اصفهان

پیام سید رضا مرتضوی استاندار اصفهان به مناسبت ۲۳ دی ماه سالروز تاسیس ذوب آهن اصفهان:

ذوب آهن کانون ارزنده خودباوری و بومی سازی در ۵۰ سال معاصر است

بی‌تردید در صنعت بین المللی صنعت ذوب آهن همواره یکی از صنایع تخصصی و مادر بوده و این مجموعه ، به عنوان کانون ارزنده خودباوری و توانمندسازی بومی در طول ۵۰ سال معاصر به خصوص پس از انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی و در طول دوران دفاع مقدس و پس از آن در دوران های مختلف به گونه ای جهادی و تحسین برانگیز در راستای ایجاد تحولات ساختاری و عملیاتی با رویکردی مدیریتی بر مبنای آینده محوری در راستای بومی سازی این صنعت بنیادین نقشی بی بدیل ایفاد نموده و می نماید.
معاونت مطالعات زیر بنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی بحران آب با عنوان عبور از بحران، ایجاد پایداری و بهبود شرایط با کاهش مصارف آب و افزایش بهره وری با تأکید بر حوضه آبریز زاینده رود پرداخته است.
آنچه که در روزهای اخیر در اصفهان رخ داد، خطری است که از سال‌ها قبل کارشناسان و رئیس وقت سازمان حفاظت از محیط زیست، درباره آن هشدار می‌دادند. موضوعی که دو طرف (برخی از مسئولان و رسانه‌های بیرونی)، در آتش این اعتراضات مدنی می‌دمند و همدیگر را مقصر درگیری‌های چند روز گذشته در استان اصفهان می‌دانند. البته قرار نبود «خشونت» چاشنی مسالمت آمیزترین اعتراض برای مایع حیات باشد؛ قرار نبود چاشنی تسویه‌ حساب‌های سیاسی، طاقت مردم و کشاورزانی که از خشک شدن زاینده رود سال‌هاست که سکوت کرده‌اند، طاق کند.
کمتر از سه ماه داز روی کار آمدن دولت می گذرد که بحران آب به مرکز کشور یعنی از صنعتی ترین شهرهای کشور اصفهان کشیده شد که بیش از دو هفته است کشاورزان بی آب در بستر زاینده رود با اعتراضات گسترده و تجمعات مردمی از نبود آب می نالند.
در حاشیه بحران آب در کشور و خشکرودی زاینده رود؛

همه ما یک ملتیم

خشکی زاینده رود تخریب زیست محیطی فراوانی دارد و علاوه بر فرونشست زمین در بسیاری از مناطق و خطر از بین رفتن آثار باستانی جهانی این شهر، خطر خشکی باتلاق گاوخونی و انتشار ریزگردهای سمی آن تا شعاع یک هزار کیلومتر وجود دارد، بنابراین خشکی زاینده رود مسئله ای ملی است و فقط اهالی اصفهان ضرر نمی کنند بلکه همه کشور صدمه و ضرر می بینند.
رئیس جامعه هتلداران استان اصفهان گفت: نگاه سیستم دولت و مجلس به گردشگری باید تغییر کند. این تغییر تفکر بسیاری از مشکلات صنعت گردشگری را حل خواهد کرد. در اصفهان صنعت و کشاورزی به مشکل خورده، تنها چیزی که می‌تواند این استان را نجات دهد، گردشگری است.
خیمه‌ای بزرگ افراشته در کنار پل خواجو و بادی که گرد از زمین بلند می‌کند با جمعیتی از کشاورزانی که می‌گویند آب بر آنها بسته شده و دور خیمه حلقه زده‌اند و نیروهای انتظامی که گرد کشاورزان حلقه زده‌اند؛ ترکیبی بدیع که به نظر می‌رسد برای روایتی مدرن از وقایع دینی طراحی شده‌ تا آن‌طور که خود کشاورزان معترض می‌گویند، مظلومیت‌شان را به تصویر بکشد
سید محمدعلی میرباقری

تبر خشکسالی بر پیکر زاینده رود

نگرانی مردم در رابطه با جاری نشدن آب در زاینده رود اصفهان را اینگونه توصیف می کنیم:
هر که آمد، در کنار زنده رود
گریه ها بر سرنوشتش کرد و رفت
هموطن دیگر نگو نصف ِجهانست،
اصفهان چون دگر زاینده رودی در کنارش نیست نیست
سید محمدعلی میرباقری

آغاز اولین باران پاییزی در اصفهان

در این گزارش تصویری چشم شما را به گذر فرهنگی چهارباغ عباسی و آغاز اولین بارش باران پاییزی در اصفهان و خوشحالی شهر، مسئولین و مردم خیره می کنیم.
سید محمدعلی میرباقری

همایش روز جودو در اصفهان

همایش بزرگ روز جودو همزمان با روز جهانی جودو در میدان نقش‌ جهان اصفهان برگزار شد
نماینده اصفهان با اشاره به تداوم روند تحقیق و تفحص از عملکرد مجموعه فولاد مبارکه گفت: برخی نمایندگان مجلس و بعضی از مسئولان دولتی دوره‌های پیش اسنادی به دست آمده که در برخی مسائل مالی ذینفع بوده‌اند.
جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان از کشف ۱۴ هزار لیتر روغن صنعتی و روغن موتورهای بنزینی در انباری در توابع شهرستان خمینی‌شهر خبر داد و گفت: ارزش این روغن‌های احتکاری مکشوفه بنا بر اعلام کارشناسان مربوطه بالغ بر 13 میلیارد ریال است.
ورزنه شهری با قدمت تاریخی است که در جنوب غربی شهرستان نائین، در شرق استان اصفهان و خط مرزی استان یزد قرار دارد.
شهری با اصالت که به شن‎زار، سازه‏‌های خاکی و خشتی و اصالت پوشش زنانش مشهور است. «ورزنه» را بیشتر با رنگ چادر زنانش می‎شناسد؛ شهری که زنانش سنت های هزارساله‎شان را فراموش نکرده‌‏اند، آن را از مادران‎شان به ارث برده‌‏اند و هنوز با چادرهای سفید در دل این شهر در رفت و آمد هستند.
در جای جای این شهر می‌‏توان این «فرشتگان سپیدپوش» را دید.
هنوز می‏‌شود در ورزنه بقایای آتشکده‎های زرتشتی را دید و احتمالا رسم سپیدپوشی زرتشتی با گرویدن اجداد مردمان این شهر به دین اسلام با این شکل از حجاب پیوند خورده و زنان شهر، سپیدجامگی را از آن روزگار به یادگار دارند. البته این شهر، شهر مزارع پنبه هم هست و برخی می‏‌گویند شاید فراوانی پنبه یا گرمی هوای منطقه کویر، زنان ورزنه‏‌ای را سپیدپوش کرده است؛ رسمی که البته روز به روز در حال کمرنگ شدن است.
آخرین پلی که روی زاینده‌رود ساخته شده در همین شهر است؛ پلی که سابقه ساختش به دوران صفوی می‏رسد
آری این شهر جایی است که زاینده‌رود آخرین قطره هایش را بر بستر کویر می‎ریزد .....
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بر اساس واکسیناسیون صورت گرفته تاکنون حدود 60 درصد سنین 12 سال به بالا دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند، ابراز داشت: از تمامی واجدان شرایط در منطقه کاشان که تاکنون واکسن کرونا را دریافت نکردند تقاضا داریم با مراجعه به مراکز تجمیعی واکسن کرونا نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.
فرمانده انتظامی استان اصفهان از دستگیری 3 نفر از کارمندان یک مؤسسه قرض‌الحسنه که سبب اخلال در نظام اقتصادی کشور شده بودند، خبر داد و گفت: افراد مذکور بدون هماهنگی با اعضای هیئت‌مدیره بالغ بر یک‌هزار و 500 میلیارد ریال را به‌صورت غیرمجاز از منابع مالی مؤسسه خارج و این مبالغ را صرف خرید ملک، خودرو و سرمایه‌گذاری در بورس و بانک‌ها کردند.
رئیس دادگستری اصفهان گفت: متهم پرونده تیراندازی در اصفهان به سرعت بازداشت و در تحقیقات صورت گرفته اعتیاد این فرد به مواد مخدر صنعتی تأیید شد.