سرنوشت شوم برای دایناسور آرژانتینی

بزرگ‌ترین دایناسوری که تا به حال شناسایی شده، «آرژنتینوسوروس» (Argentinosaurus) نام دارد. این دایناسور یک گونه از دایناسورهای گیاه‌خوار بود که در دوران کرتاسه زندگی می‌کرد.
تصویر سرنوشت شوم برای دایناسور آرژانتینی

به گزارش سایت خبری پرسون، آرژنتینوسوروس یکی از بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین دایناسورهای شناخته شده است، با تخمین‌هایی از طول آن که به حدود ۳۰ تا ۴۰ متر و وزنی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ تن می‌رسد. این دایناسور در آرژانتین کشف شد که نام آن نیز از همین موضوع گرفته شده است.

سرنوشت آرژنتینوسوروس، مانند دیگر دایناسورها، با انقراض دسته‌جمعی دایناسورها در پایان دوره کرتاسه پایان یافت.

این رویداد انقراض حدود ۶۶ میلیون سال پیش اتفاق افتاد و به اعتقاد دانشمندان، عمدتاً به دلیل برخورد یک شهاب سنگ بزرگ به زمین در منطقه‌ای که امروزه به عنوان شبه‌جزیره یوکاتان در مکزیک شناخته می‌شود، رخ داد.

این رویداد باعث تغییرات گسترده آب و هوایی شد که شرایط محیطی را برای دایناسورها و بسیاری از دیگر گونه‌ها نامناسب کرد.

بزرگ‌ترین دایناسور تاریخ این گونه نابود شد | سرنوشت شوم برای دایناسور آرژانتینی

برخورد شهاب سنگ باعث ایجاد یک زمستان هسته‌ای شد که در آن دود و خاکستر حاصل از برخورد، خورشید را پوشاند و دمای سطح زمین را به شدت کاهش داد.

این تغییرات شدید اکولوژیکی منجر به انقراض گسترده‌ای شد که در آن بسیاری از گونه‌های زنده در آن زمان، از جمله دایناسورها، نتوانستند به بقا ادامه دهند.

البته، باید توجه داشت که آرژنتینوسوروس ممکن است چندین میلیون سال پیش از این رویداد انقراض منقرض شده باشد، زیرا این گونه در دوره کرتاسه میانی زندگی می‌کرد که تقریباً ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون سال پیش بوده است.

منبع: همشهری آنلاین

598909