بورس

سرخط مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری مربوط به بازار سرمایه را در سرویس بورس پرسون دنبال کنید.

علیخانی افزود: با توجه به اینکه، مرجع تأیید صلاحیت مدیران تشکل‌های خود انتظام، سازمان بورس است، دلیلی بر انجام مکاتبه به نحو اخیر نبود که متأسفانه، نحوه مکاتبه با یکی از کانون‌ها، منجر به انتشار آرای صادره در رسانه‌ها و بعضاً توأم با تحریف همراه شده و این امر منجر به تضییع حقوق و حیثیت اعضای هیأت مدیره وقت شرکت بورس شده است.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب نشینی 1253 واحد همراه شد.
بازارهای مالی که از قبل نگران چشم‌انداز افزایش شدید نرخ بهره ایالات‌متحده، افزایش تورم جهانی و جنگ اوکراین بودند، این هفته به دلیل ترس از کندی رشد اقتصادی در چین متلاطم شدند.
در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس با ۱۵ هزار و ۵۲۶ واحد صعود تا رقم یک میلیون و ۵۲۲ هزار واحد افزایش یافت.
روند معاملات امروز بورس تهران پس از یک رفت و برگشت کوتاه در معاملات همسو با تحریک تقاضا از سوی بازارگردان های حقوقی در برخی سهم‌های شاخص ساز بر روی روند مثبت قرار گرفت.
بررسی آماری روند معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد که این بازار در یک ماه فروردین‌ بازدهی ۱۲ درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود ثبت کرد.
پس از عملکرد مناسب بازار سهام در فروردین، معاملات بورس در نخستین روز کاری اردیبهشت‌ماه با واگرایی دو نماگر اصلی پایان یافت. جایی که به واسطه افت قیمت‌ در بازار کامودیتی‌ها، سهام گروه‌های بزرگ با افت قیمت مواجه شدند و شاخص کل بورس تهران را پایین کشیدند. در مقابل جذابیت برخی سهام زیرمجموعه خودرویی سبب شد تا نماگر هموزن با رشد همراه شود. در این میان رئیس سازمان بورس ضمن اعلام ۱۰ برنامه برای بهبود شرایط بازار سرمایه، وضعیت بورس در سال جاری را مطلوب ارزیابی کرد.
یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی وضعیت این بازار اظهار کرد: انتظار میرود بازار سرمایه در مدار یک سود معقول باشد.
یکی از مشکلات که مانع از واریز سود سهام شده این است که برخی از سهامداران ویژه افرادی که اطلاعات آنها از سوی سازمان خصوصی ثبت شده، سجامی نشده‌اند در حالی که‌ مهم‌ترین شرط دریافت سود احراز هویت از طریق سجام بوده‌ است و در صورتی که افرادی که اطلاعات آنها را سازمان خصوصی ارایه داده نسبت به اصلاح شماره شبا و به روز رسانی اطلاعات خود اقدام کنند، می‌توانند سود سال های گذشته را بگیرند .
مشاور رئیس سازمان بورس اعلام کرد؛

تشکیل بورس بین‌الملل به عنوان پنجمین بورس کشور

بیژنی اظهار کرد: به دلیل ملی بودن پروژه بورس بین‌الملل از تمام ارکان بازار سرمایه در چهارچوب تیمی که تشکیل شده، برای تکمیل فرآیند مذاکرات با سهامداران بالقوه خارجی و مباحثی که منجر به نهایی شدن اعطای مجوز به بورس بین‌الملل خواهد شد، استفاده شده است.
می توان گفت که در آغاز سال 1401، بازار سهام در صدر جدول بازدهی بازارهای دارایی قرار گرفته است.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 7 هزار و 488 واحد به رقم یک میلیون و 504 هزار و 731 واحد رسید.
معاملات اموال غیرمنقول در بورس‌کالای ایران، از سال ۱۳۹۹ در بازار فرعی املاک و مستغلات کلید خورد و می‌‌‌توان گفت، عرضه مسکن در بورس‌کالا اتفاق مثبتی است که تمامی فعالان بازار، اعم از حقیقی و حقوقی، می‌‌‌توانند در این بازار، اموال غیرمنقول خود را پذیرش و عرضه کنند. این بستر معاملاتی برای نهادهای دولتی و غیردولتی، تشکل‌ها (انجمن‌‌‌ها، اتحادیه‌‌‌ها و...) و انبوه‌سازان مستغلات بسیار جذاب است؛ زیرا اگر عرضه و تقاضا به مقدار کافی و متناسب در بازار انجام شود، مکانیزم کشف قیمت می‌‌‌تواند به‌صورت صحیح صورت‌پذیرد.
چند سالی است که بورس‌کالا به دنبال حضور فعالانه در حوزه معاملات مسکن در بازار فرعی خود است و در این راه، هر بار اقدامات جدیدی انجام می‌دهد. آخرین اقدام از این دست که به ایجاد موج جدید تحلیل‌‌‌ها و اظهارنظرها در مورد موفقیت یا عدم‌موفقیت این اقدام به صورت خاص و بسترسازی معاملات مسکن و ساختمان در بورس‌کالا به صورت عام منجر شده، بحث امکان عرضه املاک از سوی اشخاص حقیقی است. البته، چه در این مورد و چه در مورد عرضه از سوی اشخاص حقوقی، ‌سازوکار یکسان است و پس از طی یک فرآیند، زمینه برگزاری حراج و عرضه در محیطی به‌اصطلاح شفاف فراهم می‌شود. از همین رو به‌اختصار، چند نکته در همین زمینه بیان می‌شود.
پیرو پیگیری‌های انجام شده از سوی مجلس شورای اسلامی و با موافقت آقای رییسی رییس جمهور موضوع تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت به نتیجه رسید.

در هفته اخیر در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی نسبت به روزهای دیگر داشت.