گردش پاییزی در این بوستان‌ها را از دست ندهید

تهران در فصل برگ‌ریزان چهره‌ای دیدنی به‌ خود می‌گیرد که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند؛ به‌ویژه بوستان‌هایش که پر از قشنگی‌ می‌شود و حضور در آنجا و قدم زدن در هوای پاییزی‌ و شنیدن صدای خردشدن برگ‌ها، زیر پا بدجور به دل می‌نشیند.
تصویر گردش پاییزی در این بوستان‌ها را از دست ندهید

به گزارش پرسون، اگر فرصت اندکی برای تفریح دارید، مجبور نیستید برای لذت بردن از فضاهای زیبا، از پایتخت خارج شوید؛ کافی است در بوستان‌های شهری با استفاده از فضا و امکانات آنها روزهای به یادماندنی برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید.

غرب تهران؛ بوستان گفتگو

چنار، اقاقیا، سدروس، توت، سرو، کاج، ماگنولیا، کبوده و صنوبر برخی از گونه‌های گیاهی کاشته شده در ۷ هکتار از وسعت بوستان گفتگو هستند؛ بوستانی که در طراحی و ساختش از چندین سبک طراحی باغ‌های ایرانی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و ژاپنی استفاده شده که جلوه‌ای خاص به این بوستان بخشیده است و می‌توان آن را به ‌عنوان نمونه‌ای از معماری بین‌الملل به شمار آورد. در انتهای باغ، ساختمان کوشک قرار دارد که یادآور معماری دوره قاجار است و خدمات رفاهی بوستان گفتگو در مجاورت دریاچه بوستان دایر شده و همین ویژگی، فضایی دنج و دلنشین به آن بخشیده است.

گردش پاییزی در این بوستان‌ها را از دست ندهید

شرق تهران؛ بوستان پلیس

به باغ اناری و باغ مجیدآباد هم معروف است؛ البته از درختان انار چند ده اصله‌ای در گوشه و کنار بوستان باقی نمانده، اما بوستان پلیس از ۲ بخش جنوبی و شمالی تشکیل شده است که هر دو وسیع هستند و زیبایی‌هایی دارند. در طراحی بوستان پلیس از معماری ایرانی الهام گرفته شده است. پوشش گیاهی متنوع و قدیمی، آبنماها و استخرهای زاویه‌دار و آب قنات‌ها که از دلش جریان پیدا می‌کنند، همه یادآور باغ‌های قدیمی ایرانی در این بوستان است. در اینجا علاوه بر امکانات عمومی، پارک آموزش ترافیک و ایستگاه‌های اجاره دوچرخه و امکان دوچرخه‌سواری نیز وجود دارد.

گردش پاییزی در این بوستان‌ها را از دست ندهید

مرکز تهران؛ بوستان لاله

حدود ۳۵ هکتار وسعت دارد و داخل آن مکان‌ها و فضاهای متنوعی ایجاد شده است که می‌توان از زمین‌های ورزشی مانند والیبال، مرکز فرهنگی-هنری مانند تئاتر عروسکی، میزهای مخصوص بازی شطرنج و کتابخانه‌ برای استفاده کودکان و نوجوانان نام برد. چنار، اقاقیا، کاج، سرو و بلوط از عمده پوشش گیاهی پارک لاله است که فضای دلنشین و آرامش‌بخشی را به دور از هیاهوی شهر تهران برای گردشگران به ارمغان می‌آورد که این روزها تماشایی‌تر است. براساس اسناد تاریخی، اراضی بوستان لاله قدیم در اختیار ارتش و معروف به میدان اسبدوانی جلالیه بوده و برای رژه از آن استفاده می‌شده است.

گردش پاییزی در این بوستان‌ها را از دست ندهید

جنوب تهران؛ بوستان بعثت

بوستان بعثت، به نام خزانه نیز شناخته می‌شود و سال ۱۳۵۲ در جنوب تهران برای استفاده عموم ساخته شد. وجود درختان بید مجنون، سپیدار، چنار، سرو، توسکا، بلوط، کاج و اقاقیا قدم زدن در اینجا را زیباتر می‌کند و لذت سیاحت پاییزی دوچندان می‌شود وقتی هواپیمایی آمریکایی داکوتا را ببینید که در سایه‌سار درختان و زیر برگ‌های الوان در گوشه‌ای از این بوستان جا خوش کرده است. علاوه بر اینها کتابخانه عمومی، آلاچیق، آمفی‌تئاتر روباز، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رستوران و همچنین زمین‌های ورزشی و بازی مجهز به وسایل استاندارد و شهر بازی از دیگر امکانات تفریحی بوستان بعثت محسوب می‌شود.

گردش پاییزی در این بوستان‌ها را از دست ندهید

منبع: روزنامه همشهری

545640