متحد پوتین غرب را به حمله اتمی تهدید کرد

یکی از متحدان نزدیک رئیس جمهور ولادیمیر پوتین روز یک‌شنبه گفت که تحویل تسلیحات تهاجمی به کی‌یف که قلمرو روسیه را تهدید می‌کند، منجر به یک فاجعه جهانی می‌شود و استدلال‌های ضد استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را غیرقابل دفاع می‌کند.

تصویر متحد پوتین غرب را به حمله اتمی تهدید کرد

به گزارش پرسون، بنا بر گزارشی از خبرگزاری رویترز، ویاچسلاو ولودین، رئیس دوما - مجلس سفلی در پارلمان روسیه- هشدار داد که حمایت ایالات‌متحده و ناتو از اوکراین، جهان را به سمت یک «جنگ وحشتناک» سوق می‌دهد.

ولودین در پیام‌رسان تلگرام گفت: «اگر واشنگتن و کشورهای ناتو سلاح‌هایی را فراهم کنند که برای حمله به شهرها و تلاش برای تصرف سرزمین‌های ما استفاده شوند، به اقدامات تلافی‌جویانه با استفاده از سلاح‌های قوی‌تر منجر می‌شود... این استدلال که قدرت‌های هسته‌ای تا به حال در درگیری‌های محلی از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده نکرده‌اند غیرقابل دفاع است. زیرا این کشورها پیش از این با وضعیتی مواجه نشده‌اند که امنیت شهروندان و تمامیت ارضی کشورشان را تهدید کند.»

متحدان غربی هفته گذشته به ارسال میلیاردها دلار تسلیحات برای اوکراین متعهد شدند، اگرچه نتوانستند آلمان را متقاعد کنند تا با ارسال تانک‌های جنگی لئوپارد ساخت آلمان موافقت کند. مجموعه‌ای از کشورهای ناتو این تانک‌ها را در اختیار دارند ، اما انتقال آنها به اوکراین مستلزم تأیید برلین است.

روسیه از زمان آغاز تهاجم خود در 24 فوریه، که آن را دفاع از خود در برابر تجاوز غرب می‌داند، کنترل بخش‌هایی از اوکراین را به دست گرفته و گفته است که هرگز آنها را باز نمی‌گرداند. کیف گفته است که بازگرداندن تمامیت ارضی اوکراین قابل مذاکره نیست.

اظهارات ولودین به دنبال تهدید مشابهی در هفته گذشته توسط دیمیتری مدودف، نخست وزیر و رئیس جمهور سابق روسیه صورت گرفت. ولودین، 58 ساله، از سال 2016 رئیس مجلس سفلی در پارلمان روسیه بوده است و پیش از آن یکی از مقامات بلندپایه نهاد ریاست‌جمهوری بوده است. او به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت پوتین به طور منظم با رئیس‌جمهور دیدار دارد.

ولودین همچنین گفت: «تحویل تسلیحات تهاجمی به کی‌یف منجر به یک فاجعه جهانی خواهد شد.»

458746