مهمترین اخبار

یک کارشناس مالیاتی گفت: اعمال تعدیل تورمی برای محاسبه عایدی سرمایه، با افزایش پیچیدگی موجب سردرگمی فعالان اقتصادی و مسئولان خواهد شد. علاوه بر این، زمینه ایجاد فساد و انجام اشتباهات سهوی و عمدی در محاسبه عایدی را ایجاد خواهد کرد که کارآیی این پایه مالیاتی را با چالش مواجه می‌کند.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه شامل ۹۵ درصد مردم نمی‌شود گفت: این مالیات شامل گروه اندکی است که براساس فعالیت‌های سوداگرانه اقتصادی، عایدی دارند.
پنج ایراد کارشناسی به مالیات بر عایدی سرمایه؛

تنبیه مالیاتی برای مردمی که مقصر گرانی نیستند اعمال نشود

یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه دارای حداقل پنج ایراد است که از مهمترین آنها تفکیک نشدن خریداران واقعی از دلالان، احتمال ایجاد فضای پنهانکاری و همچنین عدم لحاظ تورم معمول اقتصاد ایران است؛ به نظرم باید این برنامه در قالب لایحه از طرف دولت ارایه و در مجلس چکش‌کاری شود.
بر اساس طرح مالیات بر عایدی سرمایه، کسانی که اقدام به خرید طلا، مسکن، ارز و خودرو کرده و ازمحل افزایش قیمت این موارد قصد فروش و کسب درآمد داشته باشند؛ باید بخشی از سود را به عنوان مالیات پرداخته کنند.
رئیس سازمان مالیاتی کشور با اشاره به اینکه، مالیات بر خانه‌های خالی عملا از مرداد ماه وصول خواهد شد، گفت: زیرساخت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی تا پایان سال تکمیل خواهد شد.
درحالی کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس تصویب شده که در آن برای محاسبه عایدی سرمایه کسر میزان تورم لحاظ نشده است و ایراداتی به آن وارد می‌شود که نه تنها آن را از عدالت محوری دور می‌کند، بلکه مردم را نیز تحت فشار قرار می‌دهد.
در حالی مسئولان وزارت راه وعده اتمام مسکن مهر را تا پایان دولت روحانی می‌دهند که موضوع مالیات واحدهای باقیمانده این طرح در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
کاکایی در گفت‌و‌گو با پرسون؛

طرح اخذ مالیات از خودروهای لوکس غیرعقلانی است

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: مالیات از خودورهای بالای یک میلیارد تومان نهایت زورگویی و بر مردم تحمیل می‌شود. این طرح قابل کنترل و اجرا است، زیرا خودرو تنها کالایی است که قابل پنهان کردن نیست. اما غیر اصولی و باعث ایجاد تنش می‌شود.
منطقه آزاد تجاری محدوده حراست‌شده بندری و غیربندری است که از شمول برخی از مقررات جاری کشور خارج است، این مناطق با بهره‌گیری از مزایایی مانند معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نبود تشریفات دست‌وپاگیر ارزی و اداری، تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور کمک می‌کنند.
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در انتقادی از دولت گفت: با وجود آنکه دریافت مالیات از خانه‌ها، باغ‌ - ویلاها و خودروهای لوکس در سند بودجه ۱۴۰۰ آمده است، دولت هیچ اقدامی برای دریافت مالیات از این قشر نکرده است. با پول حاصل از آن می‌شود هزاران وام مسکن و ازدواج داد.
نظری در گفت‌و‌گو با پرسون پاسخ داد؛

علت حذف معافیت بر مالیات ارزش افزوده در مناطق آزاد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: حذف معافیت بر مالیات ارزش افزوده در مناطق آزاد مشکل و ضرری بر تولید و صادرات ندارد؛ زیرا آخرین مصرف کننده زنجیره این هزینه را می‌پردازد.
مرحبا در گفت‌و‌گو با پرسون؛

مالیات گزینه مناسب جایگزین درآمدهای نفتی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید با جلوگیری از فرار مالیاتی، روش‌های نوین وصول مالیاتی را در کشور به کار گیریم. ضمن این که منابع مالیاتی جدید شناسایی و قوانین نیز باید اصلاح شود.
تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت حداکثر (۱۰۵) قطعه سکه اقدام نموده اند، مشمول مالیات مقطوع شدند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر گفت: ۱۳۰ میلیارد تومان اوراق تسویه نوع اول (بدهی مالیاتی) و دوم (بدهی بانکی) در سال ۹۹ در این استان صادر و جذب شد که این رقم نسبت به سال ۹۸ رشد بیش از ۴.۶ برابری داشته است.