ورزشکاران با مصرف چه خشکباری قهرمان می‌شوند؟

خوردن روزانه بادام باعث افزایش راندمان فعالیت در ورزشکاران می‌شود.
تصویر ورزشکاران با مصرف چه خشکباری قهرمان می‌شوند؟

به گزارش پرسون، به نقل از مدیکال اکسپرس، کارآزمایی «Frontiers in Nutritions» نشان داد شرکت‌کنندگان زن و مردی که روزانه ۵۷ گرم بادام به مدت یک ماه مصرف کردند، بلافاصله پس از یک ماه، مقدار بیشتری از چربی مفید ۱۲، ۱۳-دی هیدروکسی-۹Z-octadecenoic اسید (۱۲، ۱۳-DiHOME) در خون خود داشتند.

دکتر دیوید سی نیمن مدیر آزمایشگاه عملکرد انسانی دانشگاه ایالتی آپالاچی در کارولینای شمالی‌گفت: داوطلبانی که به مدت یک ماه قبل از یک رقابت ورزشی روزانه ۵۷ گرم بادام مصرف می‌کردند، احساس خستگی و تنش کمتر، قدرت پای بهتر و کاهش آسیب عضلانی پس از ورزش را نسبت به داوطلبان کنترل گزارش کردند.

مکمل غذایی چهار هفته‌ای با بادام این کارآزمایی بالینی شامل ۳۸ مرد و ۲۶ زن بین ۳۰ تا ۶۵ ساله بود که در تمرینات وزنه برداری شرکت می‌کردند.

تقریباً نیمی از آن‌ها به طور تصادفی در گروه رژیم غذایی بادام و نیمی دیگر در گروه کنترل قرار گرفتند که روزانه یک نوار غلات متناسب با کالری مصرف می‌کردند.محققان نمونه خون و ادرار را قبل و بعد از دوره چهار هفته‌ای مکمل‌های غذایی گرفتند.اقدامات عملکردی شامل تست بی هوازی ۳۰ ثانیه‌ای، تست دویدن شاتل ۵۰ متر و پرش عمودی، پرس روی نیمکت و تمرینات قدرتی پا بود.

نمونه‌های خون و ادرار اضافی بلافاصله پس از این جلسه ۹۰ دقیقه‌ای و هر روز به مدت چهار روز پس از آن گرفته شد.پس از هر بار خون گیری، شرکت کنندگان پرسشنامه «مشخصات و حالات خلقی» (POMS) را برای کمی کردن وضعیت روانی خود پر کردند و درد عضلانی خود را از نظر درد و سفتی احساس شده در بافت‌های بدن پس از ورزش ارزیابی کردند.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، تمرین ۹۰ دقیقه‌ای منجر به افزایش احساس آسیب عضلانی و درد عضلانی توسط داوطلبان و همچنین افزایش نمره POMS شد که نشان دهنده کاهش قدرت و افزایش خستگی، اضطراب و افسردگی است.

دکتر نیمن و همکارانش به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه بادام منجر به تغییر متابولیسم، کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو ناشی از ورزش می‌شود و بدن را قادر می‌سازد تا سریع‌تر بهبود یابد.

نتیجه می‌گیریم بادام ترکیبی ویژه از مواد مغذی و پلی فنول را فراهم می‌کند که ممکن است از بازیابی متابولیک پس از سطوح استرس زا از ورزش حمایت کند.بادام دارای مقادیر بالایی پروتئین، انواع چربی‌های سالم، ویتامین E، مواد معدنی و فیبر است.

پوست قهوه‌ای بادام حاوی پلی فنول‌هایی است که به روده بزرگ می‌رسد و به کنترل التهاب و استرس اکسیداتیو کمک می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

456072