سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به برخی تصمیمات جلسات شورای عالی امنیت ملی و تاکید بر اجرای قانون اقدام راهبردی بیان کرد که سازمان خود را ملزم به اجرای قانون می‌داند و مصوبه مجلس در حال اجرا است.
سخنگوی سابق وزارت خارجه در گفتگو با پرسون مطرح کرد:

فصل جدیدی از توافقات ایران و آژانس/ مهلت سه ماهه به اعضای 1+5

نتیجه سفر دبیرکل آژانس به ایران و مذاکراتی که انجام شد این بود که ایران مصوبه مجلس شورای اسلامی را عملی خواهد کرد و پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند اما برای این‌که آن‌ها بهانه‌ای نداشته باشند و زمینه کافی برای هماهنگی‌های لازم برای لغو تحریم‌ها را فراهم کنند سه ماه به آژانس مهلت داده شد. در طی این مدت جمهوری اسلامی ایران کار نظارت را بر عهده می‌گیرد و دوربین‌ها این نظارت را انجام می‌دهند اما اطلاعات آن را در اختیار آژانس قرار نخواهیم داد.
کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با پرسون؛

ماهیت توافق ایران با آژانس توقف پروتکل الحاقی است

از این پس بازرسان آژانس این اختیار را نخواهند داشت که به صورت سر زده از سایت‌های هسته‌ای بازدید کرده و آن‌ها را بررسی کنند و تنها توافقی که با آقای گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی صورت گرفته این است که دوربین‌ها روشن و فعال باشند و به نوعی بر مسیر فعالیت‌های هسته‌ای ما که نوعی از کاهش تعهدات را نیز در ذات خود به همراه دارد، نظارت داشته باشند.
رییس سازمان انرژی اتمی در مجلس گفت: در صورتی که در شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود واکنش مناسبی نشان خواهیم داد.
رئیس فراکسیون رسانه و فضای مجازی مجلس با اشاره به درز نامه های محرمانه ایران به آژانس بین المللی اتمی گفت: شفاف سازی و استفاده از ابزار های حقوقی بین المللی برای مقابله با انتشار اخبار دروغ و تحریف آلود می تواند جلوی این روند نادرست را بگیرد.
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس خبر داد:

تشکیل تیم راستی آزمایی برای رصد توقف پروتکل الحاقی

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با اشاره به توافق دولت و آژانس و تصمیم مجلس، گفت: کمیسیون امنیت ملی در همین راستا جلسه‌ای را برگزار کرد و مقرر شد تا تیم راستی آزمایی برای نظارت بر روند اجرای کامل قانون لغو تحریم ها تشکیل شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: مجلس و دولت اختلاف‌نظر امروزشان را (در زمینه نحوه اجرای قانون راهبردی لغو تحریم ها ) حل کنند تا نشان‌دهنده دوصدایی نباشد.
پژمانفر در انتقاد صریح به توافق آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی هسته ای کشور:

دولت با همکاری آژانس اجازه خود تحریمی 3 ماهه صادر کرد

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در واکنش به توافق و بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی گفت: با این بیانیه مجوز ۳ ماه تحریم مجدد را علیه کشور خود داده‌ایم.
غریب‌آبادی در واکنش به توییت سید نظام‌الدین موسوی؛

کسی حق ندارد از مصوبه مجلس کوتاه بیاید/ تمدید یا استمهال در کار نیست

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در مذاکرات روز یکشنبه سازمان انرژی اتمی با مدیرکل آژانس حضور داشته است درباره تفاهم اخیر ایران برای مهلت سه ماهه به آژانس در راستای دسترسی های ضروری توضیح داد.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که شنبه شب برای دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی و گفت‌وگو درباره آخرین تحولات در فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی وارد تهران شد، صبح امروز با علی‌اکبر صالحی دیدار کرد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که خارج شدن از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در چارچوب برجام انجام می شود، البته طرف های برجام تا ۵ اسفند فرصت دارند تا تحریم ها را لغو کرده و به تعهداتشان عمل کنند.