برای هر کرسی بهارستان بیش از ۵۱ نفر با هم رقابت می کنند

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تأیید صلاحیت شدند و به ازای هر کرسی مجلس شورای اسلامی، بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند.
تصویر برای هر کرسی بهارستان بیش از ۵۱ نفر با هم رقابت می کنند

به گزارش سایت خبری پرسون، گروه سیاست - ۱۹ روز دیگر تا برگزاری انتخابات «ششمین دوره مجلس خبرگان» و «دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» زمان باقی است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به آخرین فعل و انفعالات در حوزه برگزاری انتخابات.

روز پنج‌شنبه ۱۹ بهمن، مهلت یک ماهه شورای نگهبان برای بررسی اعتراضات و شکایات داوطلبانی که در مراحل قبل تأیید صلاحیت نشده بودند، به پایان رسید و در نهایت ۱۴ هزار و ۹۱۲ نفر به عنوان نامزدهای نهایی انتخابات مجلس توسط هیأت‌های نظارت و شورای نگهبان تأیید و معرفی شدند.

طبق اعلام «هادی طحان‌نظیف» عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان، بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تأیید صلاحیت شدند و به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند و می‌توانند با هم رقابت کنند.

مطابق آمار اعلام شده، رده سنی داوطلبانِ تاییدصلاحیت‌شده انتخابات مجلس به این شرح است: «بیش از ۴۰۰ نفر دهه هفتادی، بیش از ۵ هزار نفر دهه شصتی، بیش از ۵ هزار و ۱۰۰ نفر دهه پنجاهی و حدود ۳ هزار و ۴۰۰ نفر دهه چهلی».

همچنین شش برابر تعداد کرسی‌های مجلس، یعنی بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر از کاندیداهای انتخابات یازدهم اسفند، خانم هستند.

داوطلبان تاییدصلاحیت‌شده برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس دوازدهم، از اقشار و اصناف مختلف هستند. برای نمونه، بیش از یک هزار و ۱۰۰ نفر اساتید دانشگاهی، حدود ۲۵۰ نفر پزشک و از کادر درمان، بیش از ۲۰۰ نفر از روحانیون و حوزویان، بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر از فرهنگیان و بیش از ۴۰۰ نفر نیز از جامعه حقوقی اعم از قضات و وکلا هستند.

بر اساس قانون کسانی که در مراحل قبل تأییدشده اما در مرحله شورای نگهبان صلاحیت‌شان تأیید نشده است، امکان اعتراض دارند. بر همین اساس، دریافت شکایت از داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تأیید شده لیکن شورای نگهبان نظر به عدم تأیید یا عدم احراز آن‌ها دارد، در فاصله زمانی ۲۱ تا ۲۳ بهمن انجام خواهد گرفت.

در اول اسفندماه نیز نظر نهایی شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت همه داوطلبان رد صلاحیت‌شده به داوطلبان مربوطه ابلاغ می‌شود و اسامی نامزدهای تاییدشده، انتشار خواهد یافت.

تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آن‌ها نیز از روز سوم اسفند آغاز می‌شود و تا ۹ اسفندماه ادامه خواهد یافت؛ در روز دهم نیز که یک روز پیش از انتخابات است، هر گونه تبلیغات انتخاباتی ممنوع است؛ «یازدهم اسفند» هم اخذ رأی از واجدین شرایط انجام خواهد شد.

روز گذشته نیز (جمعه ۲۰ بهمن) با حضور رییس‌جمهور، ۲۰۰ کانال تلویزیونی تبلیغات انتخابات به صورت رسمی افتتاح شد

طبق اعلام «پیمان جبلی» رییس سازمان صداوسیما، به تعداد حوزه‌های انتخابیه، کانال انتخاباتی ۲۴ ساعته در اختیار نامزدها قرار گرفته است.

رییس‌جمهور در مراسم افتتاح ۲۰۰ کانال تلویزیونی تبلیغات انتخابات، گفت: «ابتکار صداوسیما در راه‌اندازی کانال‌های تلویزیونی تبلیغات انتخابات بستری ایجاد کرده که آسان، ارزان، فراگیر و عادلانه است».

وی در این مراسم تصریح کرد: «از تمامی ظرفیت‌ها باید استفاده شود تا مردم بتوانند بهترین را انتخاب کنند و بتوانند با انتخاب خود مجلس قوی را شکل دهند».

در آستانه ۱۱ اسفند و برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، رادیو انتخاب با شعار صدای مردم و با هدف اطلاع‌رسانی و امیدآفرینی و نشاط افزایی از دوشنبه، ۲۳ بهمن فعالیت خود را به صورت ۲۴ ساعته آغاز می‌کند.

رادیو انتخاب از موج FM ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز پخش خواهد شد. این رادیو سکوی ویژه و انتخاباتی معاونت صدای جمهوری اسلامی است.

«سید عباس جوهری» رییس ستاد انتخابات استان تهران، در جمع خبرنگاران، گفت: «پس از اعلام شورای نگهبان در ۱۹ بهمن‌ماه تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان استان تهران افزایش پیدا کرد».

جوهری افزود: «از جمع پنج هزار و۷۰۶ نفر از داوطلبین، سه هزار و ۸۹۸ نفر معادل ۶۸ درصد توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت دریافت کرده‌اند».

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران بیان کرد: «تعداد ۷۱۲ نفر معادل ۱۲ درصد عدم تأیید و ۱۰۹۵ نفر معادل ۲۰ درصد مشمول عدم احراز شده‌اند». رییس ستاد انتخابات استان‌تهران عنوان کرد: «نکته قابل توجه این است که میزان ۶۸ درصد تأیید صلاحیت داوطلبین در این دوره یک نصاب بسیار مناسب در ادوار گذشته بوده که حاکی از رشد ۳۱ درصدی رشد نسبت به دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی است».

منبع: مهر

599780