رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری:

گردشگری ایران می‌تواند بخشی از قدرت اقتصادی ما باشد/ نقش گردشگری در شعار سال

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری گفت: اگر می‌خواهیم در سطح جهانی مطرح باشیم باید قدرت اقتصادی خود را که بخشی از آن مربوط به گردشگری است، توسعه دهیم.
تصویر گردشگری ایران می‌تواند بخشی از قدرت اقتصادی ما باشد/ نقش گردشگری در شعار سال

به گزارش سایت خبری پرسون، علی آقامحمدی در اولین کنگره بین‌المللی توسعه و توانمندسازی اقتصاد گردشگری با رویکرد نقش زنجیره ارزش در صنعت گردشگری و توسعه پایدار که سه‌شنبه ۱۲ تیرماه در سالن همایش‌های صدا و سیما و با حضور فعالان گردشگری برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: اگر بخش خصوصی خودش را رهبر می‌داند، خودش باید فکر کند و سمت و سو بدهد و مطالبه کرده و مطالبات خود را پیگیری کند. باید بخش قابل اعتنایی از رشد ۸ درصد، گردشگری باشد. درباره شعار سال هم که جهش تولید با مشارکت مردم است و باید به این مهم توجه داشت.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری افزود: اگر متوسط نرخ سرمایه‌گذاری را در نظر بگیریم از ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۲ به ۲۴ درصد رسیده است. این یک درصد از سهم GDP کشور را دارد ما اگر می‌خواهیم طرف جهانی باشیم باید قدرت اقتصادی خود را توسعه دهیم که بخشی از آن مربوط به گردشگری است. حتماً نفت و گاز در ایران دارای بازده بالایی هست و باید سرمایه گذاری در آن اتفاق بیفتد. یکی از زمینه‌هایی که اولویت دارد هم توسعه گردشگری است.

رحیم سرهنگی مدیرعامل منطقه آزاد کیش نیز در این مراسم گفت: موفقیت در مناطق آزاد نسبی است وقتی درباره گردشگری کیش صحبت می‌کنیم باید کل زنجیره را ببینیم اساساً وقتی شما یک صنعت را تعریف می‌کنید باید زنجیره آن را هم تعریف کنید تفاوتی که کیش با سایر نقاط دارد این است که به شدت به پرواز وابسته است راه دسترسی زمینی وجود دارد ولی به واسطه اینکه کیش برای طبقه متوسط و رو به بالا تعریف شده شاید راه زمینی خیلی امکان پذیر نباشد بنابراین پرواز یکی از مسائل استراتژیک است. در کیش هر آنچه برای زیرساخت هست را فراهم کردیم.

او ادامه داد: هر آنچه برای توسعه جزیره لازم هست در کیش وجود دارد ۵۲ هتل داریم که تقریباً ۲۰ هتل آن ۵ ستاره است و ۵۲ هتل هم در حال ساخت است و همچنان تقاضا برای ساخت هتل وجود دارد. در زنجیره گردشگری کیش، خرید هم معنا دارد اما امروز گردشگران ترجیح می‌دهند که از وان ترکیه خریداری کنند اما ما نمی‌توانیم آن را در کیش عرضه کنیم.

این مسئول اضافه کرد: تصمیم غلطی درباره خصوصی سازی کیش ایر گرفته شد. تمام تصمیمات غلط دست به دست هم می‌دهد که ما در حوزه گردشگری چندین مسئله داشته باشیم نه یک مسئله. سال گذشته چارتر شدن و امثال آزاد سازی قیمت‌ها در نرخ هواپیما باعث آسیب به گردشگری کیش شد همه این مشکلات به بخش خصوصی سیگنال می‌دهد که سرمایه خود را به کشورهای دیگر ببرد.

در حاشیه این کنگره، نمایشگاهی از توانمندی‌های قبرس شمالی، مناطق آزاد کشور، پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و بخش خصوصی نیز برپا شده بود.

منبع: میراث‌آریا

705270