سوالات اساسی و مهم برای شناخت همسر

برای یک ازدواج موفق و ماندگار باید یک سری سوالات مهم را از همسر آینده تان برای شناخت بیشتر بپرسید تا بهتر برای انتخاب همسر تصمیم بگیرید.
تصویر سوالات اساسی و مهم برای شناخت همسر

به گزارش سایت خبری پرسون، ازدواج و انتخاب همسر یکی از مهم ترین تصمیم گیری های زندگی هر جوانی است. انتخاب همسر و موفقیت یا عدم انتخاب درست آن در سرنوشت جوانان تاثیر گذار است و زندگی آینده ، سلامت جسمی و روحی ، ارتباطات اجتماعی و... به این انتخاب وابسته است.

همانطور که شنیده اید زن و مرد برای یکدیگر مانند تکیه گاه می مانند و هر دو در موفقیت دیگری سهم زیادی دارند تا جایی که می گویند پشت هر مرد موفق ، زنی آگاه و دلسوز است و یا بالعکس.

اگر در شرف ازدواج هستید بدون فکر عمل نکنید و فقط به ظاهر توجه نکنید بلکه قبل از تصمیم به ازدواج سعی کنید فرد انتخابی خود را بسنجید و شناخت درستی از او به دست آورید تا بتوانید زندگی مشترک پایداری را تشکیل دهید.

پرسیدن سوالات اساسی و لازم در خواستگاری می تواند به شما کمک کند تا به شناخت بهتر طرف مقابل خودتان بپردازید و در نتیجه انتخاب بهتری را داشته باشید. در این بخش با ما همراه شوید تا بدانید در زمان رفتن به خواستگاری باید چه سوالاتی بپرسید تا در انتخاب همسر برای خودتان به نتیجه برسید.

سوالات خود را بنویسید

اگر در آستانه ازدواج هستید با خود بیاندیشید باید هنگام خواستگاری چه سوالاتی از طرف مقابلم بپرسم تا به شناخت بیشتری دست یابم. فرقی نمی کند دختر هستید یا پسر، به این مساله فکر کنید که چه انتظاری را از همسر آینده تان دارید و همسر آینده شما باید چه ویژگی هایی را داشته باشد.

پس از فکر کردن و اندیشیدن در این باره حتما خواهید دانست چه سوالاتی از همسر خود بپرسید تا بتوانید به شناخت بیشتر دست یابید. این سوالات را بنویسید تا در زمان خواستگاری سر در گم نشوید و راحت تر بتوانید فرد مقابل خود را بشناسید.

نوشتن سوالات خواستگاری

سوالات اساسی در خواستگاری

اطلاعات شخصی :

دختر و پسر در ابتدای صحبت بهتر است به معرفی خود بپردازند و اطلاعاتی درباره خود به فرد مقابل ارائه دهند مثلا نام و نام خانوادگی کامل، دین و مذهب، نام مستعار، محله زندگی، تعداد خواهر و برادران، نوع تحصیلات و شغلشان، وضعیت نظام وظیفه، مشخصات پدر و مادرها را بیان کنند. اگر خواستگار شما تنها به بیوگرافی کوتاهی اکتفا کرد، سوالات دیگر در زمینه اطلاعات شخصی را خودتان از او بپرسید.

اطلاعات خانوادگی :

خانواده طرف مقابل در ازدواج بسیار اهمیت دارد بنابراین شاید بگویید من که نمی خواهم با خانواده او زندگی کنم اما تاثیری که خانواده بر زندگی زناشویی شما می گذارد بسیار بیشتر از آنچه است که تصور می کنید . پس نقش خانواده را کمرنگ ندانید و حتما درباره خانواده طرف مقابل در خواستگاری از او سوالاتی بپرسید.

 1. از نظر اجتماعی، خانواده شما چه ایده هایی دارند؟
 2. سطح فرهنگی و طرز تفکر خانواده تان چگونه است؟
 3. آیا خانواده شما مذهبی هستند؟
 4. آیا خانواده شما سنتی هستند یا متجدد و یا معمولی؟
 5. خانواده شما شاد هستند یا ساکت و آرام؟
 6. خانواده شما مرد سالار است یا زن سالار یا شایسته سالار؟
 7. نظر خانواده تان درباره حجاب چیست؟

سوالات شناخت همسر

اطلاعات اجتماعی:

لازم است برای شناخت بیشتر زمان خواستگاری سوالات مربوط به مسایل اجتماعی مانند رشته تحصیلی، شغل و جایگاه اجتماعی، رفت و آمد با دوستان، آشنایان و بستگان، ارتباط با نامحرم ها، شرایط شغلی و... را بپرسید تا پی ببرید شخص مورد نظرتان در روابط اجتماعی چگونه عمل می کند.

 1. تحصیلات شما چقدر است؟
 2. قصد ادامه تحصیل دارید یا خیر؟
 3. در طول سال چند کتاب غیر درسی مطالعه میکنید؟
 4. مطالعات شما در چه زمینه هایی بوده است؟
 5. اوقات فراغتتان را چگونه سپری می کنید؟
 6. روابطتان با اقوام چگونه است آیا با فرزندان آنها راحت هستید؟
 7. چقدر به داشتن ارتباطات مجردی با دوستان و همکارانتان اعتقاد دارید؟

اطلاعات شخصیتی و هیجانی:

یکی دیگر از مهم ترین سوالات در زمان خواستگاری پرسیدن سوالاتی درباره شخصیت فرد است. این دسته از سوالات شامل خونسرد یا خون گرم بودن، برنامه ریز بودن، صبور بودن یا عجول بودن مستقل بودن و مشورت گرفتن در کارها، نوع محبت کردن به دیگران، گذراندن اوقات فراغت و بررسی نوع تیپ های شخصیتی می شود.

 1. شما به علت چه مسایلی ناراحت/ مضطرب/ عصبانی/ شاد و ... می شوید؟
 2. عکس العملتان در هنگام عصبانیت، اضطراب و شادی چیست ؟
 3. در چه مسایلی از دیگران مشورت می گیرید؟
 4. چه کسی تصمیم گیرنده کارهایتان است؟
 5. در انجام دادن کارهایتان با چه افرادی مشورت می کنید؟
 6. نظرتان درباره تعیین وظایف هر فرد در زندگی متاهلی چیست؟

سوالات از همسر آینده

اطلاعات مذهبی:

از مهم ترین سوالاتی که در زمان خواستگاری باید بپرسید سوالاتی درباره مذهب و اعتقاد مذهبی طرف مقابل و خانواده اش است. برخی از افراد در ادای مذهبیات با یکدیگر تفاوت دارند مثلا ممکن است دختر و پسر هر دو مسلمان باشند اما یکی در ادای مذهبیات کوتاهی کند و دیگری بسیار پیگیر مسائل مذهبی باشد پس به جز اعتقاد مذهبی سوالاتی مانند حجاب، حد و مرزهای مذهبی، شرکت در مراسم مذهبی، سفرهای زیارتی، انجام واجبات مثل نماز و روزه را نیز از طرف مقابل خود بپرسید.

 • نظر شما نسبت به نماز خواندن و روزه گرفتن چیست؟ خودتان تا چه حد پای بند هستید؟ خانواده شما تا چه حد به مسایل مذهبی معتقد هستند؟
 • نظر شما درابره رفتن به سفرهای مذهبی و شرکت در مراسم مذهبی چیست؟

اطلاعات مالی:

شما نمی توانید تنها با عشق زندگی خود را آغاز کنید و در کنار عشق و دوست داشتن مسائل مالی از اهمیت بالایی برخوردار است پس در جلسه خواستگاری درباره مسایل مالی، مانند میزان درآمد مرد و زن، دیدگاه او درباره نحوه خرج کردن و پس انداز کردن صحبت کنید.

 • آیا تا به حال به نوع خرج کردن و پس انداز کردن در زندگی مشترک فکر کرده اید؟
 • دیدگاه اقتصادی شما در 10 سال آینده چیست؟

اطلاعات سیاسی :

از دیگر مسائل مهمی که بهتر است در جلسه خواستگاری راجع به آن صحبت شود دیدگاه دو طرف و خانواده شان درباره مسائل سیاسی است زیرا بسیار مشاهده شده که اختلاف نظر سیاسی در زندگی مشترک مشکل ساز خواهد شد.

دیدگاه شما و خانوادتان راجع به مسایل سیاسی چیست؟

منبع: نمناک

705963