رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی ابهر:

پای کتابخانه سیار به روستاهای ابهر باز شد

رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی ابهر، گفت: کتابخانه سیار در این شهرستان با مشارکت بانک ملت راه‌اندازی شد.
تصویر پای کتابخانه سیار به روستاهای ابهر باز شد

به گزارش پرسون از استان زنجان، عبدالحسین بختیاری رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی ابهر شامگاه دیروز (۲۳ شهریورماه) در جلسه نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان ابهر با اشاره به راه‌اندازی خدمات مرجع مجازی در کتابخانه‌های عمومی، اظهار کرد: میز مرجع مجازی با هدف ارائه خدمتی نوین به اعضای کتابخانه‌ها، تأمین نیازهای پژوهشی و پاسخ‌گویی به سئوالات مطالعاتی در کتابخانه‌های عمومی راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح امکان جست‌وجو در بیش از ۱۲۵ میلیون رکورد منبع دیجیتال و پاسخ‌گویی به سئوالات مطالعاتی و مشاوره اطلاعاتی به اعضا فراهم است، اضافه کرد: ارائه منابع اطلاعاتی نیز شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی فارسی و لاتین، کتاب الکترونیک، پایان‌نامه و ... از ۱۸۰۰ پایگاه اطلاعاتی معتبر است.

این مسئول با یادآوری اینکه این طرح در دو کتابخانه‌ عمومی ابهر نیز اجرا می‌شود، تصریح کرد: در این طرح افراد علاوه بر دسترسی به جدیدترین اطلاعات در این پایگاه‌ها، برای ارائه درخواست خود نیازی به مراجعه حضوری ندارند و در شرایط کرونایی کنونی می‌توانند بدون مراجعه حضوری، مقاله یا اطلاعات مورد نظر خود را تحویل بگیرند.

بختیاری با اشاره به راه‌اندازی کتابخانه سیار روستایی در ابهر، بیان کرد: این کتابخانه با مشارکت بانک ملت همزمان با برگزاری یادواره شهدای ۴۰۰ شهید ابهر راه‌اندازی خواهد شد. همچنین کتابخانه فرهنگسرای حسین‌آباد نیز در صورت تحویل تجهیز و در اختیار علاقه‌مندان کتاب قرار خواهد گرفت.

این مسئول با یادآوری اینکه در حال حاضر ۱۲ کتابخانه در شهرستان ابهر فعال است که تا آبان‌ماه این تعداد به ۱۴ کتابخانه خواهد رسید، تصریح کرد: در راستای کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی و با توجه به نقش کتابخانه‌ها در یادگیری مادام‌العمر و آموزش‌های عمومی با هدف پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز ارتقای مهارت‌ها و بهبود سبک زندگی کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی به صورت مجازی در فضای اسکایپ‌روم در ابهر برگزار می‌شود که پنج کارگاه تاکنون برگزار و دو کارگاه نیز در حوزه ازدواج و پیشگیری برگزار خواهد شد.

رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی ابهر، گریزی به راه‌اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت‌های اجتماعی در درمانگاه علایی با طرح سامان خبر داد و افزود: در حال حاضر ۱۲ ایستگاه مطالعه در شهرستان ابهر وجود دارد که به علت شیوع کرونا اکثر آن‌ها غیرفعال هستند.

منبع: ایسنا

349798