علی باقری:

بریکس هسته مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکاست

سرپرست وزارت امورخارجه ایران با اشاره به اینکه بریکس هسته مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکاست، گفت ایران می‌تواند در کنار دیگر قدرت‌ها، در تعیین مسیر آینده جهان سهیم باشد.

تصویر بریکس هسته مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکاست

به گزارش سایت خبری پرسون، «علی باقری کنی» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در اجلاس وزیران خارجه بریکس به روسیه سفر کرده است، پیش از ترک نیژنی‌نووگرود گفت: بریکس با دارا بودن بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی، یک قدرت اقتصادی غیرقابل انکار در سطح جهانی است.

باقری که با خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو می‌کرد، افزود: بریکس به دنبال جایگزینی یکجانبه‌گرایی آمریکا با رویکردی چندجانبه برای حل مشکلات جهانی است و نمونه آن هم ناکامی آمریکا در حل بحران غزه، به‌رغم نفوذ در شورای امنیت و حمایت از رژیم صهیونیستی است.

او تاکید کرد «بریکس به دنبال جهانی مبتنی بر عدالت است که در آن هر کشور بر اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود، مسئولیت و حقوق داشته باشد».

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه نشست وزرای خارجه بریکس با اقبال ۱۰ کشور عضو و همچنین متقاضیان عضویت ۱۰ کشور روبرو شد، افزود : جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو بریکس، می‌تواند در کنار دیگر قدرت‌ها، در تعیین مسیر آینده جهان سهیم باشد.

باقری با بیان اینکه «ایران با هوشمندی و تدبیر، منافع ملی خود و همچنین منافع کشورهای مستقل را دنبال می‌کند»، گفت: عضویت در بریکس، فرصتی برای ایران است تا جایگاه خود به عنوان یک قدرت منطقه‌ای را در عرصه بین‌المللی ارتقا دهد.

او در پایان گفت: ایران با مشارکت فعال در بریکس، می‌تواند به صلح و توسعه پایدار در منطقه و جهان کمک کند.

منبع: ایسنا

682217