استفاده از نمک برای تمیز کاری آشپزخانه

کاربرد نمک در آشپزخانه فقط برای طمع دار کردن غذا نیست، شما می توانید از نمک برای از بین بردن لکه های سرسخت و تمیزکاری آشپزخانه استفاده کنید.
تصویر استفاده از نمک برای تمیز کاری آشپزخانه

به گزارش سایت خبری پرسون، نمک می تواند برای تمیز کردن محیط خانه، نگهداری از غذاها و از بین بردن درد بدن کمک کننده باشد و اقدامات بسیار عالی انجام دهد. اکثر افراد معمولاً در آشپزخانه خود نمک دارند و گاهی اوقات برای تمیز کاری های بسیار سخت از آن استفاده می کنند.

در این قسمت مواردی را به شما معرفی می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید برای تمیز کاری آشپزخانه از نمک استفاده کنید.

فنجان های قهوه و قهوه ساز

برای از بین بردن لکه قهوه و مواد معدنی داخل فنجان یا لیوان کافی است یک فنجان یخ له شده را با یک قاشق غذاخوری آب و 4 قاشق چای خوری نمک ترکیب کنید و داخل این ظروف بریزید. حرارت این ماده باید به دمای اتاق برسد سپس با این ترکیب محل مورد نظر را شستشو دهید و آن ها را مانند همیشه آب بکشید.

اجاق گاز

اگر اجاق گاز شما از مواد غذایی کثیف شده و مواد قندی روی آن ریخته، می توانید مقداری نمک روی آن بپاشید. اجازه دهید که نمک حالت تردی را روی سطح اجاق گاز ایجاد کند و سپس آن را از سطح اجاق پاک کنید.

تمیز کردن اجاق گاز

یخچال

برای تمیز کردن و تازه کردن محیط داخلی یخچال مقدار مساوی نمک و جوش شیرین را روی یک اسفنج مرطوب بریزید و آن را داخل یخچال بچلانید.

فر گاز

اگر برای این قسمت از نمک استفاده کنید، همه چیز به آسانی تمیز می شود. نمک می تواند غذاهای چسبیده به آن را از بین ببرد. ترکیبی از نمک و دارچین را به این قسمت ها بپاشید و با دستمال روی آن ها را بکشید تا از بین برود.

بوی خوشایندی هم توسط این اقدام شما آزاد خواهد شد پنج دقیقه صبر کنید تا این ترکیب کار خودش را انجام دهد و سپس روی آن را دستمال بکشید.

تمیزکردن فر گاز

خوراک پز

برای تمیز کردن خوراک پز که ذرات غذا به آن چسبیده، 3 قاشق غذاخوری نمک را با آب جوش ترکیب کنید و سپس اجازه دهید که خنک شود و بعد خوراک پز را آبکشی نمایید.

ماهیتابه و قابلمه

برای خلاص شدن از شر چربی های موجود در محیط، مقدار کمی نمک روی آن بریزید و سپس با یک اسفنج مرطوب یا با دستمال مخصوص پاک کردن ظروف روی آن بکشید و بعد آن را مانند همیشه بشویید.

شستن قابلمه

ظروف معمولی

زمانی که نمی توانید سریعاً ظرف ها را شستشو دهید، کافی است که مقدار کمی نمک روی آن ها بریزید تا مواد غذایی به آن نچسبد تا بعدا راحت تر آن ها را بشویید.

از بین بردن بوی سطل زباله

یک فنجان نمک را با دو فنجان آب داغ ترکیب کنید تا بوهای اضافه حاصل از بقایای مواد غذایی و چربی را از بین ببرد.

همچنین می توانید یک چهارم فنجان نمک، جوش شیرین و مایع ظرفشویی را نیز داخل سطل آشغال بریزید و سپس آن را با آب داغ بشویید.

بوی سطل زباله

ظروف نقره ای

برای تمیز کردن ظروف نقره ای از کمی نمک و یک دستمال نرم استفاده کنید و بعد آن را مانند همیشه شستشو دهید. برای این که ظروف نقره شما برق بیفتند، می توانید 2 قاشق غذاخوری نمک را با یک فنجان سرکه ترکیب کنید و سپس با یک دستمال نرم آن را به محیط های نقره ای و یا ظروف نقره بزنید.

لوازم چوبی آشپزخانه

لوازم چوبی آشپزخانه را با صابون و مقدار کمی آب تمیز کنید همچنین مقداری هم نمک با دستمال های مرطوب روی آن ها بکشید تا ظاهر تازهای پیدا کند.

لوازم چوبی آشپزخانه

ظروف پلاستیکی

مقداری نمک را روی ظرف های پلاستیکی بریزید تا بوی بد آن ها را از بین ببرد. یک شب تا صبح صبر کنید و سپس آن ها را آب بکشید.

ظروف مسی

اول باید سطح ظروف مسی را از نمک پر کنید. لکه های آن را با یک دستمال مرطوب و نمک از بین ببرید و سپس آن را بشویید. همچنین می توانید از یک اسپری حاوی سرکه به کف ظرف مسی بزنید. سپس مقدار کمی سرکه همراه با نمک کف آن بپاشید و بعد آن را با یک اسفنج اسکراب کنید و سپس مانند همیشه شستشو دهید.

منبع: بیتوته

510386