اقتصاد بین الملل

مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری درباره اوضاع اقتصادی جهان را در حوزه اقتصاد بین الملل پرسون بخوانید.

دستورالعمل جدیدی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا صادر شده که جزئیات بیشتری به طرح پیچیده اتحادیه اروپا، کشورهای گروه هفت و استرالیا برای تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه از پنجم دسامبر اضافه می‌کند.
ایلان ماسک در سال جاری شاهد کاهش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری ثروت خود بوده که بیشترین کاهش را در شاخص میلیاردرهای بلومبرگ ثبت کرده است. البته همچنان ماسک با دارایی خالص ۱۶۹.۸ میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد جهان است.

بر اساس برآوردهای موقت منتشر شده، تولید ناخالص داخلی در منطقه سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در جولای تا سپتامبر ۰.۴ درصد نسبت به سه ماهه افزایش یافت.

بهای معاملات نفت برنت با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۸۸ دلار و ۲۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، به ۸۰ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه رسید.

بهای هر اونس طلا تا ساعت ۶ و ۲۱ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۰.۴ درصد کاهش به ۱۷۳۹ دلار و ۵۰ سنت رسید و قیمت طلا در بازار معاملات آمریکا نیز با ۰.۰۲ درصد کاهش به ۱۷۴۰ دلار و ۵۰ سنت رسید.

قیمت نفت روز دوشنبه با کاسته شدن از نگرانی‌هایی که پیرامون وضعیت عرضه وجود داشت و صعود ارزش دلار آمریکا، به پایین‌ترین رکورد دو ماهه سقوط کرد و حدود یک دلار در هر بشکه کاهش یافت.

قیمت طلا حفظ شد زیرا فروش مسکن موجود در ایالات‌متحده در ماه اکتبر ۵.۹ درصد کاهش یافت که تقریباً مطابق با انتظارات است.

قیمت نفت روز جمعه به دلیل نگرانی نسبت به ضعیف شدن تقاضا برای سوخت به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در چین و افزایش نرخ بهره آمریکا، حدود دو درصد سقوط کرد و دومین کاهش هفتگی متوالی را به ثبت رساند.

به طور کلی با نگاهی به گذشته پاندمی کووید پایان دوره ثبات نسبی و قابل پیش بینی در ژئوپولیتیک و اقتصاد را نشان می‌دهد. اقتصادهای بزرگ وارد رکود خواهند شد زیرا بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را برای خفه کردن تورم افزایش می‌دهند
واکنش اولیه طلا در روز چهارشنبه به انتشار خبر مربوط به دریای عمان صعودی بود اما بعد از آن طلا به محدوده قیمتی روز قبل بازگشت زیرا از نظر تحلیل گران بازار نیاز به شفافیت بیشتر راجع به این موضوع دارد.
اوپک پلاس که شامل کشورهای عضو اوپک و متحدانشان نظیر روسیه است، به دلیل نگرانی فزاینده از وقوع رکود اقتصادی و کاهش تقاضا برای سوخت، هدف تولید نفت خود را از نوامبر به میزان دو میلیون بشکه در روز معادل حدود دو درصد از تولید جهان کاهش داده است.

قیمت طلا در روز سه شنبه و پس از افت ابتدای هفته مجددا صعودی داشت و روز را در حالی به پایان برد که قیمت هر اونس نزدیک به سطح 1777 دلار بود.