روش های آرام کردن کودک عصبانی و پرخاشگر

کودکان عصبی آنقدرها هم غیر قابل کنترل نیستند، کافیست ترفند هایی برای ارام کردن کودکان خشمگین بلد باشید.
تصویر روش های آرام کردن کودک عصبانی و پرخاشگر

به گزارش سایت خبری پرسون، کودک عصبی شما آنقدرها هم غیرقابل کنترل نیست چراکه خشم یک احساس عادی و طبیعی است و گاهی اوقات عصبانیت بخشی طبیعی از فرایند رشد یک کودک محسوب می شود. رفتار پرخاشگرانه بیش از حد در کودکان و کنترل خشم در آنها یک مسئله بسیار مهم برای والدین است. اگر شما نیز راه برخورد با کودک عصبانی و روش های آرام کردن کودک پرخاشگر را نمی دانید، با این بخش همراه شوید تا بدانید که مادران عاقل و موفق در تربیت فرزند، برای آرام کردن کودک عصبانی و پرخاشگر خود چه می کنند.

قصه گویی

برای آرام کردن کودک به داستان سرایی و قصه گویی بپردازید. قصه گویی شما باید در مورد پرخاشگری و عصبانیت کودک باشد، اینگونه کودک خیلی زود خودش را جای شخصیت داستان می گذارد. دقت کنید در داستان گویی او را از رفتن به جهنم و حیوانات، لولو و کتک و... نترسانید.

قصه گویی

حمام و دوش گرفتن

در موقعیتی که کودکتان عصبانی است او را به بردن به حمام و آب بازی ترغیب کنید. دوش گرفتن با آب گرم و یا فرو رفتن در وانی مملو از آب گرم به آرامش اعصاب کمک می‌کند و موجب تنظیم ساعت بیولوژیک بدن برای خواب نیز موثر عمل می‌کند.

ماساژ دادن

زمان عصبانیت کودک، پیش او بنشینید و آرام دست او را بگیرید و به ماساژ دست و بدنش بپردازید. ماساژ و لمس کردن احساس امنیت و اعتماد به کودک و احساس آرامش بیشتری به او می بخشد.

بغل و در آغوش گرفتن

هنگام عصبانیت کودک بدون اینکه با او صحبت کنید،کودک عصبانی و بهانه گیرتان را بغل کنید و گرم و محکم در آغوش بگیرید، اینکار واقعاً به آرام تر شدن او کمک کرده و به بچه حس امنیت می‌دهد.

بغل کردن

پرت کردن حواس کودک

ظرفیت توجه کودکان محدود است و خیلی راحت ذهن آنها از روی موضوعات مختلف منحرف می‌شود. هنگامی که کودکتان عصبی است، حواس او را به کار دیگری که به آن علاقه دارد، پرت کنید مثلا اسباب بازی، کتاب یا خوراکی مورد علاقه اش را به او بدهید و توجه او را به موضوع دیگر و جالبتری جلب نمایید.

نادیده گرفتن

زمانی کودکتان عصبی و در حال داد زدن است، هیچ واکنشی نشان ندهید و او را نادیده بگیرید و به او بگویید تا زمانی که داد بزنی من نمی توانم به صحبت های شما گوش دهم. در این روش کودک یاد می گیرد که با داد زدن به خواسته هایش نمی رسد و باید خشمش را کنترل کند البته این راهکار برای بچه هایی است که به سنی رسیده اند که قدرت درک و فهم مسائل را دارند.

صحبت با کودک

وقتی عصبانیت فرزندتان فروکش کرد و او تا حدودی آرام شد، با او صحبت کنید و علت عصبانیتش را بپرسید و بگویید که عصبانیت گاهی کاملاً طبیعی است اما داد زدن و هل دادن، ضربه زدن، لگد زدن یا گاز گرفتن اشکال و ایراد دارد. به او بگویید هنگام عصبانیت خواسته اش را بگوید و صحبت کند و احساس خود را با حرف زدن بیان نماید.

دور کردن کودک از موقعیت

برخی مواقع کودکان در موقعیتی قرار می گیرند که آنها را عصبانی می کند، در این مواقع او را از آن موقعیت دور کنید. ترک کردن موقعیت باعث آرام شدن کودکتان می شود.

پیشنهاد غذا و خوراکی

گاهی کودک به علت گرسنگی پرخاشگر و عصبی می شود، در این مواقع حتما به کودک غذا و خوراکی مورد علاقه اش را بدهید تا آرام تر گردد.

غذا خوردن

خواب

به خواب کودک توجه کنید، کمبود خواب از علت های عصبانیت کودکان است. اگر فرزند شما صبح زود از خواب بیدارشده برای بهبود خلق و خوی کودک حتما او را بعد از ظهر بخوابانید.

خرد کردن کاغذ

خرد کردن کاغذ، ترکاندن بادکنک و... از روش های کنترل خشم است. زمانی که کودکتان عصبانی است می توانید به او کاغذ بدهید تا خرد کند یا یک بادکنک به او بدهید تا باد کند و آن را بترکاند، این روش ها سبب می شود تا کودک خشمش را بتواند کنترل کند.

موسیقی

اگر کودکتان عصبی است، پخش یک موسیقی آرام بخش می تواند موثر باشد، موسیقی روحیه کودک را تغییر می‌دهد و موجب کاهش ضربان قلب و تنفس کودک خواهد شد و عصبانیت کودک را به شادی مبدل می‌کند.

کمک از مشاوره کودک

گاهی اوقات والدین نمی توانند خشم و عصبانیت کودک را برطرف کنند و علت یابی نمایند، بهتر است در این مواقع از مشاوره کودک کمک بگیرند،مشاور کودک به شما کمک می کند که چگونه رفتار کنید و از چه تکنیک هایی برای تربیت فرزند خود و کنترل خشم او استفاده کنید.

سخن آخر

والدین گرامی باید بدانید که کودکان از والدین خود الگو می گیرند و اغلب کودکانی که دارای والدینی با خلق عصبی و پرخاشگرانه هستند، عموما مثل والدینشان می شوند، پس الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید و کنترل بیشتری بر روی رفتارتان داشته باشید.

منبع: نمناک

706270