325336

ماهی عجیبی که سالها بدون آب زنده می‌ماند + فیلم

تصویر ماهی عجیبی که سالها بدون آب زنده می‌ماند + فیلم
لانگ فیش، ماهی شش داری که توانایی زندگی بدون دسترسی به آب را نیز دارد.

به گزارش پرسون، محققان از کشف نوعی ماهی آفریقایی به نام Protopterus annectens خبر دادند که این ماهی عجیب می‌تواند تا پنج سال بدون آب و غذا زندگی کند.

این ماهی در مدتی که وارد دوران خشکسالی می شود، می‌خوابد. جانورانی که در دنیای پیرامون ما وجود دارند خلقت پیچیده‌ای دارند، چنانچه گاهی اوقات در بعضی از این جانداران توانایی‌ها و رفتار‌هایی مشاهده می‌شود که درکشان کمی دشوار است، ماهی ریه دار آفریقایی که نامش Protopterus annectens است یکی از این جانداران آبزی می‌باشد که بدون آب و غذا برای سه تا پنج سال زنده می‌ماند و در حالت حیات معلق بسر می‌برد و به اصطلاح به رخوت تابستانی می‌رود. هنگامی که آب در دسترس باشد، ماهی از خواب بیدار می‌شود.

در طول حیات معلق، حیوان برای یک دوره طولانی، بدون آب و غذا و بدون نیاز به دفع ادار و مدفوع، غیرفعال می‌شود. در حالت رخوت، سرعت ساعت بیولوژیکی کم می‌شود. حیات معلق موضوعی است که دانشمندان در حال بررسی کاربرد آن در زمینه‌های مختلف پزشکی و سفر‌های فضایی هستند. هنگامی که آب در دسترس باشد، ماهی از خواب بیدار می‌شوداگر حالت معلق در انسان ممکن بود، جراحان در لحظات بحرانی مثل زمانی که گردش خون بیمار متوقف می‌شود، زمان بیشتری برای جراحی داشتند و رویای سفر به فضا‌های دور هم برای انسان محقق می‌شد.

تیم تحقیق به سرپرستی کونگ یوئن از دانشگاه ملی سنگاپور بر روی این ماهی بررسی‌هایی انجام دادند و به نتایجی دست یافتند. محققان دریافتند پدیده تعلیق در میان ماهی‌های شش دار آفریقایی در شرایط خشک و دمای بالا اتفاق می‌افتد و فعالیت‌های گوناگون سلولی را تنظیم می‌کند.

| 325336