247080

مدیر کل پزشکی قانونی استان همدان خبر داد:

مرگ‌ مرد ۳۷ ساله بر اثر مسمومیت با گاز

مدیر کل پزشکی قانونی استان همدان از مرگ‌ مرد ۳۷ ساله بر اثر مسمومیت با گاز خبر داد و گفت: این حادثه بر اثر بی احتیاطی و گذاشتن اجاق گاز در حمام اتفاق افتاد.

به گزارش پرسون از همدان، ارتین کمالی مدیر کل پزشکی قانونی استان همدان با اعلام اینکه 17 نفر تا پایان بهمن ماه بر اثر مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان باخته اند اظهار کرد : بیشترین میزان جان باختگان ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن مربوط به بهمن ماه سالجاری با ۶ فوتی است.
وی اضافه کرد: با توجه به افزایش تلفات مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در بهمن سال جاری به شهروندان توصیه می شود در به کارگیری سیستم های گرمایشی به نکات و توصیه های ایمنی توجه کرده و استانداردهای لازم را رعایت کنند.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهار داشت: با وجود هشدارهای مکرر و بیان نکات ضروری در پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن همچنان آمار قربانی های مرگ خاموش روند رو به رشد نسبت به سال گذشته دارد.

کمالی گفت: مسمومیت با مونوکسیدکربن به وسیله انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می‌شود و بیشتر در فصل زمستان شاهد این اتفاق می افتد.
وی با بیان اینکه علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی شامل سردرد، سرگیجه و سوزش چشم است تأکید کرد: مونوکسیدکربن در مقادیر کمتر از ۵۰ppm خطری ندارد و بین ۵۰ تا ۱۰۰ ppm می‌تواند سبب ایجاد عوارض نورولوژیک شود.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان افزود: این گاز در مقادیر بیشتر از ۱۰۰ppm خطر مرگ داشته و در مقادیر بالاتر از ۲ هزار ppm نیز سبب مرگ فوری یعنی در کمتر از ۲ دقیقه می‌شود.
کمالی با تأکید بر ضرورت استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت گفت: در صورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید تمامی روزنه‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود.
وی ادامه داد: باید از نصب آبگرمکن در حمام، روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کرد همچنین کوچک بودن اندازه مجرای خروجی و لوله‌کشی مشترک شومینه برای چند واحد، باعث برگشت دود از شومینه روشن طبقات پایین به داخل شومینه خاموش طبقات بالاتر می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان افزود: انتهای تمام دودکش‌ها باید حداقل یک متر از سطح پشت بام و یک متر از دیوار جانبی آن فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص به شکل H (اچ) باشد.
کمالی با بیان اینکه دودکش و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچگونه منفذ یا نشتی باشد اضافه کرد: شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد همچنین قطر لوله دودکش مساوی یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازگرفتگی باشد.

| 247080