مهمترین اخبار

عزیز بابانژاد

آبشار وارک لرستان

آبشار وارک در غرب گردنه نوژیان قرار دارد و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد حدود ۶۰ کیلومتر است. مسیر این آبشار از فاصله دوازده کیلومتر مانده به آبشار نوژیان از طرف خرم‌آباد از مسیر آبشار نوژیان جدا می‌شود.سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است و پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو می‌ریزد و آبشار دوم را به وجود می‌آورد.آبشار وارک از جاذبه های زیبای گردشگری لرستان است.
مهرگرد روستایی در شمال سمیرم با ۳۰۰ خانوار و حدود ۱۰۵۰ نفر جمعیت است که از نظر صنایع دستی در رشته نساجی سنتی و بافته‌های داری در سطح ملی، شناخته شده است. بافته‌های داری، بافته‌هایی هستند که از دار‌های عمودی یا افقی برای تولیداتی از جمله قالی، گبه، گلیم، زیلو، ورنی و شیرکی استفاده می‌شود و رنگ نخ‌های آن طبیعی و طرح‌های آن‌ها برگرفته از طبیعت و فرهنگ منطقه است. در این روستا ۲۰۰ بافنده در ۶۰ کارگاه در حال بافت هستند. با توجه به ظرفیت‌های دیگر این روستا از جمله طبیعت بکر و قرار داشتن در مسیر ییلاق و قشلاق ایل قشقایی، زمینه‌های مساعدی برای توسعه گردشگری و صنایع دستی این خطه وجود دارد. پنج اثراز هنرمندان روستای مهرگرد به ثبت ملی رسیده که باعث شده این روستا به عنوان روستای ملی بافته‌های داری در کشور انتخاب شود.
فروغ طاهرخانی

جشنواره آدم برفی

جشنواره ساخت آدم برفی با هدف ترویج نشاط و شادی در ایستگاه هفت تله‌کابین توچال برگزار شد.
منطقه سیلوانا به عنوان یکی از ۱۹ منطقه جهان که دارای اکسیژن خالص است به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری استان آذربایجان‌غربی و ایران شناخته شده است. وجود چشمه‌ها و دریاچه‌هایی که از آب شدن طبیعی برف ارتفاعات به‌وجود می‌آیند منطقه‌ای بکر و بسیار زیبا به وجود آورده است.
آیین افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی با حضور دکتر حناچی شهردار تهران و اعضای شورای شهر در شهر ری، جنب برج طغرل برگزار شد.
به مناسبت روز جهانی نجوم تصاویر زیبایی از آسمان شب و کهکشان راه شیری تقدیم نگاه علاقمندان به عکاسی شب و دنیای بی انتهای ستارگان می‌شود.
بیا و قصه تازه صلح را بخوان برای همکلاسی های زنده ماندهآیین همدردی با شهدای دانش آموز افغانستان توسط فصلنامه فرهنگ آفرینان ، انتشارات فرازان هنر و دبیرخانه دائمی جشنواره آرزوهای رنگی با حضور کودکان افغانستانی در ایران برگزار گردید .در این مراسم کودکان افغانستانی با روشن کردن شمع ، یاد دوستان شهید خود را گرامی داشتند . همچنین در این آیین هدایایی به رسم پیوند فرهنگی کودکان ایران و افغانستان به دانش آموزان افغانی اهدا گردید.قرار است یادمان ۸۵ دانش آموز شهید افغانستان توسط دبیرخانه جشنواره آرزوهای رنگی تاسیس شود .دکتر مژده افشار رئیس دبیرخانه جشنواره آرزوهای رنگی گفت :دنیای امروز برای پیشرفت و توسعه فقط به زبان صلح نیاز دارد و ما می خواهیم به رسم سنت همیشگی مبلغ آرزوهای رنگی صلح در جهان باشیم .وی افزود :به زودی کتاب دل نوشته های کودکان جهان با موضوع شهادت ۸۵ دانش آموز شهید افغانستانی و شهدا دانش آموز ایرانی به زبان فارسی ، انگلیسی و عربی توسط انتشارات فرازان هنر منتشر خواهد شد.علاقمندان می توانند آثار خود را به نشانیfarazanhonar @ارسال نمایند .دکتر مژده افشار در پایان گفت ایران و افغانستان از تاریخ و تمدن و زبان مشترک برخوردار بوده و می توانند پیام آور صلح و مهربانی برای جهانیان باشند .
چل گاو یا چاله گاو دشتی پر از چشمه و مرغزار و گیاهان کوهستانی منطقه است که در بین دو خط الراس رشته کوه دالانکوه قرار دارد که مکان گردشگری چل گاو همه ساله در فصل بهار پذیرای جمع کثیر کوهنوردان و گردشگران است. مسیر دسترسی به این دشت از روستای انالوجه واقع در ضلع جنوبی این کوه می باشد.که با یک کوهپیمایی تقریبا دو ساعته از دره ای که از شرق به غرب امتداد دارد، در ابتدا دارای شیب ملایمی است ولی در انتهای مسیر شیب نسبتا تندی می شود و در نهایت به دشت چال گاو میرسد.
این مراسم با شکوه که از صبح روز جمعه با حضور انبوهی از شهروندان روسیه با رعایت پروتکل های بهداشتی با برپایی نمایشگاه عکس شروع شد، و پس از اقامه نماز جمعه همچنان ادامه داشت و ضیافت افطاری و توزیع اقلام فرهنگی بین حاضرین پایان بخش این مراسم بود. دبیر انجمن دانشجویان ایرانی مسکو در سخنرانی روز قدس مسجد سرچشمه این شهر ضمن تقدیر از انار رمضانوف،امام و مفتی مسجد، که از اعضای اصلی شورای مفیان مسکو می‌باشد افزود جوانان ایرانی در مسکو در قالب انجمنی فعال و پر انرژی ضمن گرامیداشتن مناسبت های ملی و مذهبی به عنوان تنها تشکل دانشجویی رسمی ایرانی حاضر در روسیه روز جهانی قدس را نیز از خاطر نبرده و از مدتها قبل در تدارک برنامه امروز بودند که جا دارد بدینوسیله از تمامی اعضای فعال انجمن تقدیر و تشکر به عمل آید. علی حیدری صدیق در ادامه با اشاره به آیه « أَلَیسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ...؟!» و گرامیداشت یاد شهیدان عزیزمان و اشاره به اصل رجعت افزود: وعده خدا حق است و صبح و سحر آزادی قدس عزیز و فرج نزدیک خواهد بود، در وقت افطار و روز جمعه از زمان های بسیار مناسب برای دعاست از عموم مسلمین حاضر در مسجد به ویژه جوانان میخواهم دعا کنید ان شا الله به زودی تمامی مسلمانان جهان نماز جمعه ای با امامت منجی عالم بشریت در قدس آزاد، این اولین قبله مسلمانان جهان، اقامه نمایند.انار رمضانوف، از طرف جامعه مفتیان فدراسیون روسیه با اهدای لوح یادبود از دبیر انجمن دانشجویان کشورمان در مسکو تقدیر نمود و جوانان فعال این انجمن را از مستعد ترین ایرانیان حاضر در فدراسیون روسیه که او تا بدین روز دیده خطاب کرد.این مراسم با صرف افطار و اقامه نماز مغرب و عشا توزیع اقلام فرهنگی به پایان رسید.
تقوی‌نیا؛ کارشناس مسائل غرب آسیا به تحلیل و نقد موضع‌گیری اخیر محمدجواد ظریف؛ وزیر خارجه جمهوری‌ اسلامی ایران پرداخت.
رضا کامران سامانی

کتلبندون؛ آیین ایل بختیاری

کتل آیینی است که به هنگام مرگ بزرگان و سلحشوران بختیاری با یک مراسم خاص همراه با ساز چپی برگزار می‌شود. این آیین بیانگر ارزش‌های اجتماعی، رشادت‌ها و سلحشوری‌های فرد درگذشته است.در این مراسم اسب بی سوار را با پارچه‌های رنگی بسته و بر گرده‌ی هر اسب دو قبضه اسلحه‌ی شکاری و بر روی زین برگ اسب وسایل جنگ را آویزان می‌نمایند. اسب را توسط چند مرد مسلح، گرد کوشک یا سنگ چین مکعب شکلی که از قبل ساخته اند و به آن مافه می‌گویند، می‌گردانند. این مراسم همراه با نواختن ساز چپی و آواز گا گریو که همان مرثیه سرای می‌باشد اجرا می‌گردد. برای هرکس در هر سن و گروه اجتماعی، اشعار خاصی خوانده می‌شود.
به گزارش پرسون، صبح امروز یازدهمین طرح ظفر پلیس مبارزه با موادمخدر پایتخت با حضور سردار حسین رحیمی "رئیس پلیس پایتخت " و سرهنگ عبدالوهاب حسنوند " رئیس مبارزه با موادمخدر" در ستاد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ به مرحله اجرا درآمد.گفتنی است در این مرحله از طرح بیش از ۱۲۰۰ کیلو گرم مواد مخدر کشف شد.گزارش از ساراپیرانه
گلاب‌گیری از جاذبه‌های گردشگری شهرستان کاشان و استان اصفهان است. همه ساله در فصل بهار گل‌های محمدی چیده و تبدیل به گلاب می‌شوند عکس‌های این رویداد جذاب را از پایگاه‌های خبری جمع کردیم و پیش روی شما گذاشتیم
فرزانه چخماق ساز

فصل جذاب گل و گلاب

اردیبهشت در استان فارس موسم شکفتن گل و گلابگیری است. شهرستان میمند در ۱۲۰ کیلومتری شیراز در این ماه سرشار از عطر گل محمدی می شود. از ۱۵۰۰ هکتار گلزار گل سالانه ۵ هزار تن گل برداشت می‌شود که به شهر‌های مختلف کشور از جمله کاشان برای گلابگیری ارسال می‌شود. گلاب را می‌توان جزئی از میراث معنوی و فرهنگی مردمان ایران زمین به حساب آورد.
گیوه نوعی پاپوش سنتی ایرانی است که بخش رویه آن با الیاف پنبه ای بافته می شود و زیره آن نیز از چرم است که بیشتر در فصول گرم و خنک مصرف داشته است. در حال حاضر تنها در برخی از شهرستان‌ها و روستاها از آن استفاده می‌شود. به‌دلیل استفاده از نخ و بافتی پارچه‌ای، پا در آن عرق نمی‌کند .گیوه سنجان بعنوان یکی از صنایع دستی برتر استان مرکزی شناخته می شود و در حال حاضر این محصول طرفدارن خاص خودش را دارد محصولی کاملا ایرانی با قدمت واصالت بالا که در سنجان اراک تولید می شود .گیوه آجیده ازجمله گیوه های سنتی است که در شهر سنجان در حومه اراک تولیدشده و از کیفیت خوبی برخوردار است قابل ذکر است که این مدل گیوه چپ و راست ندارد در هر دوپا میشود پوشید.این گیوه در نوع خود از بهترین گیوها می باشد و از مواد مرغوبی تشکیل می شود.مواد مورداستفاده شامل : نخ یا پرک-park ،چرم نازک سنتی ( برای پشت پا)، چرم ضـخیم سـنتی ( بـرای زیر پا)، چرم صنعتی (برای آستر پشت پاشنه)، نوار-nouar ) برای چسباندن به دور گیوه )، سریش و نوار آستر هستند.استفاده از نخ پنبه ابی در این نوع گیوه باعث معروفیت آن شده و ویژگی خاصی به آن بخشیده است به نوعی که پا در آن عرق نمی کند. همچنین این گیوه دارای بند چرمی در قسمت انتهایی خود است که پوشیدن آن را ساده تر می کند و دیگر نیازی به پاشنه کش نخواهید داشت. همچنین گیوه‌های تخت آجیده، که کف تخت آن با نخ آج خورده است ازاستحکام زیادی و دوام بالایی برخوردارند.بافت رویه گیوه به دست خانم ها مسن انجام میشودکه به آن در زبان محلی جوراب گفته میشود و توسط آقایان مسن زیره کفش به رویه وصل میشود و در آخر نام گیوه به خود میگیرد. در حال حاضر تعداد خانم ها و آقایانی که این کار را انجام می دهند در شهر سنجان بسیار کم است و جوان استقبالی نشان نمیدهند و آرام آرام این شغل در این منطقه به دست فراموشی سپرده می شود.
در طرح رعد ۴۳ پلیس پیشگیری پایتخت ۸۶۴ سارق و مالخر دستگیر شدند.