مدارس شاهد باید مصداق تحقق ویژگی‌های سند تحول باشند

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت بیش از ۱۴۰۰ مدرسه شاهد در کشور گفت: مدارس شاهد باید مصداق تحقق ویژگی‌های سند تحول بنیادین باشند.
تصویر مدارس شاهد باید مصداق تحقق ویژگی‌های سند تحول باشند

به گزارش سایت خبری پرسون، رضا مراد صحرایی در مراسم گرامیداشت شهدا که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، اظهار کرد: خدا را شاکر هستم که در یک مراسم دیگر که به نام شهدا است حضور پیدا می‌کنم و در جایی نفس می‌کشم که خانواده شهدا حضور دارند.

وی افزود: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا توفیقی برای هر کسی است، هر کشور منابعی برای قدرت خود دارد و یکی از اصلی‌ترین منابع قدرت درونی، ملی و جهانی ما شهدا، ایثارگران و فرهنگیان است که این عزیزان را در خود نگاه داشته است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در جنگ تحمیلی قریب به ۲۳۰ هزار شهید و تعداد قابل توجهی جانباز و آزاده سرافراز تقدیم انقلاب شد، اما خط شهادت و راه شهادت باز مانده و در هر برهه‌ای از زمان، آن‌هایی که لیاقت داشتند در این مسیر قرار گرفتند.

صحرایی با گرامی داشتن شهدای حادثه تروریستی کرمان گفت: یکایک این شهدا، دانش‌آموزان و معلمان، خاطرات عجیبی دارند، شهید حسینی رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان یا فائزه رحیمی، شهید شادکام، شهید المیرا حیدری، خانواده سلطانی‌نژاد که ۹ شهید تقدیم کردند، نشان دادند که در فرهنگ آنها، شهادت جایگاه ویژه‌ای دارد، یا شهیده آیدا قاسمی خبرنگار دانش‌آموز پانا که خاطراتی عجیب و تامل‌برانگیز دارد و یاد همه آن‌ها را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش نشان داد در صحنه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، میدان‌دار بوده است، به‌طوری که قریب ۱۰۰ نفر از شهدا از خانواده آموزش و پرورش بودند، اضافه کرد: شهدا نماد غیرت و منبع قدرت نرم و بین‌المللی هستند؛ آن‌ها شهادت را برای ما شیرین جلوه دادند و در کنار آن‌ها، خانواده‌های شهدا به‌رغم این مصیبت بزرگ، همه در خط امام ایستادند، این میراث شهدا است و گرامی‌داشت این میراث، حداقل وظیفه‌ای است که ما از حیث مسئولیت ملی و مذهبی بر عهده داریم.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر ارتقای مدارس شاهد گفت: مدارس شاهد دو مأموریت بزرگ دارند؛ یکی جبران کاستی‌هایی است که فرزندان معظم شهدا و ایثارگران از حیث آموزش و تربیتی دارند، اما مأموریت اصلی آن‌ها ترویج فرهنگی ایثار و شهادت است، این مدارس میعادگاه یادآوری شهدا و ایثارگران است و باید از هر حیث الگو باشند.

صحرایی با بیان اینکه امروز بیش از ۱۴۰۰ مدرسه شاهد داریم، افزود: توسعه این مدارس بیشتر برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و اولین جایی که باید سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را ترجمه و اجرا کند، باید مدرسه شاهد باشد، مدرسه شاهد بومی کشور است و اجرای سند بیش از همه و پیش از همه باید در مدرسه شاهد محقق شود.

وی اضافه کرد: در سند تحول از مدرسه در چشم‌انداز ۱۴۰۴، ۱۶ ویژگی ذکر شده است و مدرسه شاهد باید مصداق تحقق این ویژگی‌ها باشد، نقطه اتکای دولت و ملت در رشد و تعالی کشور مدرسه است و مدرسه شاهد باید بیش از همه و پیش از همه این نقش را ایفا کند، باید روز به روز ویژگی متمایزکننده مدارس شاهد برجسته شود.

منبع: ایمنا

614402