خواص شگفت انگیز این گیاه دارویی

گیاه کارمین که با نام پوکه وید (Phytolacca americana) نیز شناخته می‌شود، یک گیاه علفی است که در مناطق مختلف آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آسیا رشد می‌کند. از برگ‌های گیاه کارمین در طب سنتی کمکی برای تسکین علائم روماتیسم و ​​آرتروز استفاده می‌شود. در این مطلب شما را با این گیاه شگفت انگیز آشنا می‌کنیم.
تصویر خواص شگفت انگیز این گیاه دارویی

به گزارش پرسون، از برگ‌های گیاه کارمین در طب سنتی کمکی برای تسکین علائم روماتیسم و ​​آرتروز استفاده می‌شود. با این حال، برخی از گزارش‌ها هشدار می‌دهند که ممکن است عوارضی خاص ایجاد کند، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن این مطلب ادامه دهید.

خواص گیاه کارمین

براساس داده‌های تاریخی، گیاه کارمین دارو‌هایی بود که بومیان آمریکا برای درمان استفراغ، پاکی بدن و مبارزه با علائم روماتیسم استفاده می‌کردند. حتی تا به امروز، برخی از فرهنگ‌ها به این کاربرد‌ها ادامه می‌دهند.

ترکیبات گیاهی کارمین

گیاه کارمین دارای خواص ویژه‌ای از ترکیبات شیمیایی با پتانسیل دارویی است. برجسته‌ترین ترکیب سازنده به شرح زیر است:

- فیتولاکوزید A، B، C، D، E، F، G

- فیتولاکاژنین

- اسید جالیگونیک، اسید فیتولاکاژنیک و اسید اولئانولیک

- الکل‌های تری ترپن: a-اسپیناسترول، α-اسپیناسترول-β-D گلیکوزید، ۶-پالمیتول-Δ۷-stigmasterol-D-D گلیکوزید، ۶-palmytytyl spinasteryl-۶-D گلیکوزید

- آستراگالین

- لکتین‌ها

- تان‌ها

- نشاسته

در حال حاضر، مردم ادعا می‌کنند که دارای مزایای فراوانی از سلامتی هستند، اما کارآزمایی‌های بالینی برای ارزیابی اثربخشی آن وجود ندارد. در هر صورت، برخی می‌گویند که دارای خواص ضد روماتیسم، ضد تومور، ضد درد، ضد درد و استفراغ است.

فواید و کاربرد‌های بالقوه گیاه کارمین

در حال حاضر، این گیاه برخی از فواید دارویی را در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی به نمایش گذاشته است. با این حال، مطالعات در مورد اثرات آن بر انسان وجود ندارد. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که پروتئین ضد ویروسی pokeweed (PAP) مسئول بسیاری از خواص آن است. با این حال، اطمینان کامل وجود ندارد.

۱. بیماری‌های دهان

دانشمندان بر روی عصاره Phytolacca americana به عنوان مکمل‌های احتمالی برای جلوگیری از بیماری‌های دندان تحقیق کرده اند. به طور خاص، یک مطالعه آزمایشگاهی گزارش شده نشان داد که این گیاه دارای اجزای ضد باکتریایی است که به حمایت از سلامت دهان کمک می‌کند.

به طور خاص، آنزیم‌های مهم باکتری مانند پورفیروموناس ژنژیوالیس و استرپتوکوک موتانس را که مسئول بیماری‌های التهابی پریودنتال و پوسیدگی دندان هستند، مهار می‌کند. با این حال، دانشمندان به شواهد بیشتری نیاز دارند.

۲. ورم لوزه

طیف گسترده‌ای از دارو‌های هومیوپاتی برای تسکین علائم التهاب لوزه حاوی آثاری از گیاه کارمین است.

برخی معتقدند که همراه با سایر مواد طبیعی، غشای مخاطی گلو را روان کرده و درد و التهاب را کاهش می‌دهد. با این حال، هیچ آزمایش بالینی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

۳. اختلالات پوستی

بدون شک یکی از اصلی‌ترین کاربرد‌های گیاه کارمین مربوط به اختلالات پوستی است. در طب عامیانه، مردم از آن به عنوان متحدی برای پسوریازیس، اگزما و سل استفاده می‌کنند.

خواص آن باعث کاهش تورم و درد در این شرایط است.

با این حال، تماس با ریشه، ساقه یا برگ‌های گیاه می‌تواند باعث ایجاد بثورات تاول مانند بثورات پیچک سمی شود؛ بنابراین باید با احتیاط از آن استفاده کنید. با این حال، مطالعات در مورد این موضوع نسبتا ضعیف و قدیمی است.

۴. تومور‌های سرطانی و ایدز

هیچ گیاه دارویی مانند "کارمین هرب" و یا سایر مکمل‌های گیاهی نمی‌توانند بیماری‌های مزمن مانند سرطان یا ایدز را درمان کنند. با وجود ادعا‌های محبوب درباره فواید آن و نتیجه‌گیری برخی آزمایشات بالینی، شما نباید آن را به عنوان درمان برای این بیماری‌ها استفاده کنید.

در حال حاضر، شواهد نشان می‌دهد که عصاره‌های گیاه، قدرتی را برای طراحی دارو‌های آینده جهت حمایت از درمان این بیماری‌ها دارند. به عنوان مثال، یک مطالعه در Phytotherapy Research گزارش داد که عصاره‌های Phytolacca americana می‌توانند با تغییر بیان ژن‌ها، علیه سلول‌های سرطان کولون اثر کنند.

در همین حین، مجله Toxins گزارش داد که PAP، که در گیاه "کارمین هرب" وجود دارد پتانسیل تبدیل شدن به یک ایمونوتوکسین را دارد. به عبارت دیگر، می‌تواند فعالیت سلول‌های ایمنی را برای پاسخ به وجود تومور‌ها یا سلول‌ها تحریک کند.

۵. سایر کاربرد‌های اثبات نشده

بسیاری از کاربرد‌های درمانی گیاه "کارمین " بر اساس داده‌های شخصی و نظریه‌ها هستند. بدین معناست که هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که اثربخشی آن را تأیید کند. علاوه بر این، ما نمی‌دانیم چگونه عصاره‌ها و مکمل‌های آن را به صورت ایمن مصرف کنیم. به موارد زیر نگاهی بیندازید:

- روماتیسم مفصلی

- درد استخوان ناشی از سیفلیس

- اختلالات گوارشی

- عفونت‌ها

- ماستیت

- فیبروم‌ها

- آکنه

- تیروئید بزرگ شده

خطرات و موارد منع مصرف

تمامی اجزای گیاه "کارمین هرب" سمی در نظر گرفته می‌شوند. میوه‌های آن، به ویژه در حالت سبز، بیشترین سمیت را دارند. به طور خاص، آن‌ها در ماده‌ای به نام "فیتولاسین" غلظت دارند که در انسان و حیوانات سیستم گوارش را تحریک می‌کند. مصرف آن‌ها ممکن است باعث ایجاد اثرات زیر شود:

- گرفتگی شکم

- احساس سوزش در دهان، گلو و مری

- اسهال و استفراغ

- مشکل در دید

- سرگیجه یا سبکی سر

- سردرد

- اختلالات ریتم قلب

همچنین اگر گیاه با پوست آسیب دیده تماس پیدا کند علائم مشابه ایجاد می‌کند. تماس مستقیم با Phytolacca americana باعث درماتیت تماسی در برخی افراد می‌شود. در موارد شدید، مسمومیت با گیاه باعث عوارض زیر می‌شود:

- تشنج

- اسهال و استفراق خونی

- فلج فضایی

- مرگ (موارد نادر)

همچنین در مورد تداخلات احتمالی با دارو‌هایی مانند دارو‌های ضد انعقاد، ضد فشار خون و دیورتیک‌ها هشدار می‌دهد. مصرف آن برای زنان باردار، کودکان یا افرادی که شرایط سلامت خاصی ندارند توصیه نمی‌شود.

نحوه مصرف و دوز‌های گیاهی کارمین

هیچ توضیحی در مورد استفاده از pokeweed و مشتقات آن وجود ندارد. به عنوان یک قاعده کلی، باید از تماس و بلعیدن گیاه تازه خودداری کنید. به همین دلیل، مکمل‌ها به شکل تنتور، عصاره، کپسول، روغن و پماد تولید می‌شوند.

هنگام به دست آوردن آنها، مهم است که در نظر داشته باشید که آن‌ها توسط FDA تنظیم نمی‌شوند. معمولاً دوز پیشنهادی را روی بسته بندی محصول ذکر می‌کنند. هرگز نباید از این دوز پیشنهادی تجاوز کرد.

در مورد این گیاه چه چیزی را باید به خاطر بسپارم؟

Phytolacca americana در طب سنتی به عنوان مکمل برای بهبود علائم برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. با این حال، هشدار‌هایی در مورد خطرات ناشی از استفاده از آن به دلیل ترکیبات سمی آن وجود دارد.

در نتیجه، هیچ مدرکی برای اثبات اثربخشی آن به عنوان یک درمان دارویی وجود ندارد. بنابراین، نباید هیچ درمان پزشکی شود. زنان باردار، کودکان و افراد مبتلا به هر گونه بیماری جدی باید از مصرف آن خودداری کنند.

منبع: بیتوته

482013