سفر به ایران قدیم؛ از «شهر فرنگ» تا قدیمی‌ترین عکس «بالماسکه» در ایران+تصاویر

از نوزادانی که به مریضخانۀ دولتی آورده شده‌اند تا یک جشن بالماسکه در تهران و کودکانی مشغول تماشای شهر فرنگ؛ با این عکس‌ها شما را به تماشای صحنه‌هایی از زندگی مردم ایران در چندین دهۀ قبل می‌بریم.
تصویر سفر به ایران قدیم؛ از «شهر فرنگ» تا قدیمی‌ترین عکس «بالماسکه» در ایران+تصاویر

به گزارش سایت خبری پرسون، این عکس‌ها را می‌توان بارها و بارها تماشا کرد و هر بار چیزهای تازه‌ای در آن‌ها دید؛ از جزییات لباس‌ها و چهره‌ها گرفته تا شکل و شمایل خانه‌ها و خیابان‌ها و هر چیز دیگری که بعد از گذشت چندین دهه دچار تغییرات فراوان شده است.

نخستین عکس امروز تصویری از سه کودک است که غرق در تماشای تصاویر یک دستگاه نمایش عکس موسوم به «شهر فرنگ» هستند. شهر فرنگ در دوران حکومت مظفرالدین شاه قاجار به ایران وارد شد.

FS-FSA_A.4_2.12.Sm.02

تصویر دوم عکس یادگاری چند پزشک و عده‌ای از مراجعان است که نوزادانشان را (که تعدادشان هم قابل توجه است) برای مداوا به مریضخانۀ دولتی آورده‌اند. طبق آنچه در آرشیو مربوطه ذکر شده، نفر اول ایستاده از سمت راست، دکتر محمد شیخ، از پزشکان به نام دوران قاجار و اوایل دورۀ پهلوی است.

432565217

عکس سوم صحنه‌ای از عبور عابران و یک واگن اسبی را در میدان توپخانۀ تهران نشان می‌دهد. این تصویر مربوط به نخستین سال‌های حکومت پهلوی است.

432565079

عکس آخر آنطور که هدایت‌الله خان همایونفر (از وابستگان خاندان قاجار) در زیر آن نوشته است، مربوط به «بزرگترین جشن بالماسکه در کلوب ایران» است و تاریخ آن مربوط به شب 15 دی سال 1305 شمسی (دومین سال حکومت پهلوی) است؛ این تاریخ مصادف با شب ششم ژانویه است که ارامنۀ ایران آن را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند.

436866024

منبع: فرادید

600423