مهمترین اخبار

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با پرسون:

چشم‌انداز آینده فلسطین روشن است

با نگاهی به اتفاقات اخیر رژیم صهیونیستی درمی‌یابیم که این رژیم رو به افول است و قطعاً نابودی را در پیش رو دارد. مهاجرت معکوس، فرار نیروها از مراکز نظامی، مشکلات شدید اقتصادی، افزایش مشکلات کرونا و فساد موجود در سیستم حکومتی رژیم صهیونیستی از جمله مشکلاتی هستند که این رژیم منحوس با آن روبرو است.
وزیر راه‌ وشهرسازی گفت: با توجه به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، منطقه گلمان ارومیه به شهر جدید تبدیل شده است و منطقه گلمان به مساحت ۲۱ هزار و ۱۰۰ هکتار در ۱۵ کیلومتری شهر ارومیه واقع  و با احداث 5 هزار و ۶۱۰ واحد مسکن مهر و گسترش زیرساخت‌های شهری، به عنوان ظرفیت مناسبی برای مردم این منطقه در زمینه توسعه شهرنشینی مطرح است.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: در شور و شوق انتخابات، نباید فراموش کرد که این روزها زنان و کودکان مظلوم فلسطینی مورد سبعانه ترین جنایت ها واقع شده‌اند.
دبیر کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه 3 هزار مگاوات کمبود تولید برق در سالجاری نسبت به سال گذشته داریم و میزان تولید برق آبی هم کمتر شده از خاموشی‌های قطعی در تابستان خبر داد و گفت: متاسفانه وزارت نیرو با مردم صادق نیست.

کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

پایان اسرائیل نزدیک است/ فروپاشی رژیم صهیونیستی از درون

تانیاهو به عنوان یکی از افراد سیاست‌گذار در ساختار حاکمیتی این کشور رویکرد فسادپروری را دنبال کرده است و این سبب شده که آن اعتماد عمومی در مسائل داخلی رژیم غاصب صهیونیستی سلب شود. قطعاً افکار عمومی می‌دانند که در آنجا شاهد تعدد انتخابات هستیم و نمی‌توانند به یک اکثریت قابل توجه برسند که دولت تشکیل شود.
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: طبق خواسته مقاومت فلسطینی، اسرائیل باید از تعرض به بیت المقدس عقب نشینی کند، محاصره سرزمین‌های فلسطینی و تلاش برای یهودی سازی منطقه شیخ جراح را متوقف کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با پرسون:

سعودی‌ها دست از لجاجت بردارند

عربستان هم اقتصاد خود را متضرر کرد و هم به مردم یمن و اقتصاد یمن ضربه وارد کرد. در نتیجه عربستان باید از حالت لجاجت و غرور خارج شود و بپذیرد که مردم یمن بر سرنوشت خودشان حاکم باشند و تصمیم‌گیری کنند و فرم سیاسی که مورد توافق آن‌ها است را اجرا کنند و به جای جنگ با یمن، به بازسازی خرابی‌هایی که خود ایجاد کرده است، کمک کند.

کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با پرسون:

خروج از افغانستان نشانه شکست استراتژی‌های آمریکا در خاورمیانه است

خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان به دلیل عدم موفقیت آمریکا در برقراری صلح و ثبات خودخواسته در افغانستان و منطقه است. دولت آمریکا با هزینه‌کرد میلیاردها دلار طی بیست و چند سال اخیر در افغانستان بدون دستیابی به اهداف و آرمان‌های خود مجبور به خروج از افغانستان شد.

نتایج یک پژوهش مشخص کرد:

جمعیت ایرانی در بازار رمزارز

جمعیت فعال در بازار رمزارزها براساس یک پژوهش تخمین زده شد. ارزیابی‌ها حاکی از این است که احتمالا حدود ۱۲میلیون ایرانی صاحب رمزارز باشند. البته انگیزه دارندگان رمزارز متفاوت است؛ بخش قابل‌توجه صاحبان رمزارز به قصد سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول وارد این بازار شده‌اند. بخشی نیز سرمایه‌گذاری در این بازار را شغل و حرفه خود برشمرده‌اند. «حمایت از تکنولوژی»، «کنجکاوی» و «جابه‌جایی بین‌المللی پول» از دیگر انگیزه‌های صاحبان رمزارز است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد ۶۲درصد مردمی که رمزارز خریداری کرده‌اند، در ۶ ماه اخیر وارد این بازار شده‌اند.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک و مبنای ما در احراز صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری رای نهایی است که اعضای شورا می‌دهند و با توجه به ۱۲ نفر اعضای شورای نگهبان ۷ رای مثبت لازم است که بتوانیم بگوئیم یک فرد احراز صلاحیت شد.
حدود ۱۰۰روز دولت و مجلس در رابطه با بودجه ۱۴۰۰ به ویژه عدم تحقق منابع و کسری ۳۲۰ هزار میلیاردی آن با یکدیگر بحث و چالش داشتند و آنقدر نمایندگان برای اصلاح بودجه سر و صدا به پا کردند که گویا قرار است بودجه‌ای تعدیل شده و منطقی مصوب کنند، اما در نهایت توافق طرفین به جایی رسیده که هنوز دو ماه از اجرا نگذشته، صدای کسری بودجه درآمده است. مشخص نیست به بودجه چه می گذرد که قبل و بعد از تصویب، در هر حال ۳۵۰ هزار میلیارد کسری دارد!
نایب رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گفت: باید از یک نفر حمایت کنیم، اما رئیسی نباید تنها باشد و باید یک تیم باشد تا بتواند به رئیس جمهوری برود. هر که بوده و پیدا شده در انتخابات شرکت کرده است. برای رئیسی در جبهه اصولگرا به اجماع رسیده‌ایم.
دویست و بیست و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور تشکیل شد و اعضا پیش از ورود به دستور جلسه، یاد مرحوم مهندس ترکان از همراهان دولت تدبیر و امید و از اعضای ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را گرامی داشته و از خدمات خالصانه و صادقانه آن مرحوم قدردانی کردند.

پرونده ویژه پرسون: صدای افغان‌ها باشیم/ بخش سوم

قوم‌مداری مانع صمیمیت ایرانی‌ها و افغان‌ها

یک جامعه شناس گفت: به دلیل برخی اقدامات نادرست اقلیتی از افغان‌ها مانند قتل و یا قاچاق مواد مخدر و روحیه ی قوم مداری در میان ایرانی‌ها؛ مردم این دو کشور آنطور که باید با یکدیگر هماهنگ و مأنوس نشده‌اند؛ اما به طور کلی جامعه آنها را پذیرفته و رفتار ایرانی‌ها نسبت به آنها مطلوب است.
رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با صدور بیانیه‌ای از اصولگرایان خواست تا حداکثر توان خود برای پشتیبانی از سیدابراهیم رئیسی را کار گیرند تا میدان گسترده‌تری برای تحقق ارزش‌های انقلاب گشوده شود.