عزیزی خادم به دیدار همتای اماراتی خود رفت

رییس فدراسیون فوتبال کشورمان به همراه مهدی مهدوی کیا و امین نوروزی به دیدار رییس فدراسیون فوتبال امارات رفت.
تصویر عزیزی خادم به دیدار همتای اماراتی خود رفت

به گزارش پرسون و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، شهاب‌ عزیزی خادم، رییس فدراسیون فوتبال کشورمان به همراه مهدی مهدوی کیا و امین نوروزی در ضیافت ناهار راشد بن حمید النعیمی، رییس فدراسیون فوتبال امارات در قصرالاسود شرکت کرد.

در این نشست رییس فدراسیون فوتبال امارات گفت: ایران کشور بزرگی است. ضمن این که از جنبه‌های تمدنی و فرهنگی و فوتبالی، ایران و امارات بسیار نزدیکند و مراوده بالایی در حوزه مالی دارند. ما مایل به افزایش و ارتباط بیشتر با ایران هستیم.

وی ادامه داد: رویکردی که فدراسیون فوتبال ایران در نوع ارتباط دیپلماتیک و در راستای گسترش روابط مختلف اتخاد کرده بسیار سازنده است. آماده ایم در این مسیر همکاری همه جانبه ای داشته باشیم. باید به این نکته توجه کرد که کشورهای صاحب فوتبال در آسیا باید برای این قاره در پی جذب سرمایه قابل توجه از فیفا باشند تا در این حوزه شاهد توسعه فوتبال باشیم. آن‌چه مسلم است این است که روابط سیاسی دو کشور خوب و در حال گسترش است و باید نگاه بلند مدتی برای توسعه فوتبال منطقه داشته باشیم.

وی با تاکید بر این موضوع که فدراسیون‌های ایران و امارات می‌توانند برای توسعه فوتبال در منطفه موثر باشند، گفت: در حوزه داوری ۷ سال است که هیچ مراوده ای نداشتیم و مشتاقیم این مراوده از سر گرفته شود.

در ادامه این نشست، عزیزی خادم گفت: فلسفه فوتبال این است که به دور از سیاست باشد و همه علاقه‌مندان از ذات فوتبال لذت ببرند؛ اما فوتبال ایران قربانی مسائل سیاسی شده و محرومیت ایران از میزبانی ظلم بزرگی بود. به هر صورت گام اول برداشته شد و نشان دادیم تعامل بالایی با فیفا و AFC داریم و امیدواریم میزبانی باشگاه‌ها نیز هرچه زودتر به ایران برگردد.

وی با تاکید بر این امر که "هم‌گرایی رویکرد فدراسیون فعلی است" گفت: رویکرد ما تعامل با کشورهای منطقه است. ما هم مسلمانیم و هم ریشه‌های تمدنی نزدیکی داریم. ایرانی‌های بسیاری در امارات هستند. فوتبال در عین اینکه ابزار بسیار مهمی است، می‌تواند در همه حوزه ها ما را به هم نزدیک کند.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان ادامه داد: رویکرد دولت جدید ایران هم تقویت حداکثری مناسبات با همسایگان و کشورهای مسلمان در بالاترین سطح است. از این ظرفیت استفاده می‌کنیم. چرا که فوتبال ابزار مهمی در دیپلماسی به شمار می‌آید و امروز دیپلماسی غیر رسمی اثر بخش‌تر از دیپلماسی رسمی به شمار می‌آید.

عزیزی خادم با بیان اینکه دو کشور اشتراکات بالایی دارند، گفت: جام جهانی فوتبال برای اولین بار در منطقه خاورمیانه برگزار می‌شود. باید از این فرصت بهترین بهره را برد و در راستای ارتقای دانش فوتبال منطقه از آن استفاده کرد.

رییس فدراسیون فوتبال ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر موضوع باشگاه‌ها بر بازگشت میزبانی مسابقات باشگاهی به ایران گفت.

در پایان عزیزی خادم گفت: به نفع همه ماست که میزبانی ها به ایران بازگردد. جدا از اینکه این حق فوتبال ایران است، حل و فصل موضوع به نفع فوتبال کشورهای منطقه است. نباید تصمیم سیاسی بگیریم. دو طرف برای امضای مشترک تفاهم نامه، اراده جدی دارند و در اولین فرصت این قرارداد همکاری امضا خواهد شد.

در ادامه این جلسه مقرر شد تفاهم‌نامه ای بین دو فدراسیون فوتبال ایران و امارات منعقد شود و مواردی چون تیم‌های پایه، ملی و به ویژه تیم‌های امید دو کشور، داوری، پزشکی و اردوهای مشترک در آن گنجانده شود و از ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری دو کشور استفاده شود.

در این نشست رییس فدراسیون ایران از النعیمی دعوت کرد تا همزمان با حضور اینفانتینو، رییس فیفا در ایران و دیگر روسای فدراسیون‌های منطقه، به کشورمان سفر کند تا موضوع توسعه فوتبال آسیا به عنوان یک مطالبه از سوی کشورهای منطقه مطرح و پیگیری شود.

منبع: فارس

364154