مهمترین اخبار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش مالیات در بودجه ۱۴۰۰، گفت: باید گروه‌هایی که از تمکن مالی بالایی برخوردارند مالیات بیشتری پرداخت کنند؛ در این راستا دولت باید وضع مالیات بر خودرو و خانه‌های لوکس را مدنظر قرار دهد.

وزیر اقتصاد تاکید کرد:

لزوم شفافیت در سیستم گزارشگری مالی

وزیر اقتصاد با انتشار پیامی، ضمن تبریک فرار رسیدن روز حسابدار به فعالان این عرصه، بر تقویت سیستم‌های الکترونیکی حسابداری و بهره گیری از حسابرسی الکترونیکی و هوشمند به منظور ارائه اطلاعات مناسب و کاهش عدم اطمینان در بازار سرمایه تاکید کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی و مالی در گفتگو با پرسون:

حرکت بر محور مالیات، یک آرمان ملی است

این‌که مالیات جایگزین درآمدهای واقعی شود و درآمد حاصل از فروش نفت، گاز، مواد اولیه و منابع را کناز بگذاریم یک آرمان ملی است ولی برنامه‌های مالیات، بلندمدت و میان مدت  هستند .برای رسیدن به نقطه موفقیت و سکوی پرتاب مالیات نیاز است که بسیاری از معافیت‌های مالیاتی کشور بازنگری شوند، البته این بازنگری‌ به قانون مجلس، اراده ملی و هماهنگی داخلی نیاز دارد که می‌تواند در یک برنامه پنج ساله شکل بگیرد.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: به طور متوسط فرار مالیاتی در جهان حدود ۱۵ درصد است اما فرار مالیاتی در ایران بسیار بیشتر و بین ۲۵ تا ۳۰ درصد برآورد شده که براساس برآوردهای ریالی می‌توان گفت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی در ایران وجود دارد.
طرح دوفوریتی جهش تولید و تامین مسکن، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰، قرائت گزارش وضعیت مطالبات قرارگاه خاتم‌الانبیا و گزارش مشکلات تامین ارز و توزیع نهاده‌های دامی ‌مهمترین دستور کارهای مجلس در هفته آتی است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

جریمه‌ شرکت‌های دانش بنیان خوش حساب بخشیده می‌شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در تشریح مصوبات این کمیسیون، گفت: شرکت‌های دانش بنیان خوش حساب از بخشودگی جریمه‌های قانون تأمین اجتماعی برخوردار می‌شوند.
رئیس جمهور گفت: دلیلی برای محدودیت در تامین کالاهای ضروری و دارو وجود ندارد. دستگاه‏های ذیربط در تامین کالا و دارو موظف و مکلف هستند با تلاش مضاعف، دسترسی مردم به این کالاها را فراهم کنند.
سخنگوی کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی از تعیین تکلیف نحوه پرداخت مالیات واحدهای تولیدی، صنفی و خدماتی در مناطق آزاد تجاری - صنعتی در این کمیسیون خبر داد.
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط فعلی بازار نسبت به عملکرد دولت در بحث ساماندهی خانه های خالی اطمینان ندارد اما قطعا وقتی بازار با اجرای مصوبه جدید مجلس مطمئن شود که دولت برای اخذ مالیات از خانه های خالی مصمم است، شرایط تغییر خواهد کرد.
مقایسه درآمدهای مالیاتی ایران و کشور ترکیه نشان می‌دهد که در دوران پس از شیوع بیماری کرونا درآمدهای مالیاتی ترکیه روند نزولی را طی کرده و این درحالی است که برخلاف انتظار در ایران درآمدهای مالیاتی دولت روند صعودی را در پیش گرفته است.