اقتصاد بین الملل

مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری درباره اوضاع اقتصادی جهان را در حوزه اقتصاد بین الملل پرسون بخوانید.

سازمان ملل در گزارش خود از شرایط اقتصاد دنیا در ۲۰۲۲ اعلام کرد موج‌های جدید همه‌گیری کرونا، چالش‌های موجود در بازار کار، اختلال‌های به‌وجودآمده در زنجیره عرضه و بالا رفتن تورم روند رشد اقتصاد دنیا در سال جاری و سال آینده میلادی را کند خواهد کرد.
اعتراضات خیابانی در قزاقستان اگرچه در ظاهر به بهانه افزایش قیمت سوخت انجام شد، اما از زاویه دیگری می‌توان این بحران را معلول «سبقت تورم از قیمت‌گذاری» یا به تعبیری دیگر «شکست قیمت‌گذاری از تورم» دانست.
قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ و ابهامات در خصوص تقاضا در کوتاه مدت، کاهش یافت و بخشی از رشد قیمت چشمگیری که در دو روز معامله گذشته کسب کرده بود، از دست داد.
اقامت تمکن مالی در فرانسه گزینه‌ای قانونی و تضمین شده است که می‌تواند در مدت زمان کمی منجر به اخذ کارت اقامت قابل تمدید فرانسه و حوزه شنگن برای مهاجرین و اعضای خانواده شده و در نهایت به سایر امور قانونی نظیر افتتاح حساب بانکی بین المللی، خرید ملک در فرانسه و ثبت نام رایگان فرزندان در مؤسسات آموزشی این کشور منتهی شود.
ارزش لیر در ۶ هفته منتهی به اواسط دسامبر از حدود ۹ به ازای هر دلار به ۱۸.۵ سقوط کرد و سپس به ۱۰ رسید.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از تصویب اعطای وام ۹۰ میلیون دلاری به ایران در بانک جهانی برای مقابله با بیماری کرونا با وجود مخالفت آمریکا و لابی رژیم صیهونیستی خبر داد.
در نخستین روز معاملاتی سال 2022 و پس از تعطیلات کریسمس ارزش سهام اپل به 182.88 دلار رسید و باعث شد تا ارزش کل این شرکت به بالای 3 تریلیون دلار برسد.
سال ۲۰۲۱، از نظر شاخص تورم در کشورهای جهان نسبت به سال‌های اخیر متفاوت بود؛ به‌نحوی‌که کابوس ظهور اژدهای تورم دوباره فراگیر شد. در آمریکا نرخ تورم به بیشترین مقدار چهاردهه اخیر رسید. نرخ تورم اروپا نیز به بیشترین مقدار سه‌دهه اخیر رسیده است.
ارزش لیر 7٫2 درصد کاهش‌یافته و به 11.4665 ‌در برابر دلار رسیده‌است.
بحران انرژی در اروپا طی هفته جاری میلادی در حالی بدتر شد که اکثر جمعیت دو میلیون نفری جمهوری کوزوو دچار مشکلات قطع برق و خاموشی‌‌ها شدند.
کشورهای اروپایی هم اکنون درگیر یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های حوزه انرژی در تاریخ اتحادیه اروپا هستند.
ارزش لیر برای پنجمین روز پیاپی روبه‌افزایش بوده و به سطح اواسط نوامبر رسیده‌است. هر دلار آمریکا در ساعت 19:19 به وقت گرینویچ 10٫7 لیره ترکیه معامله می‌شد.