سفر به عصر قاجار؛ از آبتنی در چشمه‌علی تا قدیمی‌ترین عکس «سیزده‌بدر»

از آبتنی چند مرد در چشمه علی شهر ری تا جلسۀ وزرای ناصرالدین شاه و قدیمی‌ترین عکس به جا مانده از برگزاری مراسم «سیزده به در» در ایران؛ در اینجا با چند عکس شما را به تماشای گوشه‌های مختلفی از زندگی در عصر قاجار می‌بریم.
تصویر سفر به عصر قاجار؛ از آبتنی در چشمه‌علی تا قدیمی‌ترین عکس «سیزده‌بدر»

به گزارش سایت خبری پرسون، در مجموعۀ «سفر به عصر قاجار» هر بار با چند عکس باکیفیت که از آرشیوهای معتبر تهیه شده‌اند، شما را به تماشای گوشه‌هایی از زندگی مردم ایران در بیش از یک قرن قبل می‌بریم.

این عکس‌ها را می‌توان بارها و بارها تماشا کرد و هر بار چیزهای تازه‌ای در آن‌ها دید؛ از جزییات لباس‌ها و چهره‌ها گرفته تا شکل و شمایل خانه‌ها و خیابان‌ها و هر چیز دیگری که در طول این یک قرن و اندی دچار تغییرات فراوان شده است.

عکس نخست امروز صحنه‌ای از یک آبتنی تابستانی در چشمه علی است؛ یکی از مردها الاغش را هم با خودش به درون آب برده تا حیوان زبان‌بسته هم در گرمای تابستان کمی خستگی از تن در کند!

Ph15893-49993

عکس دوم گروهی از تعزیه‌خوان‌های دورۀ قاجار را نشان می‌دهد که با همان لباس‌های تعزیه برای گرفتن یک عکس یادگاری کنار هم جمع شده‌اند.

1997.3.231_IMLS_PS3

سومین عکس جلسه‌ای را در یکی از اتاق‌های قصر ناصرالدین‌شاه نشان می‌دهد که در آن جمعی از وزرا و درباریان حضور دارند.

FS-FSA_A.4_2.12.GN.58.08

چهارمین عکس گروهی از مردم تبریز را در کنار ویرانه‌های مسجد کبود نشان می‌دهد.

FS-FSA_A.4_2.12.Sm.47

آخرین عکس نیز به احتمال فراوان قدیمی‌ترین تصویری است که از مراسم سیزده بدر به دست ما رسیده است. (عکس نمایه نیز بخشی از همین تصویر است که با استفاده از نرم‌افزار به صورت رنگی درآمده است).

Ph15894-16202

منبع: فرادید

560818