روش‌هایی ساده برای نو کردن مبل کهنه منزل

در این مطلب با روش‌هایی ساده برای نو کردن مبل کهنه منزل آشنا می‌شوید که امیدواریم با استفاده از این روش بتوانید تغییرات مثبتی را در طرح و رنگ مبلمان منزل خود ایجاد کنید.
تصویر روش‌هایی ساده برای نو کردن مبل کهنه منزل

آیا مبلتان دیگر جلوه سابق را ندارد و کمی قدیمی و رنگ‌ورورفته به نظر می‌رسد؟ این صرفا دلیل نمی‌شود که به‌فکر خریدن مبل تازه بیفتید. راهکارهای متعددی برای نو کردن مبل کهنه وجود دارد. شما می‌توانید این راهکارها را جایگزین کارهایی مثل خرید مبل جدید یا عوض‌کردن کامل روکش‌ها کنید. اما چگونه مبل کهنه را نو کنیم؟ این سؤالی است که در ادامۀ مطلب، جوابی برایش خواهیم داشت و راهکارهایی مناسب، ساده و مقرون‌به‌صرفه برای این منظور در اختیارتان خواهیم گذاشت. راهکارهایی که قبل از تصمیم به خرید مبلمان جدید باید حتما بخوانید. به کمک این راهکارها حتی اگر قصد خرید مبلمان جدید را هم دارید،‌ می‌توانید از مبلمان کهنه‌تان در چیدمان اتاق خواب،‌ کتابخانه یا… استفاده کنید. همراه ما باشید.

تعویض روکش مبل

اگر احساس می‌کنید رنگ‌ و روی مبل رفته است، دو راهکار پیش رو خواهید داشت: رنگ‌کردن روکش بالشتک‌ها یا عوض‌کردن روکش‌ها.

رنگ‌کردن روکش بالشتک‌ها

رنگ کردن روکش پارچه‌ای

برای نو کردن مبل کهنه به این روش، به رنگ گچی و کمی چسب کاغذی نیاز پیدا می‌کنید. رنگ را در آب حل کنید تا محلول شفاف و روشنی درست شود. قسمت‌هایی را که به رنگ نیاز ندارند، با چسب کاغذی بپوشانید. سپس با برس ظریفی به‌دقت نقاط موردنظر را رنگ کنید. در پایان، چسب‌ها را جدا کنید و با درجه‌حرارت کم سشوار، قسمت‌های رنگ‌ خورده را خشک کنید.

رنگ کردن روکش چرمی

برای رنگ‌کردن روکش‌های چرمی، به رنگ اکریلیک چرم و برسی با سری زبر نیاز پیدا می‌کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، نیاز است، سه لایه رنگ اکریلیک روی روکش چرمی بزنید. با اتمام هر لایه رنگ، ۴۵ دقیقه صبر کنید و سپس لایه بعدی را بزنید. بعد از آنکه هر سه لایه رنگ را زدید، به‌مدت یک‌شبانه‌روز از نشستن روی مبل خودداری کنید و اجازه دهید خشک شود.

عوض‌کردن روکش‌ها

اگر زمان و حوصله کافی برای رنگ‌زدن روکش را ندارید، می‌توانید روکش‌های جدید سفارش بدهید یا آنکه خودتان روکش جدید بدوزید. البته اگر این کار را به کارگاه‌های مخصوص بسپارید، بهتر است. نتیجه نهایی کار آن‌ها، به خاطر دستگاه‌ها و تجهیزاتی که دارند، بهتر و مطمئن‌تر خواهد بود.

خرید کوسن‌های جدید

با خریدن چند کوسن جدید، ظاهر جدیدی به مبل خود ببخشید. از آنجایی که هزینه کمی صرف خرید کوسن‌های جدید می‌کنید، انتخاب ایده‌آلی برای نو کردن مبل کهنه خواهد بود. حتی برای کمترکردن این هزینه می‌توانید به‌جای سفارش‌دادن کوسن با طرح و رنگ دلخواه، از محصولات موجود در بازار استفاده کنید.

تعویض پایه‌های مبل

بازسازی مبل های قدیمی با تعویض پایه‌های مبل

تعویض پایه‌های مبل هم راهکار مناسب دیگری برای بازسازی مبل های قدیمی است. با این کار، مبلتان ظاهر کاملا تازه‌ای پیدا می‌کند. پایه‌های مبل در انواع‌ و اقسام مدل‌ها و شکل‌های مختلف عرضه می‌شوند و می‌توانید به‌سلیقهٔ خودتان، مدل مناسب را از میانشان انتخاب کنید. توصیه می‌شود، به‌هنگام تعویض پایه‌ها، از این فرصت برای تنظیم ارتفاع مبل هم استفاده کنید. تنظیم ارتفاع به مدل مبل بستگی دارد، اما در بیشتر مدل‌های امروزی‌تر، هرچه ارتفاع کمتر باشد و مبل به زمین نزدیک‌تر باشد، ظاهر بهتری به دکوراسیون داخلی خانه می‌بخشد. پس از آنکه پایه‌های قدیمی را باز کردید، با گذاشتن چیزی زیر مبل (مثل کتاب) ارتفاع دلخواهتان را پیدا کنید.

اگر پایه‌های مبلتان قابلیت تعویض نداشتند، برای نو کردن مبل کهنه می‌توانید پایه‌ها را رنگ بزنید. توصیه می‌شود برای این منظور از رنگ گچی استفاده کنید؛ چون نیازی به بتونه یا رسیدگی‌های دیگر ندارد. اجازه دهید رنگ کاملا خشک شود و سپس، روی آن را با لایه‌ای از واکس مخصوص رنگ گچی بپوشانید تا به‌خوبی به سطح پایه بچسبد.

بازسازی مبل های قدیمی با اضافه‌کردن لایه‌ای از جنس چوب به قالب آن

چگونه مبل کهنه را نو کنیم؟ با اضافه‌کردن لایه‌ای از جنس چوب

گاهی قالب یا اسکلت مبل به‌مرورزمان و به‌خاطر استفاده مکرر، حالت اولیه را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی است که بالشتک قسمت نشیمنگاه مبل حالت فرورفتگی پیدا می‌کند. به‌سادگی می‌شود این مشکل را برطرف کرد؛ برای این منظور، به یک تکه چوب محکم و مقاومِ چندلایه نیاز خواهید داشت. بالشتک نشیمنگاه را بردارید، چوب را دقیقا به‌اندازه قسمت زیرین بالش برش دهید و آنجا محکم متصلش کنید؛ سپس بالش را سر جایش بگذارید.

رفع آثار خش‌افتادگی از روی چوب مبلمان

نو کردن مبل کهنه با رفع آثار خش‌افتادگی از روی چوب مبلمان

گاهی پایه‌ها و دیگر قسمت‌های چوبی مبل دچار خش‌افتادگی می‌شوند. راهکارهای متعددی برای رفع آثار خش‌افتادگی‌ها از روی چوب وجود دارد؛ مثلا واکس و پاستل مخصوص چوب انتخاب‌های ایدئالی هستند؛ محلول ترکیب‌شده از میزان‌های برابری از سرکه و روغن‌زیتون را هم می‌توانید انتخاب کنید.

387632