مشروح اخبار

شهردار تهران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی اثرات جدی خود را در سراسر جهان گذاشته است، افزود: دشمنان پس از پیروزی انقلاب همواره تلاش کردند انقلاب را با شکست مواجه کنند؛ که البته در این راه ناکام ماندند؛ امروز تمام تلاش دشمنان این است که نگذارند اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی همچون آزادی، استقلال و پیشرفت تحقق پیدا کند.
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس گذشته (دهم) طرحی را به عنوان تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی را مصوب کرده بودند که شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد دانسته بود.
باز مذاکرات در قطر به بن‌بست رسید، و دوباره همان سخنان و مسیر تکراری مطرح شد؛ مهم اینکه چندین ماه دیگر مذاکرات هسته‌ای وارد بیستمین سال زندگی خود و مردم ایران میشود: از۱۳۸۲ تا ۱۴۰۲. سؤال بزرگ این است که واقعا تا کجا و تا کِی؟ جهان به سرعت پیش می رود، و ما هنوز در خم یک کوچه مانده‌ایم.

برخی از مسائل و مشکلات حوزه پتروشیمی و پالایشگاه به وزارت نفت برمی گردد؛ مشکلات اعلامی از سوی فعالان اقتصادی قابلیت پیگیری در کوتاه مدت و به ثمر نشستن را دارد.
تقریبا دو سال پیش رضا رحمانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به ناگهان برکنار شد. آن زمان رسانه ها بیان کردند که اختلاف رییس جمهور وقت با آقای وزیر بر سر تشکیل وزارت بازرگانی سبب این برکناری شده است. اما چند روز پیش علی بهادری جهرمی سخنگوی دولتِ آقای رییسی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «‌دولت با طرح تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرد. از جمله دلایل اعلام موافقت تقویت و تجمیع ابزارهای نظارتی دولت بر بازار، کنترل مؤثرتر قیمت‌ها، تسهیل تجارت و رونق تجارت خارجی، سیاست‌گذاری واحد و چابکی در امور بازرگانی و حمایت جدی‌تر از مصرف‌کننده بود» پیش از این بارها گفته شده بود که منظور از پیگیری تشکیل وزارت بازرگانی، تشکیل یک وزارتخانه تخصصی برای افزایش مدیریت و نظارت بر بازار و توزیع و قیمت کالاها و رسیدن اجناس و اقلام به دست مردم، کنترل به موقع صادرات و واردات است. همچنین صدها بار گفته شده که اگر وزارت بازرگانی تشکیل شود، ظرف مدت کوتاهی زندگی مردم و وضع بازار بهتر می‌شود.

بررسی گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن نشان می‌دهد طی خردادماه امسال 13 هزار و 874 فقره معامله مسکن در شهر تهران ثبت شده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته 171.9 درصد رشد داشته است. در معاملات مسکن امسال واحدهای تا 5 سال با 30.1 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.
نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخار در مجلس شورای اسلامی در تذکری کتبی از آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور خواست سریع‌تر لایحه عدالت محور حقوق و دستمزد را برای رفع تبعیضات به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
علیرضا مقدسی گفت: گمرک موظف است در جایی که منطقه آزاد یا منطقه ویژه تشکیل می‌شود مستقر گردد ولی باید این منطقه باید محصور بوده و دارای زیرساخت‌های عمرانی لازم باشد.
معاون نظارت و بهره برداری شرکت آبفا کشور گفت: قیمت تمام شده هر متر مکعب آب شرب برای دولت ۱۵ هزار تومان است و این آب با قیمت هزار تومان یا کمتر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعاهای مطرح شده در بیانیه مقامات دو کشور عربی در منامه درباره دکترین هسته‌ای و دفاعی جمهوری اسلامی گفت: توانمندی‌های دفاعی و موشکی ایران هرگز تهدیدی برای همسایگان نیست و ایران‌هراسی دور از حکمت و در خدمت منافع رژیم صهیونیستی است.
رئیس مجلس با بیان اینکه به دو سطح ملی و محلی نظام حکمرانی نیاز داریم، گفت: سیستم متمرکز امروز نمی‌تواند برای اداره کشور کارآمد باشد، بنابراین باید کاری که جنس آن تولی‌گری باشد را در سطح ملی و اموری که جنس آن تصدی‌گری است را در سطح محلی دنبال کرد.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به آیین نامه ساماندهی مبادلات مرزنشینان گفت: این موضوع از مدت ها قبل به عنوان موضوعات مهم برای رونق منطقه‌ای در هیات دولت مطرح شده بود و ستاد مبارزه با قاچاق در کنار دولت و وزارت کشور مکلف شده بودند که آیین نامه‌ ساماندهی مبادلات مرزنشینان و به طور خاص ته‌لنجی‌ها را تدوین کنند.
حجت الاسلام خان محمدی در نشستی که با موضوع مشترک چگونگی ترویج فرهنگ ناب اسلامی امر به معروف و نهی از منکر در قم برگزار شد، امر معروف و نهی از منکر را امری همگانی دانسته و بر اجرای آن از سوی همه مسئولین و دستگاه ها تأکید کرد.