ اثر منقول فرهنگی تاریخی شهر شیراز(تابلو نقاشی) در فهرست آثار ملی ثبت شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز با اشاره به وجود صنایع‌دستی سفالی هفت هزار ساله یافت شده از محوطه تاریخی اسماعیل‌آباد ساوجبلاغ در البرز، گفت: محوطه تاریخی اسماعیل‌آباد یا موشه‌لان تپه مربوط به دوران مس و سنگ است که حدود هفت هزار سال قدمت دارد.
روز جهانی صنایع‌دستی؛

صنایع دستی ملایر پیشران گردشگری

امروز به واسطه درخشش صنایع دستی، شاهد حضور گردشگران در شهرستان ملایر به بهانه هنر صنایع دستی هستیم و شعار "صنایع دستی، پیشران گردشگری" در ملایر بیش از هر شهری محقق شده و در حال رشد است.
جلالی گفت: در برنامه ششم حرفی از صنایع‌دستی نیست، اما به یمن توجه مقام معظم رهبری در برنامه هفتم فصل جداگانه‌ای به صنایع‌دستی اختصاص پیدا کرد.