303741

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان خبر داد:

مقاوم سازی۵۰ هزار واحد روستایی در مقابل زلزله

تصویر مقاوم سازی۵۰ هزار واحد روستایی در مقابل زلزله
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان از مقاوم‌سازی ۵۴ درصد واحدها معادل ۵۰ هزار واحد در مقابل زلزله خبر داد و گفت: امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم‌سازی ساخت و سازها در مناطق روستایی، این میزان افزایش یابد.

به گزارش پرسون از زنجان، رضا خواجه‌ای افزود: بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب‌دیده از سوانح طبیعی یکی از اهداف اصلی این نهاد به شمار می‌آید که در این خصوص اقداماتی مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با ترویج مقاوم‌سازی، آموزش و ارتقای دانش فنی روستایی در پیشگیری از حوادث نقش مهمی دارد و با ارائه خدمات فنی، پشتیبانی و اعطای تسهیلات بانکی و وجوه بلاعوض به موضوع بازسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی تاکید جدی دارد.

این مسوول تاکید کرد: آگاهی افراد از پدیده‌هایی مانند زلزله، برنامه‌ریزی‌های صحیح ایمنی به طور گروهی و در اقشار مختلف جامعه، آمادگی فردی برای انجام اقدامات ضروری هنگام وقوع زلزله، میزان آسیب‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و در این میان دستگاه‌های خدمات‌رسان نقش مهمی بر عهده دارند.

وی اظهار داشت: با تدوین اصول و قوانین ارتقا‌دهنده پایداری اجتماعی و الگوهای توسعه و نظارت دقیق بر اجرای این اصول و قوانین، می توان زمینه‌های کاهش آسیب‌پذیری و بهبود و ارتقای ایمنی در بافت‌های شهری و روستایی را فراهم کرد.

خواجه‌ای تاکید کرد: سوانح قابل پیش‌بینی نیستند، لذا با تدابیری آمادگی لازم را داشت و بنیاد مسکن استان برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی، عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونتگاه‌های آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه همواره در دستورکار خود قرار داده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: انجام اقدامات ضروری قبل از وقوع زلزله، میزان آسیب‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و امور اجرایی و ماشین‌آلات عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با داشتن ۲۸ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه‌سنگین با حضور در عرصه سازندگی و اجرای پروژه‌های عمرانی در سطح روستاها به عنوان یک واحد پشتیبانی، فنی و مهندسی برای فعالیت‌های اجرایی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه این تعداد ماشین‌آلات و امکانات کافی نیست که امیدواریم با حمایت‌های استانداری و مدیریت بحران بتوان اعتبارات ویژه‌ای برای تجهیز ناوگان و ماشین‌آلات بنیاد مسکن استان جذب کرد.

به گفته این مسوول، بنیاد مسکن نهادی است که با هدف رفع محرومیت از جامعه تشکیل‌ شده است و در راستای این هدف همواره تلاش می‌کند میزان خدمات‌رسانی به قشر محروم و بی‌بضاعت جامعه را افزایش داده و برای رفع نیازهای آنها تلاش و جدیت کند.

منبع: ایرنا

| 303741