شمخانی در دیدار با هیات طالبانی چه گفت؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دیدار هیئت سیاسی طالبان تاکید کرد: راهبرد آمریکا در افغانستان، تداوم جنگ و خون‌ریزی است.

به گزارش پرسون، هیئت سیاسی طالبان به سرپرستی "ملا عبدالغنی برادر" معاون دفتر سیاسی این گروه که روز گذشته وارد تهران شد، صبح امروز با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به سابقه شرارت و جنگ‌افروزی آمریکا در منطقه تصریح کرد: آمریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ راهبرد آمریکا تدوام جنگ و خون‌ریزی میان طیف‌های مختلف افغانستانی است.

وی افزود: آمریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن‌بست در مذاکرات میان طرف‌های مختلف افغانستانی دنبال می‌کند تا آن‌ها را مقصر ناامنی و بی‌ثباتی نشان دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت، بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان در روندی کاملا مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

شمخانی، امنیت افغانستان به ویژه در استان‌های هم‌مرز با ایران را امری غیر قابل اغماض دانست و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید کرد.

"ملا عبدالغنی برادر" نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از روند مذاکرات صلح در افغانستان و با اشاره به بدعهدی‌های ترامپ در اجرای توافقنامه صلح تصریح کرد: ما به آمریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور آمریکا باشد، می‌جنگیم.

وی گفت: ما معتقدیم که در آینده افغانستان، همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش کنند.

ملا عبدالغنی برادر، حفظ امنیت مرز‌های افغانستان و ایران را مورد تاکید قرار داد و آمادگی طالبان را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

230191