۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک

شاید شما هم به عنوان والد در انتخاب جملاتی برای صحبت و ارتباط برقرار کردن با کودکتان دچار مشکل شوید، یا همیشه نگران باشید که حرف‌های شما باعث تشدید رفتار بد او شود.
تصویر ۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک

به گزارش پرسون، شاید شما هم به عنوان والد در انتخاب جملاتی برای صحبت و ارتباط برقرار کردن با کودکتان دچار مشکل شوید، یا همیشه نگران باشید که حرف‌های شما باعث تشدید رفتار بد او شود. در متن زیر ۴ تکنیک برای ارتباط بهتر با کودک بیان شده است.

تکنیک اول: خودت تصمیم بگیر

برای مثال وقتی کودک و دوستانش در اتاق مشغول بازی هستند و سر و صدای آن‌ها باعث آزار و اذیت شماست، بهتر است بگویید: بچه‌ها آرام‌تر بازی کنید یا از اتاق خارج شوید. اگر بعد از پنج دقیقه سر و صدا ادامه داشت بگویید می‌بینم که تصمیم گرفتید از اتاق خارج شوید. این تصمیم شما را از داشتن نقش منفی نجات می‌دهد، زیرا آن‌ها می‌دانند این تصمیم خودشان بوده که منجر به این نتیجه شده است.

تکنیک دوم: من تو را دوست دارم اما کار تو را نمی‌پسندم

اگر می‌خواهید لفظی را به کودک بیاموزید، کار خوب و بد را برایش مشخص کنید و به او بیاموزید ما کار خوب و بد داریم نه بچه خوب و بد. هدف از وضع قوانین آموزش رفتارهای مناسب است نه تنبیه کودک. اگر چه به رفتار ناپسند او اعتراض می‌کنید ولی محبت خود را به او قطع نمی‌کنید.

تکنیک سوم: تقاضا دارم مشکل مراحل کنی

اگر کودک کاری می‌کند که باعث رنجش شماست به او بگویید دچار مشکل شده‌اید به طور مثال به او بگویید: صدای تلویزیون باعث می‌شود دچار سردرد شوم. و از او بخواهید برای حل مشکل به شما کمک کند. در این صورت او که خود را دشمن شما نمی‌بیند خود را موظف می‌داند کاری انجام ندهد که برای شما مشکل‌آفرین باشد. اگر به رضایت شما اهمیت دهد رفتار بد خود را خاتمه می‌دهد.

تکنیک چهارم: احساس تو را درک می‌کنم

وقتی کودک عصبانی است جملاتی را به کار می‌برد تا دیگران را متوجه خود کند. به طور مثال می‌گوید: از تو متنفرم و یا خیلی بدی این‌ها تنها جملاتی هستند که ذهن او را پر کرده است. شما می‌توانید به او کمک کنید تا جمله مناسب را به کار ببرد.

منبع: همشهری

479699