گالری عکس

نخستین جشنواره کیی پلای مازندران با ارائه انواع غذا‌های مشتق شده از کدوحلوایی در ساری گشایش یافت.
این برنامه واقع در پارک ولایت به مدت دو روز همراه با پخش موسیقی محلی و رقص عروسک ها، مسابقه، پخت کدو پلو و انواع غذاهایی که میتوان با کدو پخت، برگزار شد.
"کیی" در زبان مازندرانی به معنای کدو حلوایی یا کدو تنبل و "پِلا" نیز به معنای پلو است و اگرچه همچنان یکی از خوراک‌های معروف استان به شمار می‌رود اما در مقایسه با گذشته کمتر مصرف می‌شود و شما اگر خواهان چشیدن مزه کیی پلا باشید فقط باید یک کدبانوی مازندرانی آن را برایتان طبخ کند، چون در منوی کمتر رستورانی در استان می‌توانید آن را پیدا کنید.
باغ گیاه شناسی دانشگاه تبریز به عنوان اولین باغ تحقیقاتی در شمال غرب کشور است وسعت این باغ به ۱۸ هزار هکتار می رسد.
این باغ یکی از زیبا ترین و سرسبز ترین باغ های تبریز به شمار می رود.
 
پارک ملل ساری در حاشیه غربی رودخانه تجن واقع شده و دارای جزیره مصنوعی، فضای سبز، وسایل ورزشی، مسیر پیاده روی، پیست دوچرخه سواری و پل کابلی معلق که حاشیه غربی و شرقی رودخانه تجن را به هم متصل می کند و دارای قایق سواری در تابستان و مکانی برای ماهیگیری و پارکینگ می باشد. ساخت این مکان در سال ۹۳ به مدت ۱۰۰ روز به طول انجامید.
این پارک بزرگترین مجموعه تفرحی شمال کشور بوده که به دلیل وجود پرچم کشورهای دیگر در این مجموعه، به نام پارک ملل لقب گرفته است.
سید محمدعلی میرباقری

تبر خشکسالی بر پیکر زاینده رود

نگرانی مردم در رابطه با جاری نشدن آب در زاینده رود اصفهان را اینگونه توصیف می کنیم:
هر که آمد، در کنار زنده رود
گریه ها بر سرنوشتش کرد و رفت
هموطن دیگر نگو نصف ِجهانست،
اصفهان چون دگر زاینده رودی در کنارش نیست نیست
شاندیز مشهد یکی از شهرهای خراسان رضوی است که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. در این منطقه دره‌های باصفا و رودهای پرآبی وجود جاری است و یکی از اصلی‌ترین مکان‌های توریستی این استان به‌حساب می‌آید. وقتی وارد شاندیز می‌شوید، درخت‌های سربه‌فلک کشیده‌ای را مشاهده می‌کنید که جذابیت این شهر زیبا را دو چندان کرده و آن را بسی تماشایی کرده‌اند.
سید محمدعلی میرباقری

آغاز اولین باران پاییزی در اصفهان

در این گزارش تصویری چشم شما را به گذر فرهنگی چهارباغ عباسی و آغاز اولین بارش باران پاییزی در اصفهان و خوشحالی شهر، مسئولین و مردم خیره می کنیم.
مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه، بعدازظهر پنج‌شنبه ۱۳ آبان‌ماه ۱۴۰۰ در تالار اندیشه حوزه هنری انقلاب اسلامی با حضور اهالی فرهنگ و هنر، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان برگزار شد.
سید محمدعلی میرباقری

همایش روز جودو در اصفهان

همایش بزرگ روز جودو همزمان با روز جهانی جودو در میدان نقش‌ جهان اصفهان برگزار شد
مجتبی اسماعیل زاد

روزهای کم آبی دریاچه ارومیه

با توجه به کاهش بارندگی و کاهش رهاسازی آب سد ها به دریاچه ارومیه ، حجم آب دریاچه بیش از ۲ میلیارد متر مکعب کمتر از میزان آن در مدت مشابه سال گذشته است . تراز دریاچه ارومیه در حال حاضر ( آخرین گزارش تراز ۱۸ مهر ۱۴۰۰) به ۱۲۷۱ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار بیش از ۶۳ سانتی متر کمتر از تراز دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است . دریاچه ارومیه ، از بزرگترین دریاچه های آب شور جهان است که در دو دهه اخیر دچار بحران کم آبی و خشکسالی شده است .
سالیان سال است که برخی از خانواده‌ها سعی می‌کنند میزان استفاده از محصولات کارخانه‌ای را در برنامه غذایی خود کاهش دهند؛ به همین دلیل به محصولات خانگی روی می‌آورند تهیه رب خانگی نمونه بارز این تغییر رویکردهاست که در جای‌جای ایران زمین به وفور مشاهده می‌شود. تهیه رب در منزل جزء کارهای سالیانه بسیاری از خانواده‌های ایرانی است که معمولاً در پایان فصل تابستان که گوجه فرنگی کاملاً رسیده و ارزان قیمت‌تر می‌شود انجام می‌گیرد و گاها چند خانواده با کمک یکدیگر به صورت شریکی این کار را در یک محل انجام می‌دهند.
این مجموعه نمونه کوچکی از رب گیری محلی در یکی از خانه باغ های آذربایجان است که از روش هایی مدرن تر برای آسان و سریع تر شدن کار بهره برده اند.
سالیان سال است که برخی از خانواده‌ها سعی می‌کنند میزان استفاده از محصولات کارخانه‌ای را در برنامه غذایی خود کاهش دهند؛ به همین دلیل به محصولات خانگی روی می‌آورند تهیه رب خانگی نمونه بارز این تغییر رویکردهاست که در جای‌جای ایران زمین به وفور مشاهده می‌شود. تهیه رب در منزل جزء کارهای سالیانه بسیاری از خانواده‌های ایرانی است که معمولاً در پایان فصل تابستان که گوجه فرنگی کاملاً رسیده و ارزان قیمت‌تر می‌شود انجام می‌گیرد و گاها چند خانواده با کمک یکدیگر به صورت شریکی این کار را در یک محل انجام می‌دهند.
«کنسرتْ در شهر » نام برنامه ای است که به همت نوازندگان آنسامبل‌ زهیِ شیراز فیلارمونیا و با هدایت فرزاد خاوند به اجرای زنده موسیقی کلاسیک می پردازند. این برنامه با اجرای آثاری از بهتوون_باخ_ویوالدی_پیتاتزولا گروه هنر شهر آفتاب در پارک خیابان مصلی نژاد برگزار شد.
سید محمدعلی میرباقری

غروب زیبا در بام شیراز

در کوهپایه بخشی از استان فارس و در بام شیراز مکانی زیباست که شهر به راحتی رویت میشود. زیبایی آن زمانی مشهود است که در نزدیکی غروب آفتاب در آنجا حضور داشته باشید.
دریاچه زیتون بهارستان، اصفهان یکی از جاذبه های گردشگری شهر بهارستان است.
این محیط بدلیل وجود تعداد انبوهی از درختان زیتون به این نام، خوانده می‌شود.
ورزنه شهری با قدمت تاریخی است که در جنوب غربی شهرستان نائین، در شرق استان اصفهان و خط مرزی استان یزد قرار دارد.
شهری با اصالت که به شن‎زار، سازه‏‌های خاکی و خشتی و اصالت پوشش زنانش مشهور است. «ورزنه» را بیشتر با رنگ چادر زنانش می‎شناسد؛ شهری که زنانش سنت های هزارساله‎شان را فراموش نکرده‌‏اند، آن را از مادران‎شان به ارث برده‌‏اند و هنوز با چادرهای سفید در دل این شهر در رفت و آمد هستند.
در جای جای این شهر می‌‏توان این «فرشتگان سپیدپوش» را دید.
هنوز می‏‌شود در ورزنه بقایای آتشکده‎های زرتشتی را دید و احتمالا رسم سپیدپوشی زرتشتی با گرویدن اجداد مردمان این شهر به دین اسلام با این شکل از حجاب پیوند خورده و زنان شهر، سپیدجامگی را از آن روزگار به یادگار دارند. البته این شهر، شهر مزارع پنبه هم هست و برخی می‏‌گویند شاید فراوانی پنبه یا گرمی هوای منطقه کویر، زنان ورزنه‏‌ای را سپیدپوش کرده است؛ رسمی که البته روز به روز در حال کمرنگ شدن است.
آخرین پلی که روی زاینده‌رود ساخته شده در همین شهر است؛ پلی که سابقه ساختش به دوران صفوی می‏رسد
آری این شهر جایی است که زاینده‌رود آخرین قطره هایش را بر بستر کویر می‎ریزد .....
کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی در شهرستان اسکو است که از پیشینه تاریخی هفت هزار ساله برخوردار است. این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی در ۱۸ کیلومتری شهر اسکو است.
روستای کندوان یکی از ۳ روستای صخره ای دنیا هم محسوب می شود.
در این مجموعه نگاهی کوتاه به باغ گیاهشناسی ملی ایران واقع در قطب گردشگری تهران منطقه 22 می اندازیم.
پارک ساعی تهران جزو آن دسته از پارک های قدیمی و دیدنی تهران است که بیشتر افراد در این پارک لحظات خاطره انگیزی را ثبت و تجربه کرده اند.این بوستان قدیمی با مساحتی در حدود 12 هکتار در خیابان ولیعصر ، پایین تر از میدان ونک و در منطقه 6 شهرداری تهران واقع شده است.این بوستان بزرگ عمومی دارای 6 در ورودی است و درب اصلی آن در سمت غرب قرار دارد که در خیابان ولیعصر است.ورودی شرقی پارک نیز در خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) قرار دارد.
پارک ساعی تهران دارای چند نماد معروف است که می توان به باغ پرندگان ، باغ ژاپنی و مجسمه های گوناگون اشاره کرد.
آدرس پارک ساعی : تهران_خیابان ولیعصر_پایین تر از میدان ونک_ایستگاه آبشار
بافت فرسوده پامنار در منطقه ۱۲ شهر تهران متعلق به دوره قاجار بوده و قرار بود در طرح کاربری شهرداری تهران تبدیل به منطقه گردشگری و بازارچه شود، اما سال هاست به علت عدم تعیین تکلیف و اجرای طرح احیا شهرداری در بافت فرسوده این منطقه، علاوه بر تشویش بصری، زمینه ناپایداری هم در این مناطق فراهم کرده است. در این میان خانه‌های قدیمی و تاریخی هم به چشم می‌خورد که فراموش شده اند و تبدیل به پاتوقی برای معتادین شده است.